Płytki łazienkowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie ścian oraz podłóg tego pomieszczenia, odznaczają się niezwykłą trwałością i odpornością na wilgoć oraz parę wodną. Obecnie na rynku występują w bardzo wielu modnych wzorach i kolorach dzięki, czemu wybór jest dosyć urozmaicony!

Aranżacja łazienki

Przede wszystkim należy podkreślić, iż aranżacja łazienki nie jest łatwym zadaniem, wiąże się ona z wieloma ważnymi decyzjami, jedną z głównych jest wybór odpowiednich płytek łazienkowych. Dzisiaj rynek oferuje bardzo wiele rodzajów w różnych kolorach, wzorach oraz strukturach powierzchni. Należy jednak pamiętać, aby płytki łazienkowe były dopasowane do dowolnego stylu w jakim urządzone jest pomieszczenie, a także do innych wybranych wcześniej mebli oraz całej armatury. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno białe jak i czarne kolory kafelek oraz płytki w odcieniach ciepłego beżu i brązu, dzięki ich zastosowaniu łazienka staje się bardziej przytulna.

Rodzaje płytek łazienkowych

Od bardzo wielu lat największą popularnością wśród płytek łazienkowych cieszą się płytki ceramiczne, jest to spowodowane przede wszystkim stosunkowo niską ceną, łatwą dostępnością, trwałością oraz łatwym montażem. Dostępne są one w różnych wymiarach, znajdują zastosowanie zarówno do położenia na podłodze jak i na ścianie, wśród płytek ceramicznych można wymienić trzy rodzaje:

  • terakota – są to płytki łazienkowe, które pokryte są specjalnym szkliwem, dzięki temu powierzchnia pozostaje gładka, co istotne terakota może być zarówno matowa jak i błyszcząca, aczkolwiek najważniejsze jest to aby była bardzo nasiąkliwa, bowiem jest to cecha która pozwoli zastosować ją na ścianie oraz podłodze w łazience,
  • glazura – to płytki wykonane z ceramiki, które bardzo przypominają porcelanę, dużym plusem tego rodzaju płytek jest fakt, iż nie przepuszczają wody, natomiast minusem to, że potrafią być bardzo kruche, dlatego najlepiej sprawdzają się na ścianach,
  • gres – płytki ceramiczne, są dużo bardziej wytrzymałe oraz twardsze, to najczęściej wybierane rozwiązanie ze względu na fakt, iż płytki są mrozoodporne oraz odporne na nasiąkliwość, dostępny gres nabyć można w dwóch rodzajach: porcelanowym oraz technicznym.

Ostatnio bardzo modne są również płytki łazienkowe, które imitują drewniane deski nadając jedynego w swoim rodzaju stylu całej aranżacji!

Jakie są najważniejsze parametry płytek łazienkowych?

Jeżeli zastanawiasz się jakie płytki do łazienki wybrać należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich parametry takie jak:

  • antypoślizgowość- jest to czynnik, który bezpośrednio decyduje o bezpieczeństwie użytkowników podczas chodzenia po płytkach, najlepszym rozwiązaniem to płytki o symbolu R9 oraz R10,
  • nasiąkliwość to również istotny parametr który wyznacza poziom chłonności, zaleca się wybór płytek odpornych na wilgoć, gdyż dzięki temu kafelki nie będą pękać,
  • ścieralność- obecnie rozróżnia się 5 klasy ścieralności, jednakże najczęściej stosowane i zalecane są płytki łazienkowe, które mieszczą się w drugiej lub trzeciej klasie, bowiem są one doskonałym rozwiązaniem w łazienkach o intensywnym użytkowaniu.

Jeżeli poszukujesz płytek łazienkowych, zapoznaj się z dostępną ofertą i wybierz odpowiedni rodzaj dla siebie, pamiętaj również, iż płytki w łazience powinny być ułożone na równej, suchej i czystej powierzchni. Jest to bardzo istotne, gdyż wszystkie zanieczyszczenia takie jak wilgoć oraz pył mogą znacznie pogarszać przyczepność kleju, a tym samym powodować późniejsze odpadanie kafelków!

1 KOMENTARZ

  1. Wnętrze łazienki powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale warto zadbać, aby było ono miłe dla naszego oka, gdyż nierzadko zaczynamy i kończymy dzień właśnie w tym miejsce zaraz po sypialni 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here