Kto dziś nie słyszał o pierwszej pralce wirnikowej dostępnej w Polsce? Frania była obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. I chociaż wiele osób wymieniło tę pralkę wirnikową na bardziej nowoczesny model, w wielu sklepach pralki wirnikowe są nadal dostępne. Co więcej, nadal cieszą się zainteresowaniem. Gdzie się sprawdzą i kto powinien je wybrać?

Chociaż ogromny wybór pralek daje setki możliwości, wiele osób wraca do pralki wirnikowej. Jej niewątpliwa zaleta to cena. Ale czy to jedyny powód, dla którego warto kupić pralkę wirnikową? Jakie są jej wady, a jakie zalety? Zapoznaj się z kilkoma ważnymi informacjami zanim podejmiesz decyzję o zakupie.

1. Czym charakteryzuje się pralka wirnikowa?

Dla naszych rodziców i dziadków pralka Frania stanowiła obiekt pożądania. Dlatego do dziś wszystkie pralki wirnikowe nazywa się „Franią”. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego. Obecnie pralki wirnikowe działają podobnie do Frani i właściwie niewiele się od niej różnią. Niewiele, ale jednak…

W nowoczesnych pralkach wirnikowych można wypompować wodę za pomocą gumowego węża. Pralki posiadają pokrywy i są nieco mniejsze od poprzedniczek. Są od nich również nieco bardziej skuteczne. Posiadają wbudowaną grzałkę, dzięki czemu nie trzeba do nich wlewać ciepłej wody. Wyposażone są również w funkcję przypominającą wirowanie. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej wyciągnąć ubrania i poradzić sobie z nimi podczas rozwieszania.

2. Jak działa pralka wirnikowa?

Mechanizm działania pralki wirnikowej jest bardzo prosty. W pralce wirnikowej bęben się nie porusza, a woda oraz ubrania, które się w nim znajdują, wprowadzane są w ruch przez obracający się wirniki.

Pralkę wirnikową od pralki automatycznej odróżnia kilka kluczowych kwestii. Pralka z wirówką różni się od pralki automatycznej konstrukcją, sposobem działania, a także funkcjonalnością.

Po pierwsze, pralkę wirnikową po zakończonym praniu należy opróżnić własnoręcznie. Jak już wcześniej wspomniano, podczas prania woda wraz z ubraniami obraca się dzięki wirnikom. Dzięki temu pralka wirnikowa wygrywa z automatyczną konkurencją, ponieważ mechanizm jest na tyle prosty, że pralkę naprawdę ciężko zepsuć. Pralki wirnikowe są w zasadzie niezawodne.

Warto również zaznaczyć, że pralka wirnikowa nie posiada węża, automatycznie pobierającego wodę z ujęcia. Producenci oferują jednak bardziej zaawansowane modele, a w nich, poza podstawowym przyciskiem uruchamiającym i dezaktywującym mechanizm, może pojawić się również system szybkiego zatrzymania prania czy też grawitacyjny system odprowadzania wody.

3. Pralka wirnikowa jakie ma wady i zalety?

Klienci lubią wygodę. Ale lubią również niezawodność, oszczędność, prostotę i skuteczność. A zatem na którą z pralek postawić? Jakie są wady i zalety pralek wirnikowych?

– Zalety pralek wirnikowych: o zaletach pralki wirnikowej wspomnieliśmy już powyżej. Warto jednak doprecyzować pewne kwestie. Zacznijmy od tego, co zdecydowanie wyróżnia pralki wirnikowe. A jest to ich ekonomiczność. Po pierwsze, pralki są naprawdę tanie i pod tym względem pozostawiają konkurencję daleko w tyle. Po drugie, pralki wirnikowe to oszczędność wody i energii. W pralkach wirnikowych można dokładnie odmierzyć ilość potrzebnej wody. Dodatkowo, nie wykorzystuje grzałki, nie zużywa się podczas prania dużo prądu. Co więcej, cały proces prania nie zajmuje więcej niż pół godziny (razem z wirowaniem).

Pralki wirnikowe są niewielkie i lekkie, dlatego doskonale się sprawdzą w niewielkich pomieszczeniach, np. mieszkaniu w bloku, w którym łazienka ma małą powierzchnię. Są również bardzo łatwe w obsłudze i rzadko się psują, ze względu na prosty mechanizm działania. Zalety pralki wirnikowej z pewnością doceni również każdy, kto szuka wyposażenia do łazienki urządzonej w stylu retro.

Wady pralek wirnikowych: pralki wirnikowe mają zdecydowanie mniejszą pojemność bębna, dlatego nie sprawdzą się w domach, w których pierze się dużo i często. Są nieskomplikowane, ale przy tym nie posiadają nawet najbardziej unowocześnione modele nie posiadają wielu dodatkowych funkcji. Dla wielu osób to może się okazać przeszkodą w komfortowym użytkowaniu.

Pralka wirnikowa jest również zdecydowanie bardziej absorbująca niż jej automatyczna alternatywa.

Jeśli chcesz porównać pralki wirnikowe i pralki automatyczne, zajrzyj na Neonet.

4. Pralki wirnikowe – gdzie się sprawdzą i dla kogo będzie to dobry wybór?

Wspomnieliśmy już, że pralki wirnikowe sprawdzą się w niewielkich łazienkach i tych, które urządzone są w stylu retro. Ale to nie wszystko.

Z pralek wirnikowych na pewno będą zadowolone osoby samotne, które nie mają dużo prania. Warto również kupić pralkę wirnikową do domku wczasowego, gdzie pierzemy tylko okazjonalnie.

Frania zrewolucjonizowała pranie w wielu domach. Dziś coraz częściej zapraszamy ją pod swój dach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj