Większość rodziców chce jednak na własną rękę wyposażyć pokój swojej pociechy. Daje im to satysfakcję, a dziecku zapewnia oryginalne otoczenie. Aby wyglądało ciekawie, a jednocześnie było w pełni praktyczne, warto wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii.

Zagospodarowanie przestrzeni

Jak już wspomniano, każde wnętrze narzuca aranżującym pewne wymagania związane z dostępną w nim powierzchnią. Mały pokój może się wydawać trudniejszy ze względu na ograniczony metraż. Można jednak uczynić z niego w pełni wyposażony pokój dla dziecka. Przykładowo niewielką powierzchnię zwiększy wybudowanie antresoli. Można tam umieścić chociażby łóżko dla nieco większego malucha lub stworzyć mu miejsce do zabawy. Zamiast stojących szafek w takim pomieszczeniu o wiele lepiej sprawdzą się półki do zawieszenia na ścianie. Bardzo modne są obecnie nietypowe aranżacje wykonane chociażby nad łóżkiem czy komodą. Z tej ostatniej także nie warto całkowicie rezygnować. Nawet w niewielkim pomieszczeniu powinien znaleźć się przynajmniej jeden taki mebel do schowania ubrań. Ułatwia to utrzymanie porządku. Na półkach z reguły ustawia się książeczki, zabawki, zdjęcia.

Jak urządzić duży pokój dziecięcy? To większe pole do popisu. Tutaj jednak wystrzegać należy się wrażenia pustki. Taką powierzchnię można wypełnić meblami, między innymi komodami, szafą i biurkiem. Wskazane jest również podzielenie jej na strefy zabawy, odpoczynku, a także nauki. Pomieszczenie o znacznych rozmiarach warto niekiedy nieco zmniejszyć poprzez pokrycie ścian ciemniejszymi kolorami. Takie barwy optycznie skracają odległość, więc wnętrze wydaje się przytulniejsze. Przede wszystkim jednak posiadacze takich znacznych przestrzeni powinni wykazać się kreatywnością i stworzyć swojemu dziecku nietypowy plac zabaw w pokoju. Miejsce, w którym będzie ono mogło aktywnie odpocząć w świecie własnej wyobraźni. Rodzice chętnie podejmują się nawet samodzielnego budowania mebli do pokoju dziecka. Dzięki temu wnętrze to staje się bardziej oryginalne.

Wybór kolorystyki

Wielu projektantów wnętrz zachęca klientów do stonowanych kolorów. Są one obecnie bardzo modne i wykorzystywane jako baza niejednego aranżacyjnego stylu. Przeglądając zdjęcia współczesnych pokoi dziecięcych, także trudno nie odnieść wrażenia, że dominuje w nich kolorystyczny umiar. Nie jest to bezwzględna reguła, ale na pewno wpisuje się w obecne trendy. Pokoje dla dzieci mają zatem często białe ściany i meble w stonowanych kolorach. Pojawiają się w nich jednak bardzo wyraziste dodatki. Modne są róże, błękity czy zielenie. Można przykładowo jedną z tych barw pomalować wybraną ścianę, niektórzy rodzice przełamują monotonię poprzez uwiecznienie na niej ulubionych postaci z bajek. W tym celu korzysta się z szablonu lub zdaje na własną inwencję twórczą.

 

 

2 KOMENTARZE

    • jest teraz na rynku specjalna farba magnata do pokoju dziecięcego która redukuje formaldehyd.może warto się nad nią zastanowić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj