parkiet w jodełkę, jodełka francuska, parkiet jodełka

Kiedy stajemy przed wizją projektowania wnętrza samemu bądź we współpracy z architektem mamy o nim pewne wyobrażenie. Poza ładnym, przytulnym charakterem, oczekujemy, żeby było ono funkcjonalne i przede wszystkim „na lata”. Stanowi to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o meble czy dodatki. Na aranżację i projektowanie wnętrz ogromny wpływ mają panujące trendy, jedne mijają szybciej, inne trwają dłużej.

 

Na skróty:

Jodełka klasyczna

Jodełka francuska

Jodełka węgierska

Bohater główny vs. drugoplanowy

Przygotowanie, układanie, wykończenie podłogi w jodełkę

 

W takiej sytuacji bardzo ważny jest wybór odpowiednich ponadczasowych materiałów. Jednym z niewielu surowców od lat stosowanych w aranżacji wnętrz jest drewno. Drewno, które nie traci na zainteresowaniu i posiada uniwersalny, szlachetny, długowieczny charakter. Szczególnie odnosi się to do kwestii wyboru podłogi oraz jej wzoru. Eksperci z LARECO przygotowali kilka inspiracji i porad na temat drewna w układzie „jodełki”.

parkiet w jodełkę, jodełka francuska, parkiet jodełka

parkiet w jodełkę, jodełka francuska, parkiet jodełka

”Jodełka” – jodła klasyczna, jodła francuska, a może jodła węgierska?

Dawniej „jodełka” kojarzyła nam się z luksusowymi i eleganckimi kamienicami, letnimi posiadłościami, a jak jest dzisiaj? Aktualnie wzór „jodełki” przoduje we współczesnych aranżacjach i to niezależnie od stylu wnętrza. Doskonale wpisuje się w minimalistyczne, loftowe wnętrza.

parkiet w jodełkę, jodełka francuska, parkiet jodełka

parkiet w jodełkę, jodełka francuska, parkiet jodełka

parkiet w jodełkę, jodełka francuska, parkiet jodełka

Częściej też „jodełkę” spotykamy w aranżacjach eklektycznych, w których mamy do czynienia z całym wachlarzem stylów, ale równie dobrze prezentuje się i podkreśla wyrafinowany styl Art Deco.

Pod pojęciem „jodełka” tak naprawdę kryją się różne wzory ułożenia podłogi.

  • Jodła klasyczna inaczej parkiet klasyczny – charakteryzuje się przycięciem krótszych boków deski pod kątem 90 stopni. Kojarzona jest głównie z polskimi latami 70 i 80, a teraz wraca do łask. Jodła klasyczna to mnogość wzorów i nieograniczone możliwości tworzenia.
  • Jodła francuska – jej krótsze boki są przycięte pod kątem 45 stopni i tworzą wspólnie układ o kącie 90°. Taki sposób ułożenia podłogi daje efekt wytworności i elegancji.
  • Jodła węgierska – wzór bardziej stonowany i subtelny, krótsze boki przycięte są pod kątem 60 stopni i tworzą układ o kącie 120°. Jodełka węgierska to klasyczny i ponadczasowy wzór podłogi.

 

Bohater główny vs. drugoplanowy

Jeśli zdecydujemy się na wzór „jodełki” i wybierzemy jedną z metod jej układania, należy dobrze przemyśleć pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. Warto się zastanowić nad rolą naszej podłogi, czy ma ona grać pierwsze skrzypce i przyciągać wzrok, czy też jedynie ma stanowić subtelne tło dla mebli, oświetlenia oraz dodatków.

parkiet w jodełkę, jodełka francuska, parkiet jodełka

parkiet w jodełkę, jodełka francuska, parkiet jodełka

Wzór parkietu klasycznego sam w sobie jest efektowny i bogaty, a sposób ułożenia desek zwraca uwagę. Wybierając dodatkowo drewno z wyrazistym usłojeniem i sękami możemy spotęgować ten efekt. Dlatego, jeśli zależy nam na bezpiecznym rozwiązaniu, które sprawi, że nasze mieszkanie będzie harmonijne, wybierzmy jodełkę klasyczną w wersji dębową o naturalnej, szlachetnej barwie i wysokiej stonowanej selekcji drewna.

Natomiast, jeśli marzy nam się jodła francuska lub węgierska, pamiętajmy, że to klasyka gatunku. Delikatniejszy i bardziej klasyczny wzór jest ponadczasowy i sprawdzi się zarówno w tradycyjnym wnętrzu, w minimalistycznym lofcie, w aranżacjach retro i vintage, ale także w wydaniu eklektycznym. Warto również wiedzieć, że deski mogą mieć różne wymiary, a tym samym proporcje, dzięki czemu możemy uzyskać różnorodny efekt – węższe i smuklejsze dadzą wrażenie lekkości, natomiast krótsze będą wyglądały mocniej i solidniej.

parkiet w jodełkę, jodełka francuska, parkiet jodełka

Parkiet jodełka na podłodze – inspiracje i wskazówki TABACO jodła 1

Parkiet jodełka na podłodze – inspiracje i wskazówki STEPPE jodła 1

Parkiet jodełka na podłodze – inspiracje i wskazówki MOSS jodła

Również sposób ułożenia jodełki w pomieszczeniu będzie miał duże znaczenie. Można ją położyć wzdłuż pomieszczenia, dodając wnętrzu przestronności lub w poprzek – wtedy wnętrze optycznie się zmniejszy. Wszystko jednak zależy od rozmieszczenia i planu danego wnętrza.

„Jedno jest pewne – jodełka nadaje charakter każdemu wnętrzu i jeśli zdecydujemy się właśnie na ten wzór to mamy pewność, że nasza podłoga będzie ponadczasowa. Oprócz wyboru wzoru równie ważnym aspektem jest kolor. Niewątpliwym bestsellerem kolekcji Lareco  – Nature&Design jest podłoga dębowa Moss, w kolorze »zapewniającym komfort użytkowania«. Beżowo-brązowy kolor, dodatkowo podkreślony matowym olejem, na którym wszelkie rysy, kurz czy uszkodzenia są niewidoczne, a dodatkowe zarysowania tylko podkreślają charakter drewna oraz dodają jej szlachetności” mówi Adam Zińczuk, Prezes GRUPY LARECO. „Kolor ten kochają zarówno zwolennicy powściągliwego minimalizmu, jak i entuzjaści eklektyzmu. Podłoga Moss to idealny wybór dla osób ceniących piękno starzenia się drewna, a także do wnętrz użyteczności publicznej taki jak restauracje czy sklepy. Jeśli zaś preferujemy bardziej naturalną barwę dębu z delikatną poświatą ecru, to podłoga w kolorze Coral, na pewno spełni nasze oczekiwania. Kremowa barwa drewna, wykończonego olejowoskiem, doskonale wpisze się w klasyczne i eleganckie aranżacje. Ponadto w nowoczesnym budownictwie, z wielkometrażowymi powierzchniami, można zaszaleć z wymiarami »jodełki«”.

Niezwykle efektownie prezentuje się parkiet klasyczny bądź jodła węgierska złożona z szerokich elementów, nadając spektakularny efekt wnętrzu. Bez względu na to, na jaki kolor podłogi się zdecydujemy, to istotne jest, aby ani podłoga, ani styl, w jakim zaprojektowane jest wnętrze — nie zdominowały siebie nawzajem, powinny się harmonijnie uzupełniać. Dzięki temu unikniemy efektu przewagi formy nad treścią.

Przygotowanie, układanie, wykończenie

Idealna podłoga drewniana to nie tylko wybór idealnego materiału i koloru. Równie ważnym aspektem jest profesjonalny i fachowy montaż wybranej wcześniej podłogi. Prawidłowy przebieg prac monterskich wymaga wiedzy, doświadczenia oraz stosowania się do szczegółowych wytycznych producenta.  „Jodełka”, zarówno francuska, węgierska, jak i klasyczna wymaga wysokich umiejętności i kunsztu od osoby montującej.

Najbezpieczniej jest kupić podłogę w autoryzowanym punkcie sprzedaży wraz z firmowym montażem. Taki wybór daje nam pewność fachowej obsługi od momentu wyboru podłogi, aż po jej wieloletnie użytkowanie.

Niewątpliwie „jodełka” to uniwersalny wzór, który niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, wnosi do niego poczucie luksusu, elegancji i klasyki. Odnosząc branżę wnętrzarską do branży modowej, wiemy, że tzw. klasyki nigdy nie wychodzą z mody, a odpowiednio zaaranżowane, zyskują ponadczasowy charakter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj