Rolety ze względu na swoją funkcjonalność są częstym zamiennikiem dla tradycyjnych firan lub zasłon. Ograniczają one ilość naturalnego światła, wpadającego do pomieszczenia, a jednocześnie zapewniają ochronę przed przegraniem. Czym kierować się wybierając rolety okienne do swojego domu lub mieszkania?

Rolety okienne – podstawowe funkcje

Rolety zaciemniające to osłony, które montuje się w celu ochrony wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz zwiększenia prywatności domowników. Stanowią one również efektowny element aranżacji. Rolety okienne dzieli się na rolety wewnętrzne oraz rolety zewnętrzne montowane na zewnątrz domu czy mieszkania. Pierwszy typ dzieli się na osłony:

  • rolety wolnowiszące – podstawowy system, w którym materiał przykleja się do poprzecznej rurki aluminiowej; montowane do sufitu albo ściany,
  • rolety zewnętrzne – zwane również roletami aluminiowymi, montowanymi na zewnątrz okna w systemie podtynkowym lub adaptacyjne montowane bezpośrednio na elewację budynku,
  • rolety kasetowe – z estetycznie zabudowanym w kasecie tkaninowym wałkiem; cechuje je łatwość konserwacji,
  • rolety plisowane – z autonomicznym systemem otwierania profili; możliwość decydowania o odsłoniętej partii okna,
  • rolety rzymskie – najbardziej ekskluzywne, materiał jest przymocowany do mechanizmu sznurkowego albo koralikowego; charakterystyczne fałdowanie podczas unoszenia.

Warto również wspomnieć o tzw. miniroletach. Rolety wewnętrzne tego typu montowane są bezinwazyjnie na ramie okiennej, nie wymagają kręcenia otworów. Są tanie, uniwersalne, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza pomieszczenia.

Jak działają rolety dzień-noc?

Rolety okienne dzień-noc to system, który spełnia oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej można je dobrać do klasycznych, drewnianych okien oraz tych wykonanych z PVC czy aluminium. Osłony okienne dzień-noc wykonane są z materiału, mającego jasne i ciemne pasy, położone równolegle względem siebie. Dzięki temu istnieje możliwość pełnej regulacji wpadającego światła. W pochmurny dzień całkowite odsłonięte rolety okienne wewnętrzne sprawią, że pomieszczenie stanie się jasne. Jeśli natomiast słońce będzie ostrzejsze, opuszczone osłony z naprzemiennymi pasami sprawią, że do środka przedostanie się znacznie mniej promieni. Mechanizm działania rolet okiennych dzień i noc przypomina system żaluzji, jednak zasadnicza różnica polega na rozproszeniu wpadającego słońca. W przypadku osłon nie jest ono aż tak ostre i nieprzyjemne dla oczu.

Nowoczesne rolety wewnętrzne – jaki materiał wybrać?

Każdy klient, szukający idealnie dopasowanych rolet, które uatrakcyjnią wygląd wnętrza, powinien zwrócić uwagę na materiał. Bardzo wiele osłon wykonywanych jest na bazie poliestru. Rolety materiałowe ma dużą odporność na działanie promieni słonecznych i uszkodzenia mechaniczne. Poliestrowe rolety wewnętrzne są chętnie wybierane przez osoby, które nie mają czasu na sprzątanie, gdyż czyszczenie i konserwacja osłon nie jest trudna. Dodatkowa impregnacja ograniczy ilość kurzu oraz powstawanie nieestetycznych zagnieceń. Alternatywą dla poliestrowych rolet materiałowych są modele wykonane z poliamidu. Jest on estetyczny, łatwy w utrzymaniu, a co najważniejsze – wytrzymały na czynniki zewnętrzne. Warto jednak pamiętać, by nie czyścić osłon okiennych intensywnymi środkami chemicznymi. W przeciwnym razie rolety mogą ulec zniszczeniu. Kolejnym z atrybutów poliamidu jest trwałość koloru, nawet przy długim użytkowaniu osłon.

Szukając funkcjonalnych, eleganckich rolet, warto odwiedzić stronę solaro.com.pl. W naszym sklepie internetowym dostępne są zarówno osłony wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W przypadku wszelkich wątpliwości służymy profesjonalnym doradztwem. Serdecznie zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj