Piwonie to wdzięczne w uprawie kwiaty – zachwycają mnogością kolorów i kształtów. Jeżeli spełnisz podstawowe wymagania tych roślin – w kolejnych latach możesz oczekiwać efektownego kwitnienia w swoim ogrodzie! Jak wygląda piwonia? Jakie gatunki są szczególnie godne uwagi?

Skąd się wzięły piwonie?

Genezy tych roślin należy upatrywać w Azji i Europie. Obecnie możemy sklasyfikować więcej niż 30 gatunków piwonii, które różnią się od siebie nie tylko ubarwieniem kwiatów, ale i ich kształtem. Jako ciekawostkę warto dodać, że piwonie w Chinach były znane już około tysiąc lat przed naszą erą.

Jak wygląda piwonia

Doszukując się unikatowych cech piwonii warto zwrócić uwagę na ich wyjątkowy zapach oraz zdobne kwiaty. Płatki mogą występować w białym, różowym, purpurowym czy żółtym kolorze. Pojedyncze, pełne lub półpełne kwiaty – to właśnie wyróżnia te rośliny.

Piwonia drzewiasta, krzaczasta i chińska

Piwonia drzewiasta występuje także pod nazwą krzewiastej. W sprzyjających warunkach może osiągnąć do 4 m wysokości. Taki wynik nie jest możliwy do uzyskania na rodzimym gruncie. Godną rekompensatą jest jednak obfite kwitnienie. Te drzewiaste odmiany zakwitają na przełomie maja i czerwca.

W nazwie piwonii chińskich należy upatrywać pochodzenia tej odmiany. Chińskie piwonie zwracają uwagę specyficzną wonią, która może budzić skojarzenia z zapachem wydzielanym przez róże.

Jak wybrać właściwe miejsce dla piwonii?

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania odpowiedniego stanowiska dla piwonii – kieruj się tym, aby zagwarantować im dostęp do naturalnego światła. Jeżeli z uwagi na ulokowanie ogrodu nie jest to możliwe – sprawdzą się tu również częściowo zacienione obszary. Warunek polega jednak na tym, aby piwonie miały suche podłoże i nie były eksponowane na wiatr.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby uzyskać jak najlepsze efekty w fazie kwitnienia – wybieraj tylko sprawdzone kłącza i sadzonki, które będą pochodzić z pewnego źródła, np. z https://cebule-kwiatowe.pl/piwonia/. Sklep oferuje różne odmiany piwonii zarówno w zestawach jak i jako pojedyncze produkty.

Sadzenie piwonii – to trzeba wiedzieć

Pierwszy krok powinno stanowić prawidłowe przygotowanie podłoża. Na czym polega? Mowa tutaj przekopaniu gruntu i pozbyciu się chwastów. Po przygotowaniu ok. 30 cm dołków można wzbogacić je obornikiem.

Sugerowane odstępy pomiędzy sadzonkami powinny wynosić ok. 30 cm. Kiedy sadzić piwonie? Dopuszczalne są tutaj dwa terminy w roku – jesień (przed nadejściem przymrozków) oraz wiosna (od marca do maja).

Jak dbać o posadzone piwonie?

W okresie jesiennym warto zająć się przekopywaniem ziemi wraz z dodatkiem obornika. To będzie pomocne dla odżywienia piwonii. W efekcie będzie okazale kwitnąć w kolejnych sezonach. Przy odpowiedniej pielęgnacji piwonie będą kwitnąć przez kilka lat!

Inną polecaną opcją będzie także granulat obfitujący w fosfor czy azot.

Wykonywanie tych czynności pomoże zintensyfikować okazałe kwitnienie. Dzięki temu piwonie staną się prawdziwą ozdobą ogrodu! Wraz z upływem lat mogą zacząć się rozrastać – wtedy konieczne stanie się przesadzenie ich. To jednak nie jedyny scenariusz, w którym zaleca się ich przesadzanie. To także dobry sposób na rozmnożenie ich lub na osiągnięcie bujnego kwitnienia gdy w obecnym miejscu nie następuje ono w zadowalający sposób.

Podlewanie piwonii – jak często?

Jeśli chodzi o nawadnianie – piwonie nie należą do roślin, które potrzebują systematycznego podlewania. Nie należy jednak przesadzać z nadmiarem wody. Dlaczego? Otóż mogłoby to doprowadzić do powstania białego nalotu. Aby tego uniknąć – warto podlewać piwonie tylko wtedy, gdy warunki pogodowe nie są sprzyjające, a susza utrzymuje się przez kilka tygodni.

Powyższe wskazówki powinny ułatwić rozpoczęcie przygody z uprawą piwonii. Główny aspekt dotyczy prawidłowego wyboru stanowiska i przygotowania podłoża. Okresowe sięgnie po nawóz to również dobry trop, który powinien pozwolić Ci cieszyć się obecnością tych kwiatów w Twoim ogrodzie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj