Okna dachowe stanowią newralgiczny punkt konstrukcji pod względemtermiki, akustyki i wilgoci, która może przedostawać się na poddasze.Dokładny i poprawny montaż  więc nie mniej istotne, niż parametrytechniczne samej stolarki. Wraz z ekspertem OKPOL wyjaśniamynajważniejsze zasady dotyczące montowania okien w połaci dachowej.

Jasne, ciepłe i suche poddasze jest dowodem na to, że okno zostało zamontowane poprawnie. W przypadku stolarki połaciowej ewentualne błędy kosztują jednak podwójnie, bo przyczyniają się nie tylko do przenikania do wnętrza chłodu i wilgoci, ale – w dłuższej perspektywie – także do uszkodzeń konstrukcji dachowej. Pierwszą zasadą poprawnego montażu okna powinno więc być jego odpowiednie zaplanowanie w ogólnym harmonogramie prac wykonawczych związanych z dachem.

Jak podkreślają eksperci, okna dachowe najlepiej montować równocześnie z kryciem połaci, a przed ociepleniem i wykończeniem poddasza. W ten sposób nie tylko ułatwimy sobie prace i ewentualne korekty, ale zmniejszymy też ryzyko wystąpienia nieszczelności i uszkodzeń pokrycia.

– Zanim przystąpimy do montażu okien, dach należy wcześniej pokryćparoprzepuszczalną membraną lub inną izolacją wstępnego krycia. Wokółotworu można też położyć część docelowego pokrycia dachowego, tak, aby niezasłonić sobie krokwi i łat pod montaż – podpowiada Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL.

– Oczywiście, okna można także zamontować w gotowym dachu, na przykładadaptując poddasze do celów użytkowych. Poprawne ułożenie stolarki ma jednakwówczas jeszcze większe znaczenie, gdyż ewentualne mostki termiczne inieszczelności między oknem, a połacią będą trudniejsze do wykrycia inaprawienia – dodaje.

Szczelność to podstawa

Czytaj:   Obrotowe okna dachowe z siłownikiem elektrycznym

Szczególnie istotne jest właściwe połączenie ościeżnicy okiennej z folią dachową. W tym celu przy wycinaniu otworu montażowego w membranie, przy każdej z krawędzi należy zostawić sobie zapas w postaci 10-15 cm, który pozwoli łatwo zawinąć i zamocować folię. Membranę przyklejamy dokładnie do ościeżnicy okna, wykorzystując dekarskie taśmy samoprzylepne.

Szczelność izolacji przeciwwilgociowej można dodatkowo poprawić, dokładając pocięte paski membrany o szerokości 20-30 cm według instrukcji montażu, tudzież wykorzystując stosowne akcesoria. Dostępny w ofercie OKPOL kołnierz AKP posiada takie same właściwości, co otaczająca go folia paroprzepuszczalna, gwarantując zabezpieczenie przed wilgocią w przypadku rozszczelnienia się pokrycia dachowego nad oknem. Zastosowanie takiego dodatkowego połączenia spowoduje, że woda spłynie obok sekcji dachu, w której zamontowana została stolarka.

Tego typu zabezpieczenie jest także istotne z punktu widzenia termiki. Jeśli nie docieplimy dostatecznie ramy okiennej, ciepłe powietrze będzie się skraplać na wewnętrznej części oblachowania, a następnie zostanie wchłonięte przez stolarkę. Kołnierz AKP spowoduje, że woda skraplając się na wewnętrznej części oblachowania (czyli na najzimniejszym materiale), wypłynie na zewnątrz, bez szkody dla samego okna.

O czym pamiętać przy montażu okien dachowych? koC582nierzAKP

Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, niezbędne jest z kolei szczelne umiejscowienie materiału izolacyjnego wokół ościeżnicy. W tym celu można wykorzystać wełnę mineralną, którą docinamy w paski lub wdmuchujemy w formie granulatu. Wygodną i skuteczną alternatywę stanowi gotowa ramaizolacyjna ze spienionego polipropylenu UTB, którą doklejamy po obwodzie ramy okiennej, łatwo i szybko wypełniając szczelinę między ościeżnicą, akonstrukcją dachu.

Jak montować okno na dachu?

Czytaj:   Tkaniny roletowe Shadows Club wychodzą z cienia

Okna połaciowe można montować praktycznie w każdej konstrukcji dachu. W zdecydowanej większości przypadków stolarkę mocuje się na krokwiach lub na łatach montażowych. Pierwszy sposób, najłatwiejszy i najmniej ryzykowny, polega na umieszczeniu okna pomiędzy dwiema sąsiednimi krokwiami. W takim przypadku przyjmuje się, że rozstaw krokwi standardowo powinien wynosić około 4-6 cm więcej, niż szerokość okna.

Jeśli szerokość okna jest znacznie mniejsza, niż rozstaw krokwi, stolarkę mocuje się do łat montażowych o szerokości 4-5 cm, które przykręcamy do konstrukcji dachu. Zaletą tej metody jest to, że pozwala ona łatwo przesuwać okno w poziomie podczas jego późniejszego dopasowywania do miejsca montażu.

W pewnych przypadkach, zwłaszcza podczas adaptacji poddasza nieużytkowego, może się zdarzyć, że okno będzie szersze, niż rozstaw krokwi. Wówczas należy wyciąć kolidujący fragment krokwi i wykonać dodatkowe łaty – tzn. wymiany, które mocujemy w odległości 30–50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna.

Czytaj:   Kolorowe dywany w kwadraty

Ponadto, montując okno na dachu, należy pamiętać o odpowiednich odstępach pomiędzy stolarką, a pokryciem. Wielkość odstępu zależy od docelowego materiału wykończeniowego. – Przy pokryciu płaskim, takim jak papa, gont bitumiczny czyblacha płaska, powinniśmy zachować przynajmniej kilka centymetrów pomiędzydeskowaniem, a ościeżnicą. W przypadku dachówki lub blachodachówki odstęppowinien być nieco większy – od 4 do 9 cm – wyjaśnia Marcin Demski.

– Dodatkowo, przy układaniu dachówki wzdłuż boków okna dachowego, należypozostawić od 3 do 7 cm wolnej przestrzeni, a nad oknem – od 6 do 15 cm.Pomoże to skutecznie odprowadzać deszczówkę poza obręb okna dachowego, aco za tym idzie – uzyskać suche oraz wolne od grzybów i pleśni poddasze – podsumowuje ekspert OKPOL.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here