Ogórki to bardzo lubiane warzywa, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Możemy spożywać je na surowo, dodawać do kanapek i sałatek. Na ich bazie latem przygotowujemy chłodnik i orzeźwiające koktajle. Choć ogórki są dostępne w sklepach spożywczych przez cały sezon, najzdrowsze są warzywa pochodzące z naszej własnej grządki. Co powinniśmy wiedzieć na temat ogórków?

Podstawowe informacje o ogórkach

Ogórki to warzywa, które są obecne w polskiej kuchni przez cały rok. Są one szczególnie popularne latem, kiedy przygotowujemy z nich chłodnik i mizerię. Przez cały rok chętni spożywamy ogórki kiszone, konserwowe, małosolne. Jesienią chętnie rozgrzewamy się aromatyczną zupą ogórkową.

Wybór ogórków jest tak duży, że każdy z nas powinien znaleźć warzywa idealne dla siebie. Warto zwrócić uwagę na ogórki gruntowe do kwaszenia, ogórki gruntowe sałatkowe, ogórki gruntowe korniszonowe czy charakteryzujące się delikatnym smakiem ogórki melonowe.

Ogórki w ponad 90 procentach składają się z wody. Zawierają też pewne ilości witamin i minerałów. Ich pozytywny wpływ na zdrowie wynika przede wszystkim z wysokiej ilości przeciwutleniaczy, które chronią przed nowotworami i spowalniają procesy starzenia się ludzkiego organizmu. Dzięki zawartości błonnika warzywa te mogą regulować pracę układu nerwowego.

Co należy wiedzieć na temat uprawy ogórków?

Osoby, które zamierzają posadzić ogórki w ogrodzie muszą zdawać sobie sprawę, że warzywa te mają duże wymagania cieplne. Należy im zapewnić stanowisko słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów. Wielu ogrodników decyduje się na uprawę ogórków pod osłonami.

Ogórki mogą rosnąć tylko w dobrej jakości glebie. Należy zarezerwować dla nich podłoże zasobne w składniki odżywcze (rośliny te potrzebują szczególnie dużych ilości wapnia i fosforu), przepuszczalne, próchnicze, o obojętnym pH, łatwo nagrzewające się. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby uprawiać ogórki w pierwszym roku po oborniku.

Jako, że ogórki zaliczane są do rodziny dyniowatych – nie powinno się ich uprawiać po innych roślinach dyniowatych (między innymi kabaczku, dyni czy cukinii). Należy mieć świadomość, że uprawa ogórków może zostać zaatakowana przez takie choroby jak mączniak rzekomy dyniowatych czy kanciasta plamistość bakteryjna ogórków. Najlepszym sposobem na zabezpieczenia się przed tymi chorobami jest zakup odmian charakteryzujących się zwiększoną odpornością na nie.

Ogórki potrzebują częstego podlewania (do tego celu najlepiej jest użyć letniej wody). Jeżeli podłoże w naszym ogrodzie jest średniej jakości, nie zapominajmy o nawożeniu tych warzyw (w pierwszym etapie wzrostu ogórków potrzebne są zwłaszcza nawozy zasobne w azot, natomiast w późniejszych etapach rośliny potrzebują więcej potasu i fosforu).

Chwasty mogą być zagrożeniem dla młodych ogórków, dlatego należy je usuwać zanim zdążą się rozrosnąć. Dobrym sposobem na radzenie sobie z chwastami jest także ściółkowanie.

Zbiory ogórków zaczynają się zazwyczaj latem -w połowie lipca i trwają do końca września. Pamiętajmy, że ogórki nie nadają się do długiego przechowywania.

Jak wybrać dobre nasiona ogórków?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że wybrane przez nas nasiona ogórków są dobrej jakości – kupujmy je wyłącznie od polskich, renomowanych producentów. Koniecznie zwracajmy uwagę na datę ważności, gdyż po jej upływie nasiona mogą stracić zdolność do kiełkowania. Nasion ogórków nie powinno się kupować na zapas, jednak jeżeli mamy w domu większą ich ilość – przechowujmy je wyłącznie w suchym i chłodnym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj