Sprzątanie łazienki – przykry obowiązek? Niekoniecznie! Działając krok po kroku uporasz się z tym bardzo sprawnie, a efektem będzie piękne i zadbane wnętrze.

Receptą na szybkie uporanie się z bałaganem jest opracowanie odpowiedniego harmonogramu. Niektóre zabrudzenia wymagają bowiem mocniejszych środków, większego zaangażowania oraz więcej czasu. 

Krok pierwszy

Porządki zacznij od wytarcia kurzu z trudno dostępnych miejsc. Są to m.in. kratki wentylacyjne, łączenia instalacyjne np. przy toalecie i wszystkie zakątki, o których na co dzień zapominasz. Te elementy nie zabrudzą się tak szybko ponownie i z pewnością pozostaną długo czyste.

Krok drugi

Zajmij się najtrudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami. Tymi, które wymagają najwięcej pracy, i które wykonujemy najrzadziej w ciągu roku. Mamy tu na myśli czyszczenie fug i kafelków. To w nich gromadzi się najwięcej bakterii, pleśni, a nawet grzybów, które mogą być niebezpieczne dla organizmu. Do precyzyjnego usuwania zanieczyszczeń przydatna będzie szczoteczka do zębów oraz specjalistyczne detergenty lub samodzielnie wykonana pasta z sody oczyszczonej (przepis podajemy na końcu). Gdy zabrudzenia są naprawdę duże warto sięgnąć po urządzenie parowe lub drucianą szczotkę. Z ostatnią propozycją trzeba jednak uważać, by nie porysować kafelków. Płytki sprawnie umyjesz zwykłym płynem do naczyń. Inne środki czyszczące mogą pozostawić na nich smugi.

Czytaj:   Design i czystość muszą iść w parze

Krok trzeci

Kolejnym etapem jest umycie szafek i półek oraz przejrzenie i posegregowanie ich zawartości. Z pewnością znajdziesz tam rzeczy czy kosmetyki, których już nie używasz lub które są przeterminowane. Pamiętaj również o umyciu korpusów i frontów szafek oraz o wytarciu ich do sucha. Dzięki temu unikniesz odkształceń i odklejania się laminatu.

Krok czwarty

W tym momencie czas zadbać o ceramikę łazienkową – umywalkę, miskę WC, bidet, wannę lub kabinę prysznicową. Należy podejść do nich z należytą delikatnością. Nieodpowiednie środki i nieumiejętne ich zastosowanie może porysować powierzchnię i zostawić nieestetyczne ślady. Do usuwania uporczywych zabrudzeń warto wykorzystać (znów) sodę oczyszczoną i płyn do naczyń, które przy okazji doskonale poradzą sobie z chromowanymi elementami nie pozostawiając smug i odbarwień.

Czytaj:   Kabina prysznicowa - z brodzikiem czy bez?

Musisz jednak pamiętać, by płyn dobrze spłukać wodą, a później armaturę wytrzeć dokładnie do sucha. W przypadku utrzymania w czystości kabiny prysznicowej, najprościej byłoby spłukiwać szkło i ściągać wodę gumową ściągaczką po każdej kąpieli. Jednak kto z nas w codziennym pośpiechu o tym pamięta? Dlatego podczas zakupu kabiny warto zwrócić uwagę na to, czy szyba pokryta jest specjalną hydrofobową powłoką.

– Zadaniem hydrofobowej powłoki EasyClean® jest zabezpieczenie szyby kabiny przed osadzaniem się kamienia i tworzeniem nieestetycznych zacieków. Powłoka tworzy na szkle niewidoczną warstwę ochronną, dzięki czemu krople nie utrzymują się na powierzchni szkła, tylko spływają nie pozostawiając na niej osadu – mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.

Jeśli jesteś posiadaczem kabiny z taką powłoką, do codziennej pielęgnacji wystarczy ci miękka, wilgotna ściereczka. Natomiast do usunięcia trudniejszych zabrudzeń, zalecane jest stosowanie preparatu EasyClean® Glass Cleaner. Eksperci odradzają stosowanie agresywnych środków do czyszczenia kabin, zarówno tych z powłoką, jak i bez, gdyż mogą one spowodować uszkodzenie szkła. Do pielęgnacji kabin i wanien warto wybierać dedykowane środki. Unikniesz wtedy nieprzyjemnych niespodzianek np. rys i matowienia. Warto sięgać po naturalne kwasy owocowe, na przykład winogronowy, który znany jest z właściwości oczyszczających i rozjaśniających, więc będzie idealny do mycia brodzików.

Czytaj:   Prawidłowa wentylacja w łazience – o czym należy pamiętać?

Krok piąty

Przed tobą ostatni, najprzyjemniejszy krok, czyli dopieszczenie wnętrza. Ileż przyjemności sprawi korzystania nie tylko z czystej, ale i pięknej, pachnącej łazienki. Przytulne dekoracje z pewnością ucieszą oko a ulubiony zapach wpłynie kojąco na zmysły i zachęci do odpoczynku. Co wykorzystać do urozmaicenia pomieszczenia? Najlepiej sprawdzą się zapachy na bazie naturalnych olejków eterycznych – cynamonu, pomarańczy i goździków. Do tego nastrojowe świece, żywa roślina, dobrej jakości, miękkie ręczniki i… gotowe. To co? Do dzieła!

Przepis na pastę z sody oczyszczonej

– 100 g sody oczyszczonej

– 50 ml płynnego szarego mydła (mydło zetrzyj na tarce i rozpuść w gorącej wodzie)

– 10 kropel olejku eterycznego np. cytrynowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here