The New York Times nazwało go „Lady Gagą światowego designu”, Business Week wyróżnił go tyrułem Europe’s ’25 leaders of change, Elle Decoration przyznało mu tytuł Designera Roku. Niektórzy zwą go Elvisem Presleyem wzornictwa. Marcel Wanders – bo o nim mowa – zaliczany jest do największych ikon designu naszych czasów. Wszystko co tworzy wzbudza emocje i jest obecne w prawie każdej dziedzinie naszego życia.

W jego projektach można dostrzec odważną zabawę formą, prowokację i żart sytuacyjny. Tworzy przedmioty piękne, a jednocześnie zaskakujące. W pierwszej chwili trudno sobie wyobrazić, że biały, koronkowy fotel misternie wydziergany szydełkiem (Crochet chair) jest tak naprawdę funkcjonalnym przedmiotem użytkowym. Marcel Wanders w swoich pracach puszcza do odbiorców „oko”, licząc na ich poczucie humoru. Wyznaje zasadę, że dobry design jest kwestią miłości. I w tym wypadku artysta nie myli się, bo konsumenci kochają go – a także jego projekty oraz spojrzenie na świat, które poprzez nie przekazuje.

Nie stara się na siłę akcentować funkcji projektowanych przedmiotów, ale przede wszystkim zależy mu na ich pięknie i formie. Twierdzi, że zanim cokolwiek kupimy, musi nas zachwycić, zaintrygować, przyciągnąć wzrok. Dopiero później zastanawiamy się czy jest to wygodne i czy nam się przyda. Wanders nie bagatelizuje jednak potrzeby ergonomii i funkcjonalności swoich dzieł. Każde z nich jest dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, bo on sam jest perfekcjonistą.

 

Urodził się w niewielkim holenderskim miasteczku Boxtel i ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Arnhem w 1988 r. Był jednym z założycieli grupy projektowej Droog Design w Amsterdamie w 1995 r. a już rok później świat o nim usłyszał i zachwycił się jego dziełem. Sława Marcela Wandersa rozpoczęła się od projektu krzesła Knottet Chair na potrzeby Droog Design, które zostało wykonane ze wzmacnianego żywicą epoksydową, misternie powiązanego w węzły sznurka. Stworzył przedmiot z pozoru niemożliwy do wykonania, czym zaskoczył cały świat.

Po tym wydarzeniu jego kariera nabrała rozmachu. W 2001 r. stworzył wraz z Casperem Vissersem markę Moooi, która od tego czasu nieustannie zachwyca świat innowacyjnymi projektami. Wanders projektuje przedmioty użytkowe od mebli poprzez oświetlenie, dywany, tapety, przedmioty dekoratorskie, po kosmetyki, biżuterię i sprzęt elektroniczny, ale też kreuje wnętrza publiczne. Pod jego marką powstało ponad 1700 projektów, współpracuje ze światowymi firmami, takimi jak: Alessi, Bisazza, KLM, Cappellini, Flos, Vista Alegre, Louis Vuitton, MAC, LG, Swarovski, Marks & Spencer czy Puma. Jego twórczość doceniana jest na całym świecie i pokazywana podczas wystaw w najbardziej liczących się muzeach.

W Polsce jego projekty możemy kupić między innymi w galerii Mesmetric oraz na stronie internetowej galerii www.mesmetric.com gdzie zgromadzono i starannie wyselekcjonowano luksusowe przedmioty światowych sław designu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj