Aranżacja sypialni musi sprzyjać relaksowi i wspomagać dobry sen. Dlatego to pomieszczenie nie powinno być przeładowane i zagracone. Jak zatem urządzić niewielką alkowę w domu? Jaka szafa do małej sypialni sprawdzi się najlepiej? Podpowiemy Ci, w jaki sposób wybierać meble do przechowywania w takim pomieszczeniu. Zobacz!

Mebel na wymiar – najlepsza opcja do niewielkiej sypialni

Powierzchniowo małe pomieszczenia często przysparzają kłopotów w zagospodarowaniu. Niełatwo jest dobrać odpowiednie meble i zdecydować, co ma się tam znaleźć, a z czego zrezygnować. Urządzanie sypialni na poddaszu czy w niewielkim pokoju nie musi jednak skończyć się klęską. By nie przytłoczyć takiego wnętrza, warto jednak przyłożyć się do jego aranżacji. Od czego zacząć?

My proponujemy, by przede wszystkim postawić na meble na wymiar. Pozwolą one optymalnie wykorzystać przestrzeń, jaką się ma do dyspozycji. W ten sposób może zostać wykonana chociażby szafa do małej sypialni: https://www.komandor.pl/blog/szafa-do-malej-sypialni. W zależności od potrzeb będzie to albo niewielki mebel, np. narożny, albo taki ustawiony wzdłuż całej ściany. Kolejny krok to wykonanie dokładnych pomiarów. Będą one potrzebne, by móc precyzyjnie wykonać umeblowanie.

Szafa do sypialni – na ubrania czy książki?

Czy wiesz, co ma znaleźć się w gotowej szafie? Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jeszcze przed zleceniem wykonania mebla. Pomyśl więc, czy ma to być odzież – a jeśli tak, dla ilu osób? A może sypialnia ma zostać wzbogacona o gustowną biblioteczkę?

Od tego zależeć będzie, czy:

  • w szafie przeważać będą półki (i w jakiej liczbie),
  • mają znaleźć się tam wieszaki wraz z przestrzenią na ubrania wiszące,
  • przewidujesz trzymanie wewnątrz świeżej pościeli i ręczników – wówczas przydadzą się przewiewne kosze, pozwalające zachować zapach pranych tekstyliów.

Da się zaprojektować szafę do małej sypialni, która będzie jednocześnie regałem na książki i meblem na odzież. Wówczas jest ona podzielona na dwie niezależne części, które również często mają inne fronty.

Kolorystyka a pomieszczenie i jego styl

Kolejna kwestia do wzięcia pod rozwagę to forma i barwy mebla. Ten aspekt warto przemyśleć w kontekście całego pomieszczenia. W jakim nurcie jest urządzona sypialnia? Wówczas łatwiej będzie zdecydować się na materiały, kształt i typ drzwi bądź kolorystykę.

Do pomieszczeń nowoczesnych, minimalistycznych i futurystycznych pasować będą proste formy, bez wielu ozdobników. Obecnie modne i popularne są czarne szafy – dodają one pomieszczeniu elegancji. W bardzo małych sypialniach radzimy wyposażyć je w przeszklenia i lustra, by nie przytłoczyć sypialni zbyt ciemnymi barwami. Alternatywnie można postawić na białe szafy, które optycznie uczynią wnętrze jaśniejszym.

Wnętrza klasyczne, angielskie i boho lubią z kolei kolory i motywy dekoracyjne. Tutaj można pomyśleć o zdobionych ażurowymi panelami lub lakierowanych frontach. Ciekawa opcja to także grafika na szkle. Może ona przedstawiać np. klimatyczny, kojący widok lasu czy morza. Nawet Twoje ulubione zdjęcie z wakacji jesteśmy w stanie umieścić na froncie szafy.

Mała sypialnia nie musi być ciasnym pomieszczeniem bez możliwości swobodnego przejścia. By uniknąć takiej sytuacji, warto postawić na przemyślane umeblowanie, wykonane na wymiar: https://www.komandor.pl/meble/meble-na-wymiar. W ten sposób w małej sypialni znajdzie się nawet miejsce na pojemną szafę. Czy masz już pomysł, jak ma ona wyglądać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj