Zasłony okienne stanowią piękną oprawę każdego okna. Dodatkowo skonstruowane są w taki sposób, aby zabezpieczały wnętrza i znajdujące się w nich osoby przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Przy wyborze odpowiednich zasłon okiennych trzeba kierować się pewnymi kryteriami, dzięki czemu będą pasować do stylu wnętrza, jak i do wymiarów okna. Istotnymi kwestiami są takie rzeczy jak wybór tkaniny, długość zasłony lub też sposób upięcia.

Kilka kluczowych parametrów

Każda osoba, która zabierze się za wybieranie zasłon okiennych musi zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. W nowoczesnych wnętrzach idealnym rozwiązaniem będą bardzo długie zasłony, sięgające praktycznie podłogi. Powinny być stworzone z niezwykle lekkich materiałów, tak aby nadać pomieszczeniom delikatności, swobody i zwiewności. W takich wnętrzach dużo lepiej będzie się wypoczywało. Jeśli natomiast ktoś przystępuje do aranżowania pomieszczeń w stylu glamour, powinny go zainteresować ciężkie zasłony, które będą osiadały bogate zdobienia. Dzięki temu nie będą przepuszczać zbyt dużo światła słonecznego, co sprzyja np. pracy.

Delikatna tkanina zasłony okiennej będzie odpowiadała za:

  • nadanie wnętrzom przytulności, ciepła oraz indywidualnego charakteru,
  • funkcjonalną ochronę przed nadmiarem słońca,
  • ozdobę okna, jako element dekoracyjny.

We współczesnych aranżacjach królują nie tylko jednolite zasłony, ale też te, które są wzbogacone w motywy kwiatowe. To stylowe zasłony, które świetnie sprawdzą się w tradycyjnych i klasycznych wnętrzach. Każdy sam może dobrać odpowiedni dla siebie motyw kwiatów, mogą to być np. róże lub też jakieś inne kwiaty, zależnie od własnych upodobań. Tkaniny, z których tworzy się zasłony dzieli się na:

  • satynowe,
  • bawełniane,
  • lniane,
  • z tworzyw sztucznych.

Wybór jest nieograniczony, a tkanina ma bardzo ważny wpływ na ogólny wygląd zasłony okiennej. Takiego parametru nie można zlekceważyć, jeśli ktoś nie chce popełnić błędu w ostatecznym wyborze zasłony. Jeśli okna będą wychodzić na południe, wtedy najlepiej zdecydować się na zasłony chroniące przed słońcem. Jeśli będzie to jednak północ, mogą być one półprzezroczyste.

Na jaką długość materiału warto się zdecydować? Co ze sposobem upięcia?

Zasłony okienne zazwyczaj sięgają samej podłogi i taka długość materiału jest jak najbardziej pożądana we współczesnych wnętrzach chyba, że ktoś ma zupełnie inną wizję aranżacyjną. Dzięki temu sufit w każdym pomieszczeniu będzie optycznie podwyższony. Często w mieszkaniach i domach można spotkać również takie zasłony, które będą leżeć na podłodze. Dodaje to wnętrzom stylu, szyku oraz odrobiny ekstrawagancji. Nic dziwnego, że takie rozwiązania są na polskim rynku aranżacyjnym coraz bardziej popularne. Jeśli ktoś zdecyduje się na taką opcję, najlepszym wyborem będzie dla niego zasłona wykonana z lnu.

Sposób upięcia zasłony jest całkowicie zależny od preferencji domowników. Ciekawym wyborem będą fantazyjne podpięcia, które sprawią, że zasłona wyróżni się na tle konkurencyjnych modeli i będzie łatwa do zauważenia przez gości. W tym celu warto zakupić dekoracyjne chwosty, które będą odpowiadać za spięcie tkaniny po obu stronach okna.

Zasłony okienne na wymiar – jakie mają zalety?

Jednym z najpopularniejszych wyborów wśród domowników są obecnie zasłony okienne na wymiar, a to za sprawą tego, iż są tworzone pod podane wymiary okien i ramy. Pasują do wielu różnych wnętrz, mogą być założone w salonach, sypialniach czy też pokojach dziecięcych. Szycie zasłon na wymiar jest bardzo popularnym procesem, ponieważ dzięki temu zasłony okienne będą pasować do każdego rodzaju wykończenia, nawet tego najbardziej oryginalnego. Nie będzie trzeba wymieniać zasłony na inną, ominie się także poprawki, a więc oszczędzi się dużo czasu. Ogromną zaletą zasłon okiennych na wymiar jest to, że mogą być tworzone z różnych materiałów, zależnie od złożonego zamówienia. Szyte są na dowolny wymiar, są najbardziej uniwersalne oraz funkcjonalne. Doskonale chronią przed słońcem, a jednocześnie są niesamowitą dekoracją każdego wnętrza, w których się je zawiesi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj