Nie wszyscy marzą o pokryciu swojej łazienki kafelkami od podłogi aż po sufit, a niektórzy nie chcą używać kafelek wcale. W tym artykule zwrócimy uwagę na farby w łazience i ich zalety, jako jednej z możliwości, jak pielęgnować ściany łazienki.

cenowo przystępne, łatwe i szybkie w zastosowaniu. Pomalować łazienkę farbą łatwą do umycia potrafi każdy i w przeciwieństwie do innych sposobów renowacji łazienki, w przypadku niektórych kolorów (tych, których nie używamy w bezpośrednim kontakcie z wodą) możesz łatwo zmienić wygląd pomieszczenia i przemalować łazienkę. Dodatkowo przy montażu szafek odpadnie problem wiercenia w kafelkach. Nasycone kolory ponadto podkreślają białą ceramikę sanitarną. Cała łazienka straci dzięki temu zimny, sterylny wygląd, a swoją atmosferą zbliży do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu.

Jeśli w eksponowanych na wodę miejscach (prysznic, wanna .. ) zdecydujesz się na klasyczne łazienkowe kafelki a farbą chcesz wymalować resztę ścian, wybierz wariant, który jest przystosowany do przepuszczania pary wodnej. Taki wariant nie zamknie powierzchni, która potrzebuje swobodnie oddychać. Dzięki farbom przystosowanym do umywania można ścianę w prosty sposób przetrzeć wilgotną szmatką, bez szorowania silnymi środkami czystości. Jednak nawet pomimo tej właściwości nie oczekujcie od nich takich samych wartości higienicznych jak od kafelek i unikajcie ich wykorzystania w prysznicach i innych eksponowanych na wodę miejscach. Dobrze jednak sprawdzą się tam, gdzie wystarczy tylko czasem wytrzeć ścianę z nieczystości takich jak miejsce przy umywalce.

Na rynku dostępne są również bezbarwne, rozcieńczane wodą lakiery. Stosuje się je na klasyczną farbę ścienną. W wyniku powstaje odporna na wodę i zmywanie powierzchnia. Zaletę stanowi to, że możesz zastosować ten sam kolor w całym pomieszczeniu, a w miejscu narażonym na kontakt z wodą wystarczy przetrzeć je lakierem. Dostępne są warianty zarówno z połyskiem, jak i matowe.

Jeśli rozważasz pomalowanie całej łazienki, łącznie z prysznicem, musisz sięgnąć po farby przemysłowe na bazie żywic epoksydowych lub alkidowych, emalii syntetycznych lub farby lateksowe. Te farby jednak, w przeciwieństwie do wspomnianych powyżej, nie są przepuszczalne, a ich ewentualne zlikwidowanie i przemalowanie jest bardzo czasochłonne i niełatwe. Nie daj się omamić artykułom obiecującym samodzielną i łatwą zmianę wyglądu tak wymalowanej łazienki. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku farb przepuszczalnych, na bazie wody. Inną możliwością jest wykorzystanie farb fasadowych, które cechują się dobrą oddychalnością a wizualnie nie odbiegają od farb do interieru.

Oba warianty farb nanosi się na twardą i suchą powierzchnię (tynk, beton, płyta gipsowa itd.) zgodnie z zaleceniami producenta. Przed właściwą aplikacją farby należy oczyścić powierzchnię ściany, dzięki czemu farba będzie lepiej się trzymać. Jeśli nie jesteś pewien, czy dana farba nadaje się do takiego zastosowania (jej przygotowanie, wytrzymałość, odporność na wilgoć) zawsze konsultuj się z konkretnym producentem lub sprzedawcą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj