Weranda to „dobudowane” do bryły domu pomieszczenie otarte, półotwarte lub zabudowane, które pierwotnie lokalizowano z tyłu domu. Dzisiaj weranda – często mylona z gankiem – najsilniej kojarzy się z ozdobnym wejściem do budynku, ale bywa projektowana również przy bocznej elewacji. Takie pomieszczenia przeznaczone były do wypoczywania, zwłaszcza w porze letniej. Dzisiaj pełnią one również rolę dekoracyjną. Jak urządzić współczesną werandę?
Spis treści
Co nazywamy werandą? Czym weranda różni się od ganku?
Weranda to osobne, choć połączone z domem pomieszczenie, „dopięte” do niego od strony wejścia. Składa się z własnej podłogi, ścian i zadaszenia. Bywa całkowicie zabudowana (również szkłem), ale też otwarta lub półotwarta (balustrada). Dzięki temu, że posiada swój osobny dach, stwarza doskonałe warunki do zaprojektowania tej przestrzeni jako miejsca do wypoczynku. Tymczasem ganek, stanowiący pozostałość po dworkach szlacheckich, jest niewielką przybudówką ze schodami i dachem wspartym na słupach. Zawsze ma więc charakter otwartego pomieszczenia.
Jak urządzić werandę?
Werandy nie są typowe dla nowoczesnego budownictwa. Spotyka się je raczej przy wiejskich domkach, dlatego podczas projektowania takiej przestrzeni najlepiej sprawdzą się te elementy, które wprowadzają sielski klimat. Ponieważ weranda ma być miejscem do wypoczynku, jako materiał wykończeniowy najlepiej sprawdzi się w niej drewno lub drewnopodobne materiały – płytki, bądź panele (w zależności od tego, czy weranda jest w pełni osłonięta, czy nie). Jeśli chodzi o meble, to do wyboru mamy przede wszystkim:
- drewno – jako kontynuację tradycyjnego, rustykalnego stylu,
- metal – jako szczypta surowego, nowoczesnego industrializmu,
- wiklina lub rattan – czyli meble w stylu boho, ale również rustykalne.
Jakie meble są potrzebne na werandzie? Bez wątpienia przydatny okaże się stół, przy którym można spożywać śniadania czy pić kawę, a także krzesła lub wygodne fotele. W przypadku większych pomieszczeń dobrym rozwiązaniem może być kanapa lub narożnik, na których da się nawet uciąć sobie popołudniową drzemkę.
Weranda otwarta czy zamknięta?
Jak zaplanować werandę: w wersji zabudowanej (z oknami) czy otwartej lub półotwartej? Pierwsze rozwiązanie ma tę zaletę, że pozwala korzystać z pomieszczenia niezależnie od pory roku i nie martwić się o odpowiedni dobór wyposażenia (odporność na działanie czynników atmosferycznych). Z drugiej jednak strony podstawową wadą zabudowanej werandy będzie jej odcięcie od natury, która jak nic innego sprzyja wypoczynkowi. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się weranda zabudowana szkłem, przypominająca oranżerię. W tym przypadku problemem często okazuje się jednak jej nadmierne nagrzewanie latem. Weranda otwarta lub półotwarta ma potencjał do przekształcenia się w przedłużenie ogrodu. Można udekorować ją mnóstwem kwiatów, nawet gatunkami pnącymi, które efektownie otoczą słupy podtrzymujące dach. Będzie to jednak aranżacja sezonowa, którą na zimę trzeba będzie „zamknąć” i przenieść na strych lub do piwnicy.