Internet jest pełen poradników na temat tego, jak odnowić meble z drewna. A co z metalem? Jaka farba do metalu będzie najlepsza i czy da się domowymi sposobami poradzić coś na rdzę?

Stare drewno wygląda szlachetnie i stylowo. Tymczasem zaśniedziała metalowa skrzynia czy rama łóżka ze śladami rdzy wyglądają po prostu na zaniedbane. Nie wszystko da się zrobić samemu w domu (i nie zawsze warto), ale niektóre rzeczy można zrobić na własną rękę.

Najpierw oceń stan powłoki

Podobnie jak jest w przypadku starego drewna, stan metalu nie zawsze da się ocenić na pierwszy rzut oka. Najpierw więc trzeba dokładnie wymyć metalowy przedmiot. Jeśli masz myjkę ciśnieniową, to sprawdzi się do tego najlepiej. Jeśli nie, wystarczy gąbka i zwykły płyn do naczyń. Najlepiej namocz powierzchnię na kilka godzin. Możliwe, że grubą warstwę brudu czy odchodzącą farbę trzeba będzie podważyć, bo inaczej nie da się jej usunąć.

Po wyschnięciu widzisz już, jaki jest stan powłoki. Możliwych jest kilka scenariuszy:

  • jeśli rdzy jest dużo, to mebel może nadawać się do wyrzucenia. Uderz śrubokrętem lub innym metalowym przedmiotem w mocno zardzewiałą powierzchnię. Jeśli zrobiła się w niej dziura, może to oznaczać, że na takim krześle nie da się już bezpiecznie usiąść, a donica nie będzie szczelna.
  • Jednak jakikolwiek ślad rdzy nie oznacza od razu, że rzeczy nie da się uratować. Możesz spróbować zeskrobać ją drucianym skrobakiem albo papierem ściernym. Jeśli pod spodem jest zdrowy metal, to możesz kontynuować prace. Nawet, jeśli mebel ma dziury, da się jeszcze dosztukować blat czy nóżkę, choć to już trudniejsze zadanie.
  • Jeśli mebel jest zdrowy i pozbawiony rdzy, to świetnie. Drucianą szczotką usuń z niego starą powłokę farby. Na koniec możesz jeszcze zeszlifować ją papierem o drobnych ziarnach, by nadać mu gładkości. Na koniec przetrzyj mebel na mokro, bo podczas takich prac powstaje pył, który osiada na powierzchni.

Etap drugi: jaka farba do metalu?

Na ten temat też znajdziesz w sieci fachowe poradniki:

https://www.dekoratorium.pl/pl/najlepsza-farba-do-metalu-jaki-produkt-sprawdzi-sie-najlepiej

Tu znajdziesz natomiast szybkie wskazówki, które pomogą Ci dobrze zabezpieczyć metal i nadać mu ciekawego koloru. Jeśli na meblu pozostały jakiekolwiek ślady korozji, postaw na farbę do rdzy. Dzięki niej rzecz nie będzie już dalej korodowała. Farba alkidowa dobrze wygląda na stali i żelazie. Możesz też użyć zwykłej farby ftalowej lub akrylowej, ale lepiej sprawdź najpierw efekt na niewielkiej powierzchni.

Dostępne są nawet specjalne metaliczne farby, nadające ciekawy efekt złota czy srebra. Nie próbuj natomiast malować mosiądzu czy miedzi – wystarczy dobrze je wyczyścić, by wydobyć pełnię ich blasku. Więcej porad na temat urządzania i odnawiania domu, w tym metalowych schodów czy dachów, znajdziesz tu:

https://www.dekoratorium.pl/pl/teasers-List

Jak widać, samodzielnie da się profesjonalnie odnowić powierzchnie z każdego materiału, nawet tak niewdzięcznego jak miedź czy stare drewno. Wystarczą tylko odpowiednie materiały i dobry poradnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here