Umywalka musi być funkcjonalna – w końcu to jeden z najczęściej eksploatowanych elementów wyposażenia w naszych mieszkaniach. Warto jednak pamiętać o tym, że ceramika łazienkowa jest elementem nie tylko użytkowym, ale również ozdobnym. Jej kształt wpływa bowiem na odbiór aranżacji wnętrza.

Aranżacja wnętrz: kształt umywalki ma znaczenie? perfectspaceglebokaceramicznaprostokatnaumywalkaprzymocowananaszafkelazienkowa

Aranżacja wnętrz: kształt umywalki ma znaczenie? perfectspacemalazgrabnawiszacaceramicznaumywalka

Płaskie albo wypukłe, wąskie lub szerokie, kanciaste bądź okrągłe – na rynku dostępne są modele umywalek o całkowicie różnych kształtach i rozmiarach. Aktualny asortyment producentów jest do tego stopnia rozbudowany, że część osób może się wręcz czuć przytłoczona ogromem decyzji. A szkoda, bo właściwie dobrane akcesoria pozwalają na uzyskanie wspaniałego efektu estetycznego bez rezygnacji z funkcjonalności. Jak z całego tego gąszczu ofert wybrać tę najlepszą?

Kształty umywalek

Dzisiejszy rynek zapewnia kupującym niemal nieograniczone możliwości. Jest z czego wybierać, bo współczesne technologie umożliwiają wyprodukowanie umywalek ceramicznych o dowolnie uformowanych kształtach. Dużym powodzeniem cieszą się umywalki okrągłe z ostrymi i jednocześnie wąskimi brzegami. Prezentują się nadzwyczaj lekko, a przy tym są bardzo solidne i trwałe. Zwykle są też dość głębokie, dzięki czemu korzystanie z nich jest niezwykle wygodne.

– Co prawda oferta producentów stale się powiększa, ale najpopularniejszym wyborem wśród naszych klientów pozostają nadal białe, ceramiczne umywalki. Po części dlatego, że na jasnych urządzeniach zacieki z wody są prawie niewidoczne – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Jeżeli chodzi o kształt, to dominują designerskie umywalki w kształcie kwadratu czy prostokąta, choć coraz częściej sięgamy również po umywalkami w kształcie elipsy i półkola. Tego typu modele są nie tylko ergonomiczne, ale także łatwe w czyszczeniu; wszystko dzięki brakowi kątów, w których mógłby się gromadzić brud.

Kształt umywalki a aranżacja wnętrz

Umywalki występują w przeróżnych kształtach, ale bez paniki – zdaniem ekspertów kształt umywalki nie ma większego znaczenia dla stylu łazienki. Przyjęło się jednak montować kwadratowe i prostokątne umywalki w łazienkach nowoczesnych, bo doskonale komponują się one z chłodnymi i surowymi wnętrzami. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzi, żeby zamontować futurystyczną, asymetryczną umywalkę w tradycyjnej łazience, a zwykłą – w nowoczesnej.

Aranżacja wnętrz: kształt umywalki ma znaczenie? perfectspaceplytkaceramicznaprostokatnaumywalkaprzymocowanadodrewnianegoblatu

Aranżacja wnętrz: kształt umywalki ma znaczenie? perfectspaceceramicznaumywalkawksztalciemisyzozdobnabateriaumywalkowa

 

– Ceramika pasuje do wnętrz zaaranżowanych niemal w każdym stylu. Niemniej proste i minimalistyczne formy, korzystające z dorobku XX-wiecznego kubizmu i art-deco, bez wątpienia najlepiej wpisują się w nowoczesną przestrzeń – zaznacza Maciej Balcerek.

Co zamiast ceramiki?

Niezwykle efektowną, choć jednocześnie droższą, opcją są umywalki kamienne. Ich niewątpliwą zaletą jest odporność na zniszczenia (bardzo trudno je porysować) oraz szlachetny, naturalny wygląd. Wady? Przede wszystkim wspominana już wysoka cena, duża waga oraz fakt, że dość trudno utrzymać je w czystości. Kamienne umywalki mogą być wykonane z różnych rodzajów skał: marmuru, piaskowca, dolomitu czy onyksu.

Maciej Balcerek podaje, że nietypowym, choć coraz popularniejszym, materiałem na umywalkę jest też drewno. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy gatunek drzewa się do tego nadaje. Najlepsze są gatunki egzotyczne, takie jak iroko, badi, czy teak, bo zdecydowanie lepiej znoszą one kontakt z wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj