Lutowanie nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Nawet niewprawiona osoba może wykonać proste czynności lutownicze.

Lutowanie to prosty sposób na łączenie elementów

Lutowanie płytek drukowanych czy przewodów i drutów wcale nie jest trudne. Wystarczy dobrze się do tego przygotować, a także wiedzieć, jakich narzędzi użyć.

Obsługa urządzeń do lutowania to codzienność w pracy elektroników i elektrotechników. Jednak nawet osoby, które nie mają takiej specjalizacji, mogą bez problemu poradzić sobie z lutowaniem. Kluczem do skuteczności jest oczywiście regularność, jednak można to sobie znacznie ułatwić, wybierając odpowiednie narzędzia do lutowania.

Lutowanie a spawanie – różnice

Wiele osób myli lutowanie ze spawaniem. Warto jednak zauważyć pewne różnice pomiędzy tymi dwiema technikami. Pierwszą kwestią jest temperatura pracy. Lut w trakcie lutowania twardego upłynnia się już w temperaturze poniżej 1000°C, natomiast w przypadku spawania gazowego, płomień tlenowo-acetylenowy osiąga temperaturę niemal 3000°C. Jest to pierwsza znacząca różnica.

Kolejna dotyczy rodzaju łączenia. W przypadku spawania widoczne są upłynnienia – charakterystyczne załamania struktury materiału w punkcie, gdzie znajduje się spoina. Drut spawalniczy służy do wypełniania szczelin i może również mieć wpływ na właściwości metalu. Natomiast lutując, podgrzewa się materiał tylko do tego stopnia, w którym tworzy się powierzchowne połączenie z lutem – nie dochodzi do stopienia obrabianych przedmiotów.

Ostatnią ze znaczących różnic jest siła połączenia. Spawanie, ze względu na fakt, że łączenie odbywa się w temperaturze około 3000°C, zapewnia nieporównywalnie mocniejsze zespolenie scalanych materiałów niż w przypadku lutowania.

Narzędzia do lutowania – charakterystyka poszczególnych produktów

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z lutowaniem, poleca się lutownice ręczne bez regulacji temperatury. Główna zaleta tych produktów to dobry stosunek jakości do ceny. Dzięki temu można mieć urządzenie, które skutecznie działa i jest proste w obsłudze za nieduże pieniądze.

Inną ciekawą propozycją, jest lutownica precyzyjna, nazywana również lutownicą kolbową. To prawdopodobnie najbardziej popularna wersja tych urządzeń. Produkt ten można zauważyć w wyposażeniu elektrotechników, a także w przydomowych warsztatach. Lutownica precyzyjna znakomicie nadaje się do naprawy przerwanego przewodu, luźnego połączenia drutu, czy w innych sytuacjach, gdy niezbędne jest lutowanie. Lutownica precyzyjna ma mocne elementy grzewcze, dzięki temu pistolet osiąga optymalną temperaturę lutowania w ciągu kilku sekund. Jest to także doskonałe narzędzie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z lutowaniem. Wyróżnia się także lekkością i poręcznością, dlatego jest łatwa do przenoszenia, a także scalania małych elementów, w przypadku których liczy się precyzja.

Stacje lutownicze – czym są?

Osobom, które mają już nieco więcej doświadczenia w lutowaniu, polecić można stacje lutownicze z regulacją temperatury. Są to urządzenia złożone z lutownicy oraz panelu sterowania, który służy do regulacji temperatury. Jej wysokość może być sterowana poprzez regulację mocy lutowania, termostat, którego działanie polega za wyłączaniu i włączaniu nagrzewania oraz termopary, podłączonej do mikroprocesora. Stacje mogą być cyfrowe, właśnie w nich znajdują się mikroprocesory, sterujące urządzeniem oraz analogowe. Ponadto, wyróżnia się także stacje lutownicze grzałkowe oraz na gorące powietrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj