Szukasz dodatków, dzięki którym Twój dom nabierze eleganckiego charakteru? Zastanawiasz się, co zrobić, by odświeżyć swój salon? Może to jest właśnie moment, by zainwestować w nowe artykuły dekoracyjne w stylu secesyjnym. Sprawdź, gdzie szukać eleganckich dodatków inspirowanych właśnie tym nurtem!
Spis treści
Jakie są korzenie secesji?
Nurt secesyjny swoje korzenie ma w drugiej połowie XIX wieku i XX wieku. Właśnie, wtedy narodził się styl, sprzeciwiający się sztywnym i oficjalnym normom obowiązującym w sztuce. Swoją nazwę secesja zawdzięcza właśnie francuskiemu i łacińskiemu wyrazowi, oznaczającemu odejście. Styl ten narodził się we Francji, jednak szybko stał się popularny w całej Europie. Za symboliczny koniec tej epoki uznaje się wybuch I Wojny Światowej.
Secesja- czym charakteryzował się ten nurt?
W sztuce przełomu XIX i XX wieku wyróżnić można kilka charakterystycznych cech. Są to przede wszystkim: płynne formy, subtelna kolorystyka i sensualna charakterystyka dzieł malarskich. Artyści secesyjni za priorytet postawili sobie stworzenie stylowej jedności. Nurt ten przejawiał się w łączeniu działań w różnych dziedzinach sztuki, na przykład rzemiośle, grafice, rzeźbie i architekturze wnętrz. Secesja to również duża inspiracja sztuką japońską, w tym zdobieniami roślinnymi (inspirowanymi liśćmi kasztanowca, irysa), asymetrią i abstrakcją. Kolorystyka tego stylu zwykle była bardzo subtelna. Przeważały odcienie zieleni, brązu, bieli i złota.
Architektura secesyjna
Czym charakteryzowała się secesyjna architektura? Przede wszystkim była ona stosunkowo abstrakcyjna, jak na tamte czasy. Architekt był kimś w rodzaju malarza, który skupiał się na względach wizualnych projektów. W stylu tym dużą rolę odgrywała ornamentyka, czyli liczne motywy zdobnicze. Często były one bardzo symboliczne. Bryły tych budynków zwykle łączyły secesję i modernizm. Wyróżniały się dużą powierzchnią przeszklonych witryn i pilastrami. Architektura secesyjna skupiała się na sprzeciwie wobec historycyzmu i naśladowaniu starych epok. Chciała wprowadzić powiew świeżości do budowli. W Polsce styl secesyjny doskonale zauważyć można w na ulicy Piotrowskiej w Łodzi. Tamtejsze kamienice są idealnym odzwierciedleniem sensu stylu secesyjnego.
Secesyjny charakter współczesnych dzieł
Do stylu secesyjnego nawiązuje wiele współczesnych projektów. W ofercie sklepów zauważyć można produkty inspirowane tym nurtem. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ takie artykuły prezentują się niezwykle elegancko i gustownie. Jakie produkty w stylu secesyjnym najczęściej wybierają kupujący? Oto lista najpopularniejszych przedmiotów, dzięki którym każde pomieszczenie nabierze stylowego charakteru.
- obrazy
- zegary
- lampy
- figurki dekoracyjne
- szkatułki na biżuterię
W jakich pomieszczeniach sprawdzą się dekoracje w stylu secesyjnym?
Dodatki w stylu secesyjnym tak naprawdę świetnie mogą się sprawdzić w każdym rodzaju wnętrza. Nieduże, delikatne przedmioty świetnie uzupełnią mieszkanie w stylu skandynawskim. Szczególnie warto tutaj zwrócić uwagę na elementy, takie jak: szkatułki, lustra, ramy na obrazy i lampki. Tego rodzaju dodatki idealnie zgrają się również z wnętrzami w stylu vintage. Ożywią każde pomieszczenie, a dodatkowo, z pewnością zachwycą wszystkich gości przychodzących do naszego domu. Bardzo wiele osób ma już dość nudnych i schematycznych mebli, proponowanych przez sklepy sieciówkowe. Nie są one bowiem oryginalne. Bardzo często ich cena nie jest również adekwatna do jakości. Jeden dodatek w stylu secesyjnym może sprawić, że każde pomieszczenie stanie się wyjątkowe.