Jeżeli chcemy zadbać o to, żeby nasz przedpokój wyglądał nie tylko znakomicie, ale również panował w nim porządek, kluczowy będzie wybór odpowiedniej szafki na buty. Jak to jednak zrobić, jak wybrać szafkę na buty i na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Dodatkowo należy pamiętać, że zadaniem szafki na buty jest ochrona obuwia. W niej nie będzie ono również się kurzyć, co także jest istotne. Jednak szafka na buty może oferować również dodatkowe funkcje, o których warto zdawać sobie sprawę jeszcze przed zakupem.

Dodatkowe funkcje szafki na buty

Zanim zdecydujemy się na zakup szafki na buty, warto zdawać sobie sprawę, że szafki te mogą oferować nam wiele dodatkowych rozwiązań. Pierwszą z nich jest najczęściej szuflada, w której możemy przechowywać klucze, dokumenty, czapki, parasole, portfele czy wszystko, co lubimy trzymać blisko wyjścia. Jeżeli nie mamy innej przestrzeni na takie przedmioty w przedpokoju, zakup szafki na buty z szufladą okaże się znakomitym rozwiązaniem.

Sama szafka może również oferować nam siedzisko. Szafki na buty z siedziskiem to coraz popularniejsze rozwiązanie, wiele osób bowiem lubi usiąść, gdy zakłada obuwie. Nie muszą jednak wykorzystywać do tego taboretów, schodów czy podłogi, jeżeli wyposażamy się właśnie w szafkę na buty z siedziskiem.

Szafka na buty połączona z wieszakiem – czy to dobra opcja?

Jeżeli tylko chcemy, możemy również zdecydować się na szafkę na buty połączoną z wieszakiem na ubrania. Takie rozwiązanie ma przynajmniej kilka zalet. Po pierwsze, całość będzie najprawdopodobniej tańsza, niż zakup osobno wieszaka i szafki na buty. Dodatkowo takie zestawienie zajmuje mało miejsca, więc idealnie sprawdzi się w przypadku naprawdę małych przedpokojów. Na koniec, szafka na buty zawsze musi być spójna stylistycznie z wieszakiem, jeżeli jednak kupimy je w takim zestawienie, nie musimy dbać o to, czy będą do siebie pasować, będzie to bowiem oczywiste.

Szafka na buty i wygoda jej użytkowania

Podczas wybierania szafki na buty trzeba zwrócić uwagę na wygodę jej użytkowania. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na drzwiczki lub szuflady, oraz na to, jak się one otwierają. Sposób otwierania musi być dla nas wygodny, a będziemy wobec niego tym bardziej wymagający, im mniejszy przedpokój posiadamy. Należy pamiętać, ze szuflady czy drzwiczki szafki nie mogą blokować przejścia innym mieszkańcom domu lub mieszkania, nie mogą też zahaczać o inne elementy wyposażenia.

Kolejny kluczowy aspekt to ilość miejsca, którą szafka oferuje. Zastanówmy się na początku, czy przestrzeń jest podzielona na boxy, czy nie. Jeżeli tak jest, na pewno łatwiej będzie nam utrzymać w niej porządek, jednak w praktyce okaże się, że oferowana ilość miejsca jest mniejsza, niż w przypadku braku podziałów na boxy.

Zastanówmy się również, czy ktoś z domowników ma duży rozmiar buta, czy w szafce chcemy trzymać obuwie zimowe, czy posiadamy wysokie szpilki lub buty na koturnie – to ich przechowywanie może być najtrudniejsze, jeżeli wysokość poszczególnych półek czy szuflad będzie ograniczona i niezbyt wielka.

Na koniec warto zadbać o kwestie czyszczenia. Szafka na buty powinna być łatwa w czyszczeniu. Jeżeli ma to być klasyczna szafka, czasem warto rozważyć modele wykonane z materiałów sztucznych, jeżeli natomiast mamy w planach zakupić szafkę na buty z siedziskiem, warto pamiętać, aby było ono nie tylko odporne na plamy, ale również łatwe w czyszczeniu, gdy się już pojawią. W praktyce zawsze powinno się wybierać szafki na buty z siedziskiem z ciemnym obiciem.

Szafka na buty – czy musi być droga?

Zdecydowanie nie, szafki na buty mogą kosztować nie więcej, niż kilkaset złotych, jeżeli jednak tylko chcemy, możemy wydać na nie nawet kilka tysięcy złotych. Przede wszystkim, droższe szafki będą na pewno prezentowały się w sposób oryginalny, jeżeli jednak pasuje nam klasyczne rozwiązanie, warto szukać także tanich modeli. Może okazać się, że szafki droższe są również lepiej wykonane, ale nie oczekujemy, że w cenie kilku tysięcy złotych otrzymamy szafkę wytrzymalszą dziesięciokrotnie od standardowych szafek. W praktyce szafka na buty na lata może kosztować około 200-300 zł i spełni ona swoja funkcje.

Będzie to jednak rozwiązanie niekoniecznie duże i nie będzie charakteryzować się nieprzeciętnym wyglądem. Jeżeli jednak dodatkowo chcemy oszczędzić, warto szukać szafek w internetowych sklepach – ich transport jest łatwy, a dodatkowo na pewno uda się wybrać odpowiedni model jedynie na podstawie zdjęć w danym sklepie internetowym.

Partnerem publikacji jest sklep OtoMeble.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here