wygodny fotel

Ergonomiczne i wygodne krzesło do pracy biurowej uważane jest za duży wydatek firmy. Jest jednak jednym z najważniejszych mebli, który decyduje o wydajności pracowników.Specjaliści EVERSPACE podają pięć ważnych powodów, dla których warto zainwestować w ergonomiczne miejsce pracy.

Naukowcy zgodnie twierdzą, że pozycja siedząca nie jest naturalną postawą człowieka, choć coraz więcej nas spędza w niej większość swojego życia. Wydawać by się mogło, że ergonomiczne fotele w polskich biurach są dziś standardem. Okazuje się jednak, że aż 67% pracowników wciąż siedzi w niewłaściwej pozycji, a ich stanowiska dalekie są od zaleceń i norm.

1. 10 lat życia w postawie siedzącej

W ciągu standardowego dnia pracy spędzamy 8 godzin w pozycji siedzącej. Musimy jednak pamiętać, że nie tylko w biurze przyjmujemy taką postawę. Każdego dnia w tej pozycji jemy posiłki, relaksujemy się, spędzamy czas ze znajomymi. Pracownicy biurowi spędzają więc w ciągu dnia średnio 13 godzin siedząc. Daje to aż 80 tysięcy godzin i niemal 10 lat bez przerwy w takiej pozycji w ciągu życia. Okazuje się więc, że nie tylko wygodny sen i związane z nim leżenie jest czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie i zdrowie, ale też prawidłowa postawa podczas siedzenia.

2. Choroby kręgosłupa i wady postawy

Chociaż praca przy komputerze nie wymaga dźwigania ciężarów, to okazuje się, że jest ona jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. W przypadku wysiłku fizycznego, podczas podnoszenia i przenoszenia ciężarów włókna mięśniowe ulegają napinaniu i rozluźnianiu. Dzięki temu mięśnie są dobrze ukrwione – dopływa do nich wystarczająca ilość tlenu i substancji odżywczych, a toksyczne produkty przemiany materii mogą być z nich usuwane. Odwrotnie jest w przypadku pracy przy biurku – mięśnie ulegają skurczeniu i utrzymywane są w stanie długotrwałego napięcia. Efektem jest ich ucisk na naczynia krwionośne i nerwy obwodowe, a to przyczynia się do ograniczenia dopływ krwi do napiętych mięśni. Gromadzące się w nich toksyczne produkty przemiany materii nie są usuwane, co powoduje występowanie szybszego zmęczenia mięśniowego. Lekarze alarmują więc, że niewłaściwa postawa podczas pracy siedzącej przyczynia się do 80% chorób i dolegliwości bólowych kręgosłupa od karku po odcinek lędźwiowy, ale też mięśni i stawów nóg.

wygodny fotel

wygodny fotel

wygodny fotel

wygodny fotel

 

3. Niska wydajność pracy

Niewygodny fotel lub krzesło obniża samopoczucie pracownika i, co za tym idzie, znacznie spada jego produktywność. Niewłaściwa pozycja trwająca nieprzerwanie około 8 godzin przyczynia się także do spadku motywacji i braku koncentracji na obowiązkach. I choć trudno w to uwierzyć, ten pozornie drobny detal może przyczynić się do niepowodzenia projektu, nad którym pracuje cała firma. Wygodny fotel jest natomiast w stanie poprawić szybkość, z jaką wydawane są decyzje o kluczowym znaczeniu.

4. Wysokie koszty

Jak wynika ze statystyk około 60-80% pracowników leczy się z powodu bólu kręgosłupa, a ich dolegliwości stanowią około 20% przyczyn zwolnień lekarskich, co plasuje je na drugim miejscu po przeziębieniach. Nieobecność w pracy z tego powodu trwa średnio od 19 do 21 dni. Praca w nieprawidłowej pozycji z biegiem lat może prowadzić do nieodwracalnych zmian organizmu. To wszystko bezpośrednio przekłada się na wyniki finansowe firm.

 

wygodny fotel

5. Wymogi Kodeksu Pracy

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe bardzo precyzyjnie określa wymogi dotyczące krzesła pracownika. Musi być ono stabilne i wyposażone w co najmniej 5 kółek, zapewniając możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360° oraz posiadać podłokietniki. Wymiary oparcia i siedziska mają zapewniać wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów. Mechanizmy regulacji wysokości siedziska (w zakresie 400-500 mm licząc od podłogi) i wysokości oraz pochylenia oparcia (5° do przodu i 30° do tyłu) powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze oraz tak usytuowane, aby tę czynność można było wykonywać w pozycji siedzącej. Siedzisko i oparcie muszą być odpowiednio wyprofilowanie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego nóg.

wygodny fotel

Więcej o ergonomii miejsca pracy: www.everspace.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj