Zima zbliża się wielkimi krokami, dlatego to odpowiedni czas, abyś mógł zadbać o swój sprzęt ogrodowy. Tylko wtedy będzie Ci służył bezawaryjnie przez kolejne sezony. Kluczem do sukcesu jest prawidłowa konserwacja i odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twój sprzęt był odpowiednio chroniony w okresie zimowym.

Zadbaj o odpowiednią czystość i konserwację sprzętu.

Przed okresem zimowym niezwykle ważne jest utrzymanie narzędzi i sprzętu ogrodniczego w należytej czystości. Wynika to z faktu, że zanieczyszczenia tj. kurz, błoto, woda, które gromadzą się na powierzchni, jak i w środku sprzętu ogrodniczego i mogą doprowadzić do rozwoju korozji. Ponadto, w przypadku narzędzi, które nie są uruchamiane przez dłuższy czas, mogą pojawić się trudności z ich uruchomieniem podczas wiosny.

Zabezpieczenie sprzętu elektrycznego i spalinowego

Bez względu na to, czy Twój sprzęt ogrodniczy posiada zasilanie elektryczne, czy jest wyposażony w silnik spalinowy, to istotne jest jego dokładne oczyszczenie z nagromadzonych zabrudzeń. Zanim przystąpisz do konserwacji sprzętu ogrodniczego, upewnij się, że urządzenie przypadkowo się nie włączy. W tym celu urządzenia spalinowe powinny mieć odłączoną świecę zapłonową. Natomiast urządzenia elektryczne odłącz od prądu. Dzięki temu unikniesz ich przypadkowego włączenia i zadbasz o swoje bezpieczeństwo.Jeśli masz możliwość, to zdejmij pokrywę i obudowę sprzętu. Wtedy bez trudu dostaniesz się do trudno dostępnych miejsc. Następnie możesz przystąpić do oczyszczenia i smarowania metalowych linek, a także sprawdzania i dokręcania śrub oraz nakrętek, które mogły ulec poluzowaniu podczas wcześniejszego użytkowania.

Kosiarka spalinowa — jak ją zabezpieczyć?

Urządzenia zasilane prądem są zazwyczaj łatwiejsze w konserwacji. Natomiast sprzęty wyposażone w silnik spalinowy np. kosiarki, piły lub podkaszarki będą wymagać od Ciebie więcej pracy. Przed zimą powinieneś delikatnie oczyścić znajdująca się w nich świecę zapłonową i elektrody. Do tego celu doskonale sprawdzi się szczotka druciana. Nawet jeśli świeca wydaje się być w dobrym stanie, to zalecana jest jej wymiana przynajmniej raz do roku – najlepiej przed rozpoczęciem sezonu wiosennego. W przypadku sprzętu wyposażonego w silniki czterosuwowe należy wymienić olej na nowy. Pamiętaj także o filtrach powietrza, a szczególnie tych plastikowych. Wyczyść je za pomocą szczoteczki lub pędzla o twardym włosiu. Jeśli filtry papierowe są silnie zabrudzone, to najlepiej wymień je na nowe wiosną, zanim po raz pierwszy uruchomisz sprzęt.

Unikaj pozostawiania paliwa w zbiorniku

Sprzęt, który ma w zbiorniku paliwo nie powinien być pozostawiony bez uruchomienia dłużej jak miesiąc, ponieważ paliwo może się rozwarstwić, co w efekcie może prowadzić do korozji zbiornika, a także jego awarii. W związku tym zaleca się, aby urządzenia z paliwem pozostawić na zimę z pustym i suchym bakiem, nawet jeżeli dodałeś do paliwa stabilizator. W celu opróżnienia zbiornika należy uruchomić silnik i czekać, aż urządzenie zużyje całe paliwo. Jeśli masz taką możliwość to zlej paliwo za pomocą odsysarki. Będzie to zdecydowanie szybszy sposób.

Przechowywania sprzętu w domku ogrodowym

Doskonałym miejscem do przechowywania sprzętu i narzędzi są domki ogrodowe. Tak zabezpieczony sprzęt będzie bardziej odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i zachowa swoją sprawność na dłuższy czas. W domku, który jest dostępny w sklepie internetowym HOME & GARDEN możesz przechowywać nie tylko narzędzia, ale także meble ogrodowe czy grill. To doskonały sposób na ochronę przed mrozem i deszczem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj