Ekologiczny styl życia stał się zaczątkiem do filozofii zero waste home, która w potocznym tłumaczeniu oznacza po prostu życie bez produkcji śmieci. Wiele osób stwierdzi, że to absolutnie niemożliwe, a zasady zero waste można zastosować co najwyżej w kuchni. My udowodnimy, że są one stworzone także do innych elementów naszego życia. A więc poznajcie sypialnię zero waste.

Jedna z zasad zero waste home opiera się na minimalizmie, a więc wyzbyciu się niepotrzebnych rzeczy, jednorazowych pojemników i zmniejszenia ilości produkowanych odpadów. Te wytyczne mogą dotyczyć każdego miejsca w mieszkaniu, także sypialni. Uświadomienie sobie potrzeby zmiany w tym zakresie staje się jednocześnie sposobem na świadomy konsumpcjonizm, który zamyka się w rozsądnych i bezpiecznych granicach.

Czytaj:   Drzwi fornirowane Porta Natura Grande

Zacznij od siebie

Sypialnia z natury rzeczy powinna być miejscem relaksu. Ten nie jest możliwy w pomieszczeniu, w którym aż roi się od niepotrzebnych czy długo nieużywanych rzeczy. Jednym z pierwszych kroków jest więc zrobienie porządku w szafach i szufladach. Rzeczy, których nie używamy możemy spokojnie oddać innym ludziom, bądź też skierować do recyklingu. Dla niektórych warto znaleźć inne zastosowanie. Swetry mogą przemienić się w poszewki na poduszki, a różnorodne bluzki w ciekawą narzutę typu patchwork.

Czytaj:   Nie tędy droga – jakich błędów unikać, aranżując przestrzeń z kostki brukowej?

Zasada numer dwa to unikanie kompulsywnych zakupów. Wystarczy robić zakupy wyłącznie sezonowo wybierając te rzeczy, które naprawdę są nam potrzebne. Nie ma potrzeby wyrzucania ulubionych spodni, w których urwał się guzik — można go przecież przyszyć. Buty także możemy oddać do reperacji. Mówiąc wprost, jeśli coś lubimy używajmy tych rzeczy tak długo, aż rzeczywiście ich reperacja nie będzie miała sensu. Ponadto róbmy zakupy wpierw w sklepach z używaną odzieżą, kolejno u lokalnych sprzedawców. Unikajmy dużych sieci sprzedaży, które nastawione są na zysk z rzeczy, które śmiało można określić jednorazowymi.

Czytaj:   Zero waste - żyj w zgodzie z naturą

Meandry sypialni zero waste home

Do sypialni wybieraj pościel z włókien naturalnych. Podobnie materac — niech będzie przyjazny dla środowiska i tym samym dla twojego zdrowia. Planując aranżację sypialni postaw na minimalizm- mniejsza ilość mebli to nie tylko doskonały efekt dekoracyjny, ale też plus dla przyrody. W przypadku kupna mebli warto poszukać używanych w dobrym stanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jednorazowe chusteczki zamienić na takie, które kiedyś stosowały nasze babcie.

 

Zero waste home w łazience

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here