projekty domów parterowych

Zastanawiasz się nad budową własnych czterech kątów? Masz już działkę, jednak nadal stoisz przed wyborem projektu domu – parterowego lub piętrowego? Jedną z rzeczy wyróżniających oba rozwiązania są odmienne koszty budowy oraz różne funkcjonalności, które rekompensują inwestorowi chociażby brak dodatkowych kondygnacji.

Tomasz Flak, architekt pracowni Dobre Domy, podpowiada inwestorom, jakie są zalety oraz wady domów parterowych i piętrowych.

Projekty domów parterowych – zalety i wady

Jeśli chcemy, żeby budowa domu była szybka i nieskomplikowana – budynek parterowy jest najlepszym rozwiązaniem. Taka przestrzeń pozwala rodzinie na bliski kontakt ze względu na rozmieszczenie na jednym poziomie stref dziennych i nocnych, a co równie ważne, zwłaszcza dla osób, którym zależy na łączności z naturą – łatwy dostęp do ogrodu. Dla rodziców małych dzieci czy rodzin mieszkających ze starszym domownikami elementem zdecydowanie podnoszącym bezpieczeństwo w domu parterowym jest brak schodów. Seniorzy czy osoby mające trudności z chodzeniem nie będą miały problemów z poruszaniem się, a maluchy unikną zagrożenia upadkiem z wysokich stopni.

Pamiętajmy jednak, że rozległy dom parterowy nie jest korzystnym rozwiązaniem na niedużej działce, ponieważ taki projekt najlepiej sprawdza się, jeśli jest otoczony ogrodem, a w bliskim sąsiedztwie nie znajdują się inne domy. Zapewniamy sobie w ten sposób komfort i chronimy prywatność. Duży metraż domu parterowego nastręcza natomiast więcej trudności w przypadku pokrycia dachem spadzistym, za to pozwala ograniczyć koszty budowy stropu, który zamiast gęstożebrowego może mieć lekką konstrukcję i być wykonany np. z drewna.

Projekty domów piętrowych – zalety i wady

Dla inwestorów, którzy dysponują wąskimi działkami, domy piętrowe będą właściwym rozwiązaniem, ponieważ pozwolą zaoszczędzić cenne metry kwadratowe powierzchni przez dodatkowe kondygnacje. Taka konstrukcja pozwala również na wyraźny podział domu na strefy: dzienną, którą można zlokalizować na parterze, i nocną, na piętrze. Budynek piętrowy umożliwia także w przyszłości wydzielenie dwóch niezależnych pięter – jednego dla rodziców, a drugiego np. dla dorosłego dziecka z nową rodziną.

W przypadku wyboru projektu domu piętrowego z poddaszem użytkowym zyskujemy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania na sypialnię lub bibliotekę. Jak przedstawiają się koszty budowy domu parterowego? Na cenę wpływa najważniejszy element inwestycji, czyli dach. Koszt jego wykonania jest niższy w przypadku domu piętrowego w porównaniu do parterowego, podobnie jak stropów. Wydatki podnosi jednak postawienie ścian zewnętrznych, ocieplenie i tynki oraz schody wewnętrzne.

Jaki dom będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojej rodziny? Parterowy czy piętrowy? Zobacz najnowsze propozycje projektów Dobrych Domów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj