Prawidłowe przewodzenie prądu jest jednym z najważniejszych elementów w planie budynku zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i domach prywatnych. Obecnie trudno spotkać się z luźno wiszącymi kablami z sufitu, utrudniającymi poruszanie się, ale przede wszystkim stanowiącymi zagrożenie. Zagwarantowanie poprawnej dystrybucji prądu to absolutna podstawa szczególnie w miejscach, gdzie przebywają dzieci. Na szczęście w XXI wieku nie brakuje specjalistycznych opraw oświetleniowych, gwarantujących skuteczny przesył energii również w przypadku większych mocy. Jednym z tego typu nowoczesnych rozwiązań są szynoprzewody, które nie są już domeną tylko witryn sklepowych. Na system szynowy decyduje się bowiem coraz więcej osób prywatnych. Jak działają szynoprzewody i jakie korzyści przyniesie montaż oświetlenia na szynie w domu?
Spis treści
Czym są szynoprzewody?
Szynoprzewód to rodzaj szyny prądowej o właściwościach przewodzenia prądu. Zazwyczaj posiada większe rozmiary i jednolitą strukturę. Kształtem przypomina płaskownik, choć można się również spotkać z tego rodzaju oświetleniem w kształcie rury lub ceownika. Szynoprzewody zasilają już w tej chwili zarówno urządzenia jednofazowe, jak i trójfazowe. Pierwszy wariant to idealne rozwiązanie, aby zapalić jednocześnie wszystkie wszystkie źródła światła w pomieszczeniu. Trójfazowe natomiast, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia stworzenie trzech osobnych obwodów elektrycznych. Jego zaletą jest punktowe włączenie światła, co przekłada się na większą oszczędność energii w pomieszczeniu.
Gdzie najczęściej montuje się system szynowy?
Oprawy szynowe jeszcze do niedawna montowane były przede wszystkim w dużych obiektach o charakterze produkcyjnym lub przemysłowym. Zasilanie tego typu pojawiało się przede wszystkim w fabrykach, firmach telekomunikacyjnych, ale i np. w centrach handlowych, w budynkach usługowych lub biurowych. Obecnie jednak oświetlenie tego typu coraz częściej można również spotkać w domach jednorodzinnych, a także w mieszkaniach. Ciekawy design daje bowiem mnóstwo możliwości aranżacji i montażu w nowoczesnych wnętrzach. Rozwiązanie w postaci szyn pojawia się m.in. w salonach, kuchniach, ale i w sypialni czy w pokoju dziecięcym.
Nowoczesne rozwiązania opraw oświetleniowych
Oświetlenie z wykorzystaniem szynoprzewodów świetnie odnajduje się w minimalistycznych wnętrzach. To alternatywa dla właścicieli domów, którzy nie boją się odważnych, a jednocześnie bardzo praktycznych konceptów. Sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie niezbędne jest kierunkowe światło. Dzięki temu istnieje możliwość zmiany kąta padania. Lampy tego typu łączą zatem nietuzinkową estetykę z funkcjonalnością.
Oryginalny design i pragmatyzm w jednym
Oświetlenie w formie szynoprzewodów jest nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale również designerskim. Stanowi świetnie dopełnienie stylu modernistycznego, industrialnego, ale również odnajdzie się we wnętrzach klasycznych czy o eklektycznym charakterze. Lampy na szynach podkreślą prostotę i minimalizm wnętrza. Dlatego też chętnie sięgają po takie rozwiązania właściciele loftowych pomieszczeń z metalicznymi akcentami oraz betonem w roli głównej. Szynoprzewody z powodzeniem montuje się w salonie oraz w kuchni, gwarantując odpowiednie oświetlenie blatu kuchennego. Ich zalety docenią również właścicielki dużej garderoby. Ukierunkowane światło z pewnością ułatwi poszukiwania ubrań. Tego rodzaju oprawy zdadzą egzamin wszędzie tam, gdzie potrzebny jest dostęp do wysokiej jakości światła.
Okazuje się zatem, że szynoprzewody są nie tylko praktyczną formą oświetlenia, ale mogą również znacząco wpłynąć na jego charakter i styl. Dlatego też warto rozważyć montaż światła na szynach również w domu lub mieszkaniu. Rozwiązanie sprawdzi się bowiem w każdej aranżacji.