Pytanie stare jak świat, a przynajmniej tak stare jak czasy, w których zaczęto używać pościeli i kłaść koc na łóżko jako narzutę. Cóż – przeciętnie ludzie spędzają prawie jedną trzecią swojego życia śpiąc, zrzucając tysiące martwych komórek skóry każdej nocy. Wiedza o tym, jak często należy prać kołdrę, koc i całą pościel, jest niezbędna do utrzymania zdrowego stylu życia i radzenia sobie z alergiami.

Dlaczego częstotliwość prania pościeli powinna Cię zaciekawić?

Brud, bakterie, sierść zwierząt domowych i inne czynniki drażniące mogą szybko gromadzić się w pościeli. W poniższym artykule odpowiadamy na często zadawane pytania dotyczące tego, jak często prać kołdry, koc na łóżko i całą pościel. Wskażemy na najlepsze praktyki dotyczące czyszczenia i inne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, aby zapewnić pościeli tak prawidłowe traktowanie, na jakie zasługuje.

Jakie czynniki decydują o tym, jak często należy prać koc na łóżko, kołdrę i pościel?

Częstotliwość prania zależy od wielu czynników, a także od osobistych preferencji. Duża część wiedzy o tym, jak i kiedy wiąże się z dopasowaniem tych kwestii i przedmiotów do Twojego stylu życia, ale i materiałów, z których każdy element pościeli został wykonany. Niezależnie od tego, jakiego prześcieradła używasz – posiadanie go między ciałem a kołdrą wydłuży czas między praniami. Jeśli Twoja kołdra ma na sobie poszewkę – oznacza to, że nie będzie stykać się bezpośrednio z Twoim ciałem i nie będziesz musiał jej prać tak często. Podobnie koc na łóżko pomaga chronić pościel przed czynnikami zewnętrznymi – co również zmniejsza częstotliwość prania.

Materiał, z którego wykonana jest Twoja pościel ma też ogromne znaczenie, jak wspomniano wyżej. Aby lepiej potraktować bardziej delikatną pościel, wyczyść ją chemicznie, aby zachować integralność tkaniny i dokładnie wyprać. Podobnie, jeśli chodzi o koc na łóżko i zachowanie go w jak najlepszej kondycji, jak najdłużej. Jeśli regularnie bierzesz prysznic przed snem też możesz zmniejszyć częstotliwość prania. Oznacza to mniej olejków, brudu i martwych komórek skóry mieszających się z pościelą.

Kiedy częściej prać koc na łóżko i pościel?

To, ile osób śpi w łóżku ma znaczenie. Jeśli masz dzieci, zwierzęta i współmałżonka, którzy co noc leżą w tym samym łóżku, lepiej częściej prać swoją pościel. Kieruj się instynktem i uruchamiaj pranie za każdym razem, gdy tkaniny zaczną wyglądać gorzej, bądź pachnieć mniej niż przyjemnie. Jeśli masz skłonność do alergii i podrażnień – również należy częściej decydować się na pranie.

Co gromadzi się na materiale za każdym razem, gdy wchodzisz do łóżka?

  • kurz,
  • roztocza,
  • martwe komórki skóry.

Aby uniknąć podrażnień skóry lub zaostrzenia alergii i kichania, pierz częściej. Jeśli mocno się pocisz w nocy – również powinieneś o tym pomyśleć. Resztki potu gromadzą się we włóknach prześcieradeł i kołder, sprawiając, że szybciej się brudzą – co powinno być wystarczającym argumentem za częstszym praniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj