jaki wałek do farby lateksowej

Jaki wałek do farby lateksowej wybrać? To na pozór niewinne pytanie staje się prawdziwą zagadką, gdy stoisz w sklepie budowlanym przed regałem pełnym różnych rodzajów wałków z krótkim czy długim włosiem, do gładkich czy chropowatych powierzchni itd. Farbą lateksową pomalujesz ściany w niemal każdym pomieszczeniu, jednak bez dobrego sprzętu się nie obejdzie. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym pomożemy Ci wybrać najlepszy wałek.

Jaki wałek do farb lateksowych – welurowy, z mikrofibry czy coś innego?

Materiał, z którego będzie wykonany wałek, to najważniejszy parametr, który należy wziąć pod uwagę. Wśród wielu wałków do malowania ścian dużą popularnością cieszą się wałki welurowe, które doskonale nadają się do pomalowania dużych oraz gładkich ścian, ponieważ nie zostawiają one na ścianie nieładnych śladów strukturalnych. Co ważne, są to bardzo popularne i tanie wałki.

Wałek welurowy wykonany jest głównie z włókien syntetycznych i wełny, ale malowanie farbą lateksową będzie równie efektywne przy użyciu wałka o poszyciu (runie) z tworzywa syntetycznego: poliestru, poliakrylu lub poliamidu. Możesz wybrać np. wałek sznurkowy lub wałek z mikrofibry.

Farba lateksowa  jest wykorzystywana często do malowania ścian w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka. Są to farby gęste i lepkie, do których doskonale sprawdzą się wałki fazowane, które to w czasie malowania nie gromadzą farby  lateksowej na bokach.

Wybór wałka do malowania farbami lateksowymi ze względu na rodzaj podłoża

Po wyborze odpowiedniego materiału należy pomyśleć o długości włosia. Jak dobrać je do typu malowanej ściany?

  • Wałki z krótkim runem (9–12 mm) nadają się do pokrywania gładkich ścian, nie pozostawiają smug ani zacieków. To najczęściej wałki welurowe i z mikrofibry.
  • Wałki z runem średniej długości (13–16 mm) sprawdzą się, gdy wykorzystujesz farby wewnętrzne.  Zwykle są to wałki sznurkowe.
  • Wałki z długim włosiem (powyżej 16 mm) są przeznaczone zwykle do powierzchni strukturalnych, silnie chropowatych, a także do ścian z cegły czy betonu. Najczęściej są to wałki futrzane.

Jaką długość powinien mieć sam wałek? Te mniejsze (5–12 cm) nadadzą się do tworzenia dekoracji i do malowania precyzyjnego. Te większe, szerokie wałki (12–25 cm) umożliwiają szybkie pokrycie dużych powierzchni, więc doskonale sprawdzą się podczas malowania ścian czy sufitów.

jakie wałki do farb lateksowych

Wałki do zadań specjalnych

Podczas wykańczania ścian z pewnością natkniesz się na sytuacje, podczas których skorzystanie ze specjalistycznego wałka do farb lateksowych znacznie ułatwi Ci pracę. Poniżej podajemy listę najpopularniejszych wałków, które sprawdzą się na bardziej kłopotliwych powierzchniach.

  • wałki do chropowatych ścian – tutaj zdecydowanie polecamy wałki sznurkowe, ponieważ potrafią doskonale rozprowadzić każą farbę na nierównych powierzchniach z wgłębieniami o  różnym kształcie,
  • wałki do malowania narożników odznaczają się okrągłymi główkami, żeby ułatwiać malowanie kątów, narożników i detali,
  • wałki ze zbiornikiem na farbę to wygodne rozwiązanie, gdy masz do pomalowania dużą powierzchnię oraz cenisz sobie wygodę i czas pracy, ponieważ są wyposażone w pojemnik i pompkę do dozowania farby, dzięki czemu nie będziesz musiał co chwilę sięgać wałkiem do kuwety malarskiej,
  • wałki do zdobień mają różne faktury, co pozwala uzyskać ciekawe wzory, gdy zdecydujesz się na farby dekoracyjne

Farby lateksowe – akcesoria do wałków

jaki wałek do malowania farba lateksowa

Dla usprawnienia pracy podczas malowania możesz skorzystać z kilku akcesoriów. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze z nich.

  • Kuweta to niezastąpiona pomoc przy malowaniu każdej powierzchni – to plastikowy pojemnik, do którego nalewa się farbę, aby wygodnie nabierać ją na wałek. Ma różne szerokości, więc bez problemu dobierzesz tę pasującą do wałka.
  • Kratkę wykonaną z plastiku lub metalu umieszcza się w wiaderku z farbą, aby można było odsączać nadmiar farby z wałka.
  • Kij teleskopowy do malowania służy jako przedłużenie uchwytu wałka, dzięki czemu bez użycia drabiny dosięgniesz do sufitu lub wysokich partii ścian.

Malowanie ścian wałkiem lateksowym – podsumowanie

Malowanie ścian z użyciem farb lateksowych nie wydaje się trudnym zadaniem, jednak bez odpowiednich narzędzi cały remont może się nie powieść. Ogromny wybór wałków do malowania ścian może zniechęcić, dlatego mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci wybrać odpowiedni sprzęt do malowania ścian farbami lateksowymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do zapoznania się z artykułem Jaki wałek do farby lateksowej wybrać? Poznaj nasze wskazówki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj