Podczas urządzania łazienki szczególnie warto zwrócić uwagę na elementy z kategorii armatury, a dokładnie na baterie umywalkowe. To właśnie te produkty są używane najczęściej przez domowników, a źle dobrane mogą szybko się psuć i wymagać wymiany. Obecnie na rynku jest wiele producentów armatury sanitarnej, dlatego wybór konkretnych modeli może być niemałym wyzwaniem. Kwestie wizualne są z pewnością ważne, jednak to aspekty techniczne powinny być podstawą do decyzji o kupnie odpowiedniej baterii umywalkowej stojącej lub ściennej. Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru armatury do Twojej łazienki.

Bateria umywalkowa – podstawowe informacje

W trakcie korzystania z umywalki w budynkach ogólnodostęnych, takich jak szkoły, restauracje, hotele czy placówki użytku publicznego, z pewnością nie analizujesz tego, jak działa bateria umywalkowa. Jednak, gdy po kupnie mieszkania lub domu, przychodzi moment zaprojektowania łazienki, warto dowiedzieć się, jak jest zbudowane to urządzenie. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję, który model będzie odpowiedni dla Ciebie.

Podstawowym celem baterii umywalkowej jest umożliwienie korzystania z bieżącej wody, tak aby codzienna higiena osobista była komfortowa i skuteczna. To rozwiązanie zaliczane jest do elementów armatury łazienkowej. Z jakich dokładnie części składa się bateria umywalkowa?

  • Wylewka – to końcowa część baterii, z której wylewa się woda;
  • uchwyty – to kurki, które pozwalają na uruchomienie strumienia wody;
  • głowica – dzięki różnym ustawieniom tej części możesz kontrolować natężenie oraz temperaturę strumienia wody;
  • mieszacz – jego zadaniem jest połączenie ciepłej oraz zimnej wody, tak aby uzyskać optymalną temperaturę cieczy;
  • perlator – to element opcjonalny, służy do napowietrzania wody, dzięki czemu zużywa się mniej wody zachowując to samo ciśnienie strumienia;
  • uszczelki – zapewniają szczelność całego systemu.

Bateria umywalkowa stojąca a ścienna – poznaj najpopularniejsze rodzaje

Producenci armatury łazienkowej co roku tworzą nowe rozwiązania, które mają za zadanie podnosić komfort domowników korzystających z baterii umywalkowych stojących oraz ściennych. Nic więc dziwnego, że gdy poszukujesz optymalnego rozwiązania do swojego mieszkania, lista dostępnych modeli może być nieco przytłaczająca. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami baterii, które są dedykowane do łazienki.

Podstawowym kryterium rozróżniającym baterie umywalkowe jest sposób ich montażu. W związku z tym można wyróżnić:

  • baterie umywalkowe ścienne – ten rodzaj najczęściej jest stosowany w przypadku mieszaczy wannowo-prysznicowych, nieco rzadziej montuje się je do armatury umywalkowej. Powyższy wariant baterii przyłącza się bezpośrednio do instalacji i wymaga on dobrze przemyślanych działań już na etapie projektowania łazienki. Baterie ścienne pozwalają zachować nienaruszoną powierzchnię misy umywalkowej i pozostawiają więcej przestrzeni na jej brzegu;
  • baterie umywalkowe stojące – to zdecydowanie najliczniejsza grupa baterii łazienkowych. Instaluje się je bezpośrednio w otworze na misie umywalkowe przy pomocy węży przyłączeniowych. To ponadczasowe i klasyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej łazience;
  • baterie umywalkowe wolnostojące – świetna opcja dla wszystkich, którzy są posiadaczami modernistycznych umywalek nablatowych. To niezwykle eleganckie i nowoczesne modele, które montuje się bezpośrednio na płycie lub blacie szafki podumywalkowej.

Jeśli nie masz pewności, który rodzaj baterii umywalkowej najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Zweryfikuje on Twoje potrzeby i dopasuje modele armatury łazienkowej nie tylko do estetyki łazienki, ale przede wszystkim do Twoich oczekiwań i nawyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj