kominek elektryczny

Kominki elektryczne tworzą we wnętrzu niezwykły, przytulny nastrój i mogą być stosowane w mieszkaniach i domach, w których budowa tradycyjnego kominka nie jest możliwa. Kominki nie tylko pięknie wyglądają, ale też są użyteczne i ekologiczne: ciepło z kominka oddawane jest do wnętrza, a płomienie imitowane są w bardzo realistyczny sposób.

Kominki są także bezpieczne – nie grożą poparzeniem, są w pełni bezpieczne zarówno dla domowników (w tym dzieci!),  jak i dla środowiska naturalnego. Jak wybrać kominek elektryczny i na jakie pytania musimy odpowiedzieć sobie przed jego zakupem?

Gdzie można zainstalować kominek elektryczny?

Kominek elektryczny nie wymaga podłączenia do komina, nie wytwarza dymu i spalin, a do jego uruchomienia nie potrzeba opału. Aby zainstalować kominek, potrzebna jest jedynie obudowa, wkład kominkowy i gniazdko elektryczne, do którego podłączymy kominek. Kominek elektryczny może znajdować się np. ścianie w pobliżu sofy lub fotela.

W sklepach mamy do wyboru kominki naścienne, wolnostojące, do zabudowy i narożne. Musimy więc zastanowić się, w którym miejscu chcemy zamontować kominek i czy będzie to jego stałe miejsce. Wybierając kominek wolnostojący, możemy umiejscowić go wszędzie tam, gdzie aktualnie potrzebujemy i gdzie mamy dostęp do gniazdka elektrycznego.

Zużycie energii

Czytaj:   Grzejnik, który latem chłodzi

Nowoczesne kominki elektryczne nie pobierają zawrotnej ilości prądu. Miesięczny koszt eksploatacji kominków dekoracyjnych zamyka się zwykle w kwocie 10 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na zużycie energii elektrycznej, szczególnie jeśli planujemy korzystać z kominka często lub wykorzystywać go do odgrzewania mieszkania. Kominki dekoracyjne pobierają niewielką ilość prądu i świecą z mocą od 60 do 400 W. Kominek grzewczy ma moc około 2000 W, co znacząco przekłada się na kwotę na rachunkach za prąd.

Dekoracyjny czy grzewczy?

Czytaj:   Zimowe ciepło pod stopami, czyli elektryczne maty grzewcze w łazience

Pierwszym pytaniem, na jakie należy odpowiedzieć przed wyborem kominka jest to, czy będzie on pełnił jedynie funkcję dekoracyjną, czy również grzewczą. Kominek elektryczny grzewczy powinien być wyposażony w termowentylatory i grzałki do rozprowadzania ciepła. Co ważne, większość modeli ma możliwość wyłączenia funkcji grzewczej i pozostawienia efektu świetlnego, co jest szczególnie istotne latem. Warto znać powierzchnię, która ma być ogrzewana za pomocą kominka. Niektóre modele mogą ogrzać pokój o powierzchni 10 metrów kwadratowych, a inne są w stanie ogrzać nawet 25-metrowy salon.

Efekt płomieni i materiał

Czytaj:   Szklany grzejnik – funkcjonalne i nowoczesne rozwiązanie we wnętrzu

Wybierając droższy kominek, możemy cieszyć się efektem płomieni 3D oraz imitacją dymu, który powstaje w tradycyjnym palenisku. Niektóre kominki posiadają także funkcję dźwięku płomienia i spalanego drewna. Ceny budżetowych kominków zaczynają się już od kilkuset złotych, a efekt płomieni jest delikatny. Istotny jest także materiał, z którego wykonany jest kominek. Możemy zdecydować się na stal, malowany metal, płytę meblową lub beton, dopasować wygląd kominka do aranżacji mieszkania i stworzyć spójną całość. Większość modeli wyposażona jest także w pilot do zdalnego sterowania mocą grzania i płomienia.

Więcej o ogrzewaniu domu przeczytasz na Trzymajsiecieplo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here