Salon z aneksem kuchennym to trend, który zawitał nie tylko do niewielkich mieszkań. Zdominował również sposób planowania pomieszczeń w dużych, nowych domach. Kuchnia, zazwyczaj połączona jest bezpośrednio z częścią dzienną, zaprojektowana w formie aneksu, rozdzielona wyspą lub wyższym blatem. Zapewnia nie tylko poczucie większej przestrzeni, ale też daje nowe możliwości aranżacji. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

 

Salon z aneksem kuchennym - o czym trzeba pamiętać?

Projektując aneks kuchenny, dobrze jest wziąć pod uwagę kolejność czynności, jakie wykonujemy w kuchni. Strefy przygotowywania posiłków i przechowywania produktów musimy rozdzielić, aby zachować zasady ergonomii.

Planowanie to podstawa

Planowanie będzie uzależnione od tego,  jakim układem kuchni dysponujemy. Sam schemat poszczególnych stref dopasujemy do własnych potrzeb. W każdej kuchni powinna znaleźć się strefa gotowania, przygotowywania posiłków, przechowywania i zmywania. Możemy się spotkać również z dodatkowym miejscem na zapasy, które jednak często zastępowane jest spiżarnią. W przypadku aneksu kuchennego dobrym pomysłem jest zasłonięcie blatu roboczego np. wyspą, aby nie był widoczny ze strefy wypoczynku.

Salon z aneksem kuchennym - o czym trzeba pamiętać?

Salon z aneksem kuchennym – design na co dzień

W przypadku otwartej kuchni, jej wykończenie jest jeszcze istotniejsze niż przy zamkniętej. Musimy pamiętać, że będzie widoczna ze strefy dziennej nie tylko dla domowników ale i dla gości . To sprawia, że musimy myśleć o kuchni kompleksowo. Na rynku istnieją rozwiązania, które pomogą nam w prosty sposób podnieść walory estetyczne kuchni. Zacząć można od zastosowania profili nakładanych Glax, którymi podkreślimy bryłę mebli, a w dodatku oświetlimy blat roboczy. Dzięki temu łączymy ciekawe efekty wizualne z aspektami użytkowymi – mówi Mateusz Strzałkowski, rzecznik prasowy firmy GTV. Nie możemy też zapominać o detalach takich jak uchwyty, które mimo niewielkich rozmiarów potrafią całkowicie odmienić postrzeganie pomieszczenia. Obecnie modne są uchwyty krawędziowe, takie jak TREX i METRON. Mają one uniwersalny, nowoczesny wygląd, przez co pasują do każdego wnętrza – zauważa.

Salon z aneksem kuchennym - o czym trzeba pamiętać?

Przechowywanie

Otwarta kuchnia to również nowe możliwości przechowywania produktów. W niewielkich mieszkaniach przy takim rozwiązaniu należy kierować się przede wszystkim ergonomią. – Tutaj musimy pamiętać o szufladach, które powinny mieć duży udźwig i możliwie jak największy wysuw, aby wygodnie się z nich korzystało – mówi Mateusz Strzałkowski. – Przykładem są szuflady Axis i Modern Box, w których z łatwością zmieścimy komplety sztućców, a w przypadku większych egzemplarzy również garnki i inne akcesoria – dodaje. Warto zadbać o porządek w szufladach, w czym pomogą nam organizery – dzięki nim unikniemy bałaganu i pomieszania sztućców. Innym popularnym rozwiązaniem służącym utrzymaniu czystości są sortowniki na śmieci. Obecnie większość nowoczesnych domów jest budowana w stylu eko, segregacja odpadów stała się więc podstawą.

Salon z aneksem kuchennym - o czym trzeba pamiętać?

O GTV:

GTV to międzynarodowy dystrybutor akcesoriów meblowych i oświetlenia. Jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Spółka obecna jest na kilkudziesięciu rynkach w Europie, Azji i Ameryce, a produkty z jej logo znajdują się w milionach domów i biur na całym świecie. To firma w 100% z polskim kapitałem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj