Wczesna wiosna to czas, w którym zaczynają pojawiać się pierwsze rośliny. Rabaty kwiatowe powoli zielenią się i niebawem zaprezentują się na nich inne kolory. Rośliny cebulowe to jedne z pierwszych kwiatów, które można podziwiać w ogrodach. Wśród nich niewątpliwie królują tulipany. Ich niepozorne, brązowe i pomarszczone cebulki wsadzane jesienią, wiosną wydają przepiękne kwiaty. Tulipany mają szerokie zastosowanie w kompozycjach, sadzone są w parkach, w przestrzeni miejskiej oraz w ogrodach przydomowych i w pojemnikach. Doskonale sprawdzają się pod drzewami, które w okresie kwitnienia tulipanów nie mają jeszcze gęstej korony. Tulipany występują w wielu barwnych odmianach, mogą mieć zróżnicowane płatki korony oraz wielkość. Jak prawidłowo sadzić cebulki tulipanów i pielęgnować te wspaniałe rośliny?

Zakup cebulek – jak wybierać tulipany?

Zakupione cebulki tulipanów powinny być dobrej jakości. Im większa cebulka, tym lepiej. Prawidłowa wielkość cebulek dla tulipanów ogrodowych to 11-12 cm, odmiany botaniczne są mniejsze (6-7 cm). Przy wyborze cebulek należy kierować się wyglądem zewnętrznym, muszą być wolne od uszkodzeń i śladów pleśni. Okres spoczynku rośliny nie może być przerwany, dlatego cebule nie mogą posiadać widocznych pędów lub korzeni. Zaparowane opakowanie, w którym sprzedawane są tulipany, może świadczyć o tym, że były one przechowywane w nieodpowiednich warunkach.

Sadzenie cebulek tulipanów do gruntu

Cebulowe rośliny, które kwitną wczesną wiosną, wsadza się zazwyczaj jesienią. Najlepszym terminem, kiedy sadzi się tulipany, jest wrzesień oraz początek października. Najważniejszą kwestią jest odpowiednia głębokość sadzenia cebulek tulipanów. Zależy ona od wielkości danej cebuli oraz od rodzaju podłoża. Optymalną głębokością sadzenia jest dwukrotność wielkości cebuli. Cebulka tulipana powinna być skierowana spłaszczoną stroną ku dołowi. Zapewni to właściwy rozwój korzeni oraz pędu. Podłoże, do którego wsadzane są bulwy lub cebule roślin wiosennych można użyźnić za pomocą kompostu. Czasem rośliny wsadza się do plastikowych koszyczków, to zabezpiecza je przed nornicami.

Pielęgnacja tulipanów

W maju na rabatach pojawiają się pierwsze kwiaty, tulipany kwitną parę tygodni, następnie płatki korony opadają. Na pędzie zostają liście oraz słupek i pręciki, to pozostałość po kwitnięciu. Aby roślina mogła zebrać zapas składników pokarmowych i wytworzyć duże cebulki tulipanów na rok kolejny, należy oderwać górę pędu. Roślina nie będzie tracić siły na wytworzenie nasion. Liści nie należy usuwać, póki są zielone, gdyż cały czas przeprowadzają proces fotosyntezy, który odżywia cebulki. Po pewnym czasie liście zaczynają żółknąć i marszczyć się, to znak, że można je usunąć. Cebule wymagają okresu spoczynku. Powinno się je wykopywać i dobrze suszyć przed kolejnym sezonem, umożliwia to również podział rośliny poprzez oddzielenie małych cebulek. Pozostawione w gruncie cebulki wydają kwiaty, są jednak mniejsze i jest ich mniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj