Urządzanie małego wnętrza jest to kompromis między oczekiwaniami lokatorów a możliwościami. Bardzo często rezygnujemy z walorów estetycznych na rzecz praktycznego wyposażenia. Jak znaleźć kompromis i zaaranżować małą i przytulną sypialnię, aby była funkcjonalna i przytulna? Ważne jest to, aby mądrze wykorzystać każdy centymetr.

Jakie meble wybrać do małej sypialni aby nie zagracać naszej przestrzeni?

Mając małe pole do popisu urządzenie wnętrza okazuje się niezwykle kłopotliwe. Coraz więcej producentów oferuje meble dopasowane do naszych wymagań. Podstawowym elementem jest oczywiście łózko. Oprócz niego w pokoju powinna znaleźć się pojemna szafa na przechowywanie ubrań oraz reszty naszych potrzebnych na co dzień rzeczy. Aby dojść do kompromisu związanego z wymaganiami damsko-męskimi, naprzeciwko łózka można postawić komodę, a na niej telewizor. Im mniejszy pokój, tym mniejsza ilość sprzętów i mebli powinna się w nim znaleźć. Jeśli mamy w planach kupni szafy, należy rozważyć opcję zamówienia jej na wymiar. Jeżeli zostanie ona poprowadzona aż do sufitu, maksymalnie wykorzystamy przestrzeń pokoju. Taka szafa powinna być wyposażona w dużą ilość szuflad lub koszy, dzięki czemu możemy zrezygnować z komody, a nasz pokój stanie się o wiele bardziej przestronny. Zamiast drzwi na klasycznych zawiasach i tradycyjnych uchwytach, warto zainwestować w drzwi przesuwane, osadzone na prowadnicach.

Ponadto trzeba dokładnie przemyśleć wybór łózka, oczywiście biorąc pod uwagę podstawowe kryteria jak wzrost użytkowników i miejsce ulokowania, aby nie zabierało potrzebnej przestrzeni. Najlepiej sprawdzają się niższe modele, ponieważ wysokie przytłaczają niewielkie pomieszczenie. Odległość łóżka od ściany musi wynosić tyle, co szerokość średniej nocnej szafki. W małych pomieszczeniu warto z nich zrezygnować na rzecz półek nad łóżkiem. Jest to sposób, aby zaoszczędzić odrobinę przestrzeni. Warto zastanowić się jednak, czy są one nam faktycznie potrzebne oraz co tak naprawdę chcemy tam przechować. W zależności od tego można zamontować szafki zamknięte lub otwarte. Aby dodać designu, można w nich zainstalować ozdobne światełka.

W jaki sposób optycznie powiększyć pokój?

Aby optycznie zwiększyć metraż przestrzeni, warto wykorzystać jasną kolorystykę. Jeżeli ściany pokryjemy farbą w odcieniach bieli, beżu czy lekkiej szarości, sprawimy, że nasza sypialnia stanie się większa. Stonowane barwy sprzyjają wypoczynkowi i zapewniają możliwość zrelaksowania się. Warto podkreślić, że taka gama kolorów jest ponadczasowa, a styl skandynawski nigdy się nie znudzi. Kolejna zasadą wykańczania pomieszczeń jest zastosowanie listew oraz wyposażenia małego pomieszczenia w meble o błyszczącej i gładkiej powierzchni. Jest to trik, który odbija światło oraz przedmioty, które znajdują się naprzeciwko. Odbijają się, dając złudzenie powiększenia metrażu. Aranżacja naszego najważniejszego pomieszczenia w domu wymaga wielu kompromisów. Na szczęście nowoczesne rozwiązania pozwalają nam urządzić sypialnię z uwzględnieniem zarówno estetycznych, jak i praktycznych zastosowań.

Artykuł powstał we współpracy z SypialniaPlus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj