Czy filiżanki do herbaty i kawy się czymś różnią?

Zarówno kawę, jak i herbatę można pić z kubków, szklanek oraz filiżanek. Każde z tych naczyń ma swoje zalety oraz wady, ale często nie zastanawiamy się nawet, jakie jest ich oryginalne przeznaczenie. Musisz bowiem wiedzieć, że filiżanki do kawy i filiżanki do herbaty wcale nie są identyczne. Na czym dokładnie polegają różnice między nimi?

  1. Kształt filiżanki

Zasadniczą różnicą pomiędzy filiżankami do kawy i herbaty, widoczną w zasadzie gołym okiem, jest sam kształt naczyń. Pierwsze są zazwyczaj pionowe, przez co obwody ich podstaw i obrzeży mają zbliżone wartości. Ich uchwyty dostosowane są natomiast do rozmiaru jednego palca. Drugie z kolei zwężają się ku podstawie, a ich ucha są znacznie większe — mieszczą nawet 2 lub 3 palce.

  1. Pojemność filiżanki

W większości przypadków nie sposób odróżnić filiżanki do herbaty od filiżanki do kawy na podstawie ich rozmiarów. Jedne i drugie mają średnio 120 — 180 ml. Wyjątek stanowią najmniejsze naczynia o pojemności nieprzekraczającej 100 ml, w których serwuje się wyłącznie najbardziej esencjonalne rodzaje kawy, takie jak espresso.

Jak wygląda filiżanka do herbaty?

Podsumowując, można pokusić się o stwierdzenie, że filiżanka do herbaty ma zauważalnie węższą podstawę niż obrzeże, a jej uchwyt mieści przynajmniej 2 palce. Jej pojemność wynosi zazwyczaj 120 — 180 ml, ale może też być większa.

Jak wygląda filiżanka do kawy?

Zestaw filiżanek do kawy składa się z elementów o cylindrycznym kształcie, których podstawy i obrzeża mają zbliżone obwody. Ich ucha mieszczą maksymalnie 1 palec, co jest doskonale widoczne w przypadku naczyń przeznaczonych do espresso. Mają one zresztą zdecydowanie mniejszą pojemność, sięgającą 30 — 70 ml. Filiżanki na inne rodzaje kawy cechują się jednak standardową objętością.

Jakie filiżanki do kawy i herbaty wybrać?

Szukasz idealnych naczyń na herbatę? A może chcesz kupić filiżanki do kawy na prezent? Wybierając wyposażenie tego typu, zawsze zwracaj uwagę na:

  • Materiał wykonania —na rynku znajdziesz zarówno filiżanki porcelanowe i fajansowe, jak i produkowane z kamionki oraz szkła. Każdy z tych wariantów cechuje się nieco innym poziomem wytrzymałości, ale i inną ceną. Najdroższa i najszlachetniejsza okaże się porcelana, a najodporniejsza i najwygodniejsza w użyciu będzie kamionka.
  • Estetykę — pamiętaj, że zestaw filiżanek do kawy czy herbaty to nie tylko wyposażenie użytkowe, ale też element dekoracji wnętrza. Naczynia powinny więc pasować do aranżacji salonu czy jadalni i zachwycać swoim wykończeniem. W procesie decyzyjnym warto wziąć pod uwagę konkretny styl wystroju (np. skandynawski, loftowy czy glamour).
  • Producenta — znana marka to zazwyczaj gwarancja wysokiej jakości, przejawiającej się doborem solidnych materiałów i starannym wykonaniem. Aby uniknąć nieudanych zakupów, postaw na oferty renomowanych producentów wyposażenia wnętrz, takich jak na przykład DUKA.

Szukając nowych filiżanek, nie pomylisz już zestawu do kawy z kompletem przeznaczonym do herbaty. Z łatwością wybierzesz więc idealne wyposażenie dla siebie lub dla osoby, którą chcesz obdarować tym wyjątkowym prezentem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj