Nieodłącznym elementem nowoczesnych aranżacji łazienki jest umywalka nablatowa. Tego typu ceramika łazienkowa może być nie tylko bardzo praktyczna, ale może stanowić również wyjątkowy akcent dekoracyjny. Co należy zrobić, aby właśnie tak się stało? Jakie mamy rodzaje umywalek nablatowych i w jaki sposób wprowadzić je do swojej łazienki?
Spis treści
Kształt i wielkość ma znaczenie!
Najważniejszą rzeczą przy wyborze umywalki nablatowej jest odpowiednie dopasowanie jej wielkości i kształtu, zarówno pod względem praktycznym, jak i aranżacyjnym. Nie jest to takie proste, ponieważ oferta tego typu ceramiki jest naprawdę olbrzymia i niezwykle zróżnicowana. Co istotne, różnice te obejmują nie tylko kształty i wielkość, ale także kolor. Warto bowiem wiedzieć, że aktualnie jednym z największych hitów jest umywalka nablatowa kolorowa, która nadaje łazience niezwykle oryginalnego stylu.
Co do samej wielkości, to musi być ona dopasowana do blatu lub szafki, na której stanie. Przepiękne duże umywalki o prostokątnych kształtach (zob. Villeroy&Boch Venticello), potrzebują większego i stabilnego podłoża, a to wiąże się z koniecznością inwestycji w duży blat czy większą szafkę. Co do samych kształtów, na okrągłych i prostokątnych się nie kończy. Za sprawą zastosowania do produkcji umywalek nablatowych specjalnych materiałów, można osiągnąć najbardziej finezyjne i asymetryczne kształty, które nadają aranżacji łazienkowej zjawiskowego charakteru.
Umywalka nablatowa – z jakiego materiału?
Do produkcji umywalek nablatowych używa się zazwyczaj wysokiej jakości ceramiki sanitarnej. Każdy markowy producent posiada w tym zakresie swoją własną technologię, dzięki której może uzyskać ciekawe kształty swoich produktów – w tym np. niezwykle cienkie krawędzie. Dla przykładu lider w branży ceramiki łazienkowej, marka Laufen, która oferuje przepiękne umywalki o oryginalnych kształtach, produkuje je ze specjalnie opracowanego przez siebie materiału SaphirKeramik®. Jest on równocześnie niezwykle higieniczny, antybakteryjny i łatwy w czyszczeniu.
Niektóre umywalki nablatowe wykonywane są również z kamienia naturalnego, kompozytu, a nawet metalu. W tym przypadku jednak ich funkcja praktyczna zostaje nieco zmniejszona, ponieważ materiały te nie są tak łatwe w pielęgnacji, jak specjalna ceramika sanitarna.
Sposoby montażu umywalki nablatowej
Umywalka nablatowa montowana jest z reguły na dwa sposoby. Najbardziej popularny i tak naprawdę najprostszy, to postawienie umywalki na blacie lub szafce. Oczywiście w takiej sytuacji należy zrobić w blacie czy szafce specjalny otwór na odpływ i na baterię, bo najczęściej umywalkom nablatowym towarzyszy armatura stojąca montowana na blacie. Innym sposobem montażu umywalki nablatowej jest jej wpuszczenie w blat. Na rynku dostępne są też specjalne szafki łazienkowe z przygotowanym otworem pod umywalki nablatowe.
Niezależnie od sposobu montażu umywalki nablatowej, rozwiązanie to jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych. Tego typu umywalka nadaje łazience wyjątkowego stylu, a ze względu na użycie do produkcji nowoczesnych materiałów jest również bardzo praktyczna, higieniczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Natomiast bogactwo wzorów i kolorów pozwala stworzyć przepiękne i wyjątkowe wnętrze.