Drzwi zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, służą do wychodzenia na zewnątrz budynku. W przypadku drzwi zewnętrznych narzucane są wymagania techniczne. Niektóre z niezbędnych cech użytkowych regulują przepisy i normy prawa budowlanego. Do mieszkania w budynku wielorodzinnym zazwyczaj wchodzi się z ogrzewanej klatki schodowej. Z tego powodu izolacyjność termiczna drzwi do mieszkań nie odgrywa głównej roli. Nie ma potrzeby na ocieplane drzwi zewnętrzne. Mieszkańców bloków i apartamentowców bardziej interesują wygłuszające i antywłamaniowe drzwi zewnętrzne. Coraz częściej drzwi przeciwpożarowe są również tym, co może uratować życie w przypadku pożaru. Producent drzwi zewnętrznych Martom oferuje drzwi wejściowe do mieszkań, które są określane jako „trzy w jednym”. To połączenie wysokiego poziomu wyciszenia, najwyższego zabezpieczenia, oraz odporności na dym i ogień.
Spis treści
Jakie drzwi wybrać do domu?
W przypadku mieszkań i domów, do których wchodzi się bezpośrednio z dworu, głównym parametrem drzwi wejściowych jest izolacyjność cieplna. Minimalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi wejściowych określają normy europejskie. Producent drzwi zewnętrznych Martom proponuje dla swoich klientów drzwi wejściowe energooszczędne o całej gamie właściwości termicznych – od standardowych do pasywnych.
Budowa drzwi zewnętrznych
Istnieją cztery najważniejsze materiały, które są szeroko stosowane do produkcji drzwi: drewno, aluminium, PCV i stal. Wszystkie te materiały mają swoje zalety, ale również wady.
Drewno – materiał do produkcji drzwi zewnętrznych. Udział drewnianych drzwi zewnętrznych na rynku stopniowo maleje. Coraz ciężej pozyskać surowiec wysokiej jakości dlatego koszty produkcji znacząco rosną. Drewno wymaga żmudnej i kosztownej konserwacji, a drewniane drzwi tracą na popularności.
Aluminium – materiał do produkcji drzwi zewnętrznych. Są najdroższą opcją. Ze względu na dużą rozszerzalność cieplną oraz dobre przewodnictwo cieplne drzwi wykonane z aluminium wymagają stosowania specjalnych technologii, które minimalizują problemy, ale znacząco podnoszą koszty.
PVC – materiał używany do produkcji elementów zewnętrznych Szczyt swojej popularności osiągnęli w latach 90-tych XX wieku. Obecnie ich sprzedaż stale spada ze względu na złą izolację termiczną, ryzyko odkształcenia pod wpływem temperatury oraz dużą wagę, która skraca żywotność drzwi.
Stal – materiał do produkcji drzwi zewnętrznych. Zewnętrzne drzwi stalowe są idealne do budynków mieszkalnych – są mocne, trwałe i stosunkowo odporne na uderzenia. Wadą drzwi zewnętrznych z ramą stalową jest niski poziom izolacji termicznej.
Hybrydowe drzwi zewnętrzne – koncepcja polegająca na inteligentnym łączeniu różnych materiałów w sposób, który pozwala na wyeliminowanie ich wad przy jednoczesnym wykorzystaniu zalet.
Co to jest samozamykacz do drzwi zewnętrznych?
Samozamykacz do drzwi zewnętrznych to specjalny mechanizm, który wykorzystuje siłę włożoną w otwarcie drzwi i używa jej do ich zamknięcia. Energia wytworzone przez otwarcie drzwi jest przenoszona na sprężynę, która z kolei powoli i stopniowo zamyka drzwi, nie powodując ich trzaskania.
Co można zyskać, montując samozamykacz na drzwiach swojego domu? Dzięki niemu zamkną się one od razu za wchodzącą osobą, minimalizując utratą ciepła i zmniejszając w ten sposób koszty za ogrzewanie. Samozamykacze najczęściej używa się w budynkach publicznych np. urzędy, czy szpitale oraz na klatkach schodowych, choć często są już spotykane w budynkach mieszkalnych.