Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w całym domu. To tutaj przyjmujemy gości, spędzamy rodzinne uroczystości. Za jedną z głównych dekoracji salonu uznaje się lampę lub żyrandol. Ponadto ma on być funkcjonalny. Jak zatem zaprojektować oświetlenie w salonie?

Oświetlenie w salonie powinno być efektowne, ale przede wszystkim efektywne. Połączenie funkcjonalności z estetyką nie jest trudne, jednak warto znać kilka sprawdzonych sposobów na oświetlenie tego ważnego pomieszczenia.

Dopasuj oświetlenie do rozmiarów salonu

Pierwsza rada odnosi się do warunków, w jakich musimy zadbać o oświetlenie. Wysokie, przestronne salony to idealne otoczenie, w którym znakomicie czują się imponujące zdobieniami lampy wiszące i żyrandole. Jeśli do tego salon ma prosty układ, np. prostokąta, jedna lampa sufitowa wystarczy do oświetlenia całego pomieszczenia. Duży żyrandol wypełnia pustą przestrzeń pod sufitem oraz przykuwa uwagę. Jednak w mniejszych mieszkaniach duża lampa wisząca może być raczej problemem i przeszkodą, niż ozdobą. Dlatego w mniejszym metrażu zdecydowanie lepiej sprawdzają się lampy sufitowe, często z kilkoma żarówkami skierowanymi w różne kierunki. Taka lampa nie jest może zbyt efektowna, ale za to bardzo praktyczna na co dzień.

Dodatkowe oświetlenie

Czasami główna lampa wisząca to za mało. Kiedy salon ma nietypowy kształt, potrzebne jest albo oświetlenie ścienne, albo lampa stojąca, która doświetli zacienioną część pomieszczenia. Nie zapominajmy też o lampach, które mają konkretne zadanie. W salonach połączonych z aneksem kuchennym, nie trzeba szukać lampy sufitowej, która oświetli całą przestrzeń. Zdecydowanie korzystniej będzie postawić na osobne oświetlenie części kuchennej, a zwłaszcza blatu roboczego. Jeśli lubimy spędzać wieczory z książką, obok fotela i biblioteczki warto ustawić osobną lampę stojącą, która oświetli kartki w czasie lektury. Nie zapominajmy też o odpowiedniej barwie światła. Do spokojnego, rodzinnego wieczoru przyjemniejsze będzie ciepłe światło, natomiast do czytania znacznie lepsza będzie chłodna, biała barwa.

Klimatyczne dekoracje

Aby stworzyć przyjemny nastrój, który wprawi nas w stan relaksu i odprężenia, warto ściemnić nieco światło w salonie. Można to uczynić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zamontowanie ściemniaczy przy włącznikach, dzięki którym możemy regulować natężenie światła. Pamiętajmy jednak o montażu żarówek, które dobrze współpracują ze ściemniaczami. Drugi sposób to wykorzystanie światła dekoracyjnego. Cotton balls, girlandy czy nieduże lampki stojące będą świetną alternatywą dla głównego światła. Oprócz atrakcyjnego wyglądu, będą też tworzyć intymną atmosferę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj