Ten, kto zaopatrzył się w pilarkę łańcuchową, zastanawia się, jak mógł wcześniej wykonywać prace ogrodowe bez tego typu sprzętu. Pilarka to zdecydowanie większy komfort działania, zwłaszcza w przypadku zadań, które należą do szczególnie mozolnych, czy uciążliwych. Jeśli jeszcze nie masz w swoim ogrodowym warsztacie pilarki łańcuchowej, podpowiadamy powody, dla których warto pomyśleć o zakupie. Oto kilka podstawowych prac w ogrodzie, które ułatwi Ci właśnie pilarki łańcuchowa.

Sprzęt pomagający w uporządkowaniu ogrodu

Myśląc o wiosennych porządkach w ogrodzie najczęściej pierwsze co nam przychodzi do głowy to trawnik i tym samym solidny wertykulator, czy niezawodna kosiarka. A co z drzewami i krzewami? Zamiast męczyć się z przycinaniem gałęzi piłą ręczną lub sekatorem, zdecydowanie łatwiej i wygodniej będzie wykonać tego typu prace przy użyciu pilarki. Porządki w ogrodzie, jakie ułatwi Ci pilarka łańcuchowa to m.in. obcinanie martwych gałęzi, wycinanie drzewek i krzewów, odcinanie chorych części roślin, przycinanie pielęgnacyjne i nadawanie krzewom pożądanych kształtów (może figur geometrycznych lub fantazyjnych postaci?).

Pamiętaj, że o ile w przypadku bardzo młodych roślin użycie sekatora to całkiem dobra opcja, to już pielęgnacja tego typu wykonywana wraz ze wzrostem zieleni może sprawić, że jedynie je „skaleczymy”. Samo przycinanie jest z kolei konieczne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Sekator lub piła ręczna w dłuższej perspektywie nas zmęczą. Pilarka zupełnie odwrotnie – wyraźnie usprawni pracę w ogrodzie.

Pilarka do precyzyjnego cięcia drewna

Piły łańcuchowe to niezawodne rozwiązanie dla sprawnego, precyzyjnego cięcia drewna. Dlatego jeśli planujesz budowę ogrodowej altanki, werandy, czy ogrodzenia, bądź też Twoje dziecko marzy o własnym domku na drzewie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć się zadania. Wystarczy wybrać odpowiedni sprzęt.

Wśród dostępnych opcji znajdują się pilarki spalinowe oraz elektryczne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia najczęściej z urządzeniem wyposażonym w silnik o większej mocy (większa moc pozwala również na zastosowanie dłuższych prowadnic). Taka piła sprawdzi się w bardziej wymagających zadaniach i w profesjonalnym użyciu (w tym w pracach w leśnictwie). Wygoda płynie tutaj m.in. z braku zasilania, jednak z drugiej strony pamiętaj, że to urządzenie o znacznie większej wadze. Piła elektryczna będzie dobrą opcją w zasadzie dla wszystkich typowych prac w ogrodzie. Wybierając sprzęt warto jedynie pamiętać, aby odpowiadał on charakterowi prac, nie był zbyt ciężki (dopasuj wagę piły do swoich możliwości fizycznych) oraz posiadał ergonomicznie ukształtowaną rękojeść, która zwiększa wygodę obsługi piły. Pilarki elektryczne to także pewne ograniczenia – uważaj na przewód zasilający.

Pilarka- pomoc w uporządkowaniu przestrzeni

Obcięte gałęzie, czy pozostałości z przycinania drewnianych desek sprawdzą się, jako materiał do palenia w kominku. Jednocześnie pozbędziesz się w ten sposób naturalnych „śmieci” i oczyścisz ogród z pozostałości po pracach pielęgnacyjnych i porządkowych. Jak widać pilarka łańcuchowa może wyraźnie pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy na zakup drewna opałowego, a samodzielne jego przygotowanie będzie znacznie prostsze i szybsze.

Jak dbać o pilarki łańcuchowe?

Jeśli chcesz, aby zakupiony sprzęt był sprawny i służył Ci w dobrej kondycji jak najdłużej, niezależnie od wyboru – czy będzie to pilarka elektryczna, czy spalinowa – pamiętaj, aby zawsze dobrze czyścić urządzenie po zakończonej pracy. Równie istotne będzie stosowanie dobrej jakości oleju do łańcucha (w pilarkach spalinowych także oleju do silnika) oraz dbanie o właściwy naciąg łańcucha. Silnik, zarówno spalinowy, jak i elektryczny, powinien być zawsze dobrze chłodzony. W pilarkach spalinowych ważne będzie dodatkowo regularne sprawdzanie stanu filtra powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj