Wybór doniczek do domowych kwiatków wydaje się być prosty, jednak gdy zaczynamy zastanawiać się nie tylko nad funkcjonalnością, ale i nad formą, może zrobić się trudniej. Jak zatem w poprawny sposób dobrać doniczki dla naszych roślinek, aby mogły spokojnie rosnąć i jednocześnie podkreślić nimi wystrój salonu czy gabinetu?

Czym kierować się przy wyborze doniczki do salonu?

Wybierając modne doniczki do salonu dla kwiatów powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać, aby były one odpowiednie dla roślin, jakie planujemy trzymać. Drugą ważną cechą jest oczywiście wygląd samej doniczki – jeżeli dobierzemy takie, które wpasują się w aranżację naszego salonu czy sypialni, całość będzie zdecydowanie ładniej wyglądać, niż gdy wybierzemy cokolwiek. Wielkość doniczki ma znaczenie także w przypadku jej umiejscowienia. Jeżeli chcemy trzymać kwiatki na parapecie, powinniśmy się upewnić, aby nie były one zbyt ciężkie. Z kolei gdy mamy w domu duże rośliny, jak dracena czy fikus benjamin może okazać się, że lepszym wyjściem będzie zakup dużej donicy do postawienia na podłodze.

Wybór doniczek ma również znaczenie pod kątem sposobu podlewania roślin. Jeżeli podlewamy je do ziemi sprawa jest prostsza, jednak w przypadku podlewania do podstawki, jak to wygląda na przykład w przypadku fiołków, musimy zadbać albo o ładny komplet, albo o odpowiednio większą osłonkę.

Różne doniczki dekoracyjne do różnych roślin

Co do zasady kształt doniczek nie ma dla roślin większego znaczenia. Wyjątkiem od tej reguły będą gatunki, które formują swój system korzeniowy w ściśle określony sposób – tak mają między innymi kaktusy, które powinno się trzymać w okrągłym pojemniczku. Istnieją też rośliny, które w ogóle nie potrzebują ani doniczki, ani ziemi, a najlepiej czują się wisząc swobodnie lub leżąc w szkle: do takiego rodzaju domowej zieleni zaliczamy gatunki z rodzaju oplątw.

Jeżeli zależy nam na bardzo nietypowych doniczkach, przyjdzie nam się trochę pomęczyć przy szukaniu. Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy mamy rośliny wymagające podstawki, w doniczce należy wywiercić dziurki umożliwiające dostawanie się wody. W takiej sytuacji dopasowanie awangardowej osłonki do plastikowej, wewnętrznej doniczki może być trudne i lepiej zdecydować się na coś o prostszej formie. W przypadku, gdy rośliny będziemy podlewać bezpośrednio do ziemi, wykorzystanie nietypowych kształtów będzie znacznie łatwiejsze.

Z jakiego materiału wybrać doniczki do kwiatów domowych?

Rośliny możemy trzymać na dwa sposoby – w samej doniczce, lub w doniczce z osłonką. Do wyboru mamy wiele różnych materiałów, począwszy od plastiku, a skończywszy nawet na betonie. Doniczkę i osłonkę należy dopasować nie tylko względem siebie, ale także zadbać, by nie była ona zbyt ciężka – przykładowo, donice wykonane z betonu raczej słabo sprawdzają się w mieszkaniu.

Najpopularniejsze materiały, z jakimi się zetkniemy to:

  • plastik: prosty, tani i dość wytrzymały, jednak z czasem może żółknąć;
  • ceramika: ładna i elegancka, świetnie sprawdza się w formie osłonek na doniczkę plastikową. Jest cięższa, a więc bardziej stabilna, chociaż z drugiej strony także krucha;
  • drewno: przeznaczone raczej dla większych roślin, głównie tych, które nie wymagają dużej wilgoci;
  • metal: trwały i trudny do uszkodzenia, jednak z czasem może matowieć lub rdzewieć, a doniczki wykonane z tego materiału nie są najtańsze.

Jak dobrać wielkość doniczki do domu?

Wielkość doniczki powinna przede wszystkim zależeć od wielkości rośliny, jaka ma się w niej znajdować. Jeżeli damy kwiatkom zbyt małą przestrzeń, z dużym prawdopodobieństwem rozsadzą doniczkę ze słabszego materiału lub po prostu uschną, nie mając gdzie się rozwijać. Gdy z kolei wybierzemy zbyt dużą to raz, że nie będzie to wyglądało szczególnie estetycznie a dwa, że roślina może zacząć rosnąć w niekontrolowany sposób, a koniec końców zdziczeć. Dlatego zawsze najpierw dopasujmy doniczkę do konkretnego kwiatka, a dopiero potem do przestrzeni, w której chcemy go umieścić. Warto jednak pamiętać, aby nie umieszczać zbyt dużych egzemplarzy na parapecie, ponieważ zabiorą nam nieco światła.

Jakie doniczki do jakiego wnętrza?

Dobór konkretnego wzoru doniczek jest tak naprawdę kwestią bardzo subiektywną – każdemu z nas podoba się co innego. Możemy jednak potraktować je jako ciekawy dodatek, który albo wpisuje się w aranżację pomieszczenia, albo staje z nią w pewnym kontraście. Przykładowo, jeżeli nasz salon jest minimalistyczny i utrzymany raczej w odcieniach szarości połączonych z bielą, zakup intensywnych w kolorze doniczek pozwoli go nieco ożywić i urozmaicić, a nasi goście od razu to zauważą. Z kolei gdy mamy bardzo żywą aranżację pokoi w mieszkaniu, zakup nieco bardziej stonowanych w charakterze doniczek może sprawić, że całość stanie się trochę bardziej uporządkowana i przełamana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj