materac dla dziecka

Dobra jakość snu jest potrzebna każdemu człowiekowi. Tyczy się to zwłaszcza dzieci, które szczególnie w pierwszym etapie rozwoju spędzają w łóżku dużo więcej czasu niż dorośli. Aby sen był komfortowy, należy jednak odpowiednio dobrać materac dla dziecka.

 

Dziecko spędza na łóżku, bawiąc się, odpoczywając oraz oczywiście śpiąc, nawet do czternastu godzin dziennie. Sam materac powinien być oczywiście dostosowany do wieku dziecka. Inny będzie potrzebny dla noworodka, a kompletnie inny w przypadku kilkuletniego dziecka. Ważny jest tutaj rozmiar. Materace dziecięce dostępne są w rozmiarze 120×60 oraz 140×70. Jeśli dziecko nie mieści się we wspomnianych standardach, czas najwyższy pomyśleć o nowym materacu, takim przeznaczonym dla osób dorosłych. W każdym jednak przypadku bardzo łatwo możemy sprawdzić, czy materac nadaję się dla naszego dziecka. Nie warto tego jednak robić metodą na oko. Wystarczy materac zmierzyć. Jeśli będzie o dwadzieścia centymetrów dłuższy od wzrostu dziecka, to znaczy, że nadaję się dla naszego malucha. Korzystnie jest oczywiście kupić materac nieco większy niż zakładane dwadzieścia centymetrów. Dziecko nieustannie rośnie i decydując się na dłuższy materac, po prostu zaoszczędzimy nieco pieniędzy, które zmuszeni bylibyśmy zaraz wydać na nowy materac.

Twardość materaca

Kolejnym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze materaca, jest jego twardość. Wiele lat pokutowało myślenie, że szczególnie w przypadku małych dzieci, wskazane są jak najtwardsze materace. Nie jest to do końca prawdą. Dzisiaj jednak zaleca się dobór średniej twardości, która pozwoli połączyć wygodę z ogólnymi wskazaniami w tym temacie. Stopień twardości powinien być dobrany do wagi dziecka. Niekoniecznie wskazane są materace gąbkowe. Jeśli decydujemy się na taki materac, powinien być on na tyle dobrej jakości, aby dać podparcie dla kręgosłupa. Należy też absolutnie unikać sytuacji wymiany pokoleniowej materaca. Przekazywanie już używanego materaca młodszemu rodzeństwu to fatalny pomysł. Ten bowiem dostosowuje się i odkształca w reakcji na ciężar dziecka. Kolejne, które będzie nam nim spać, zmuszone będzie do dostosowania się do wcześniejszych odkształceń. Efektem może dojść nawet do pojawienia się wad postawy. W przypadku starszych dzieci warto wpoić im zasadę nieskakania po materacu. Czynność ta doskonale odkształca materac i sprawia, że bardzo szybko traci on swoje fabryczne właściwości.

Czyszczenie materaca

W warstwie użytkowej warto zadbać o to, aby materac łatwo dał się wyczyścić. Dziecko potrafi bardzo szybko zabrudzić materac, a jeśli jest w wieku kilku lat, to spodziewajmy się plam po napojach i jedzeniu. Dlatego profilaktycznie dobrze zdecydować się na pokrowiec na materac oraz specjalne prześcieradło chroniące przed przedostaniem się plam. Sam pokrowiec powinien dać się uprać w sześćdziesięciu stopniach, co pozwala na wypranie go w zwykłej, dostępnej nam pralce. Ostatecznie ważne jest także właściwe ułożenie materaca. Należy go usytuować w miejscu, gdzie ilość brudu jest statystycznie najmniejsza. Materac nie powinien zatem leżeć blisko drzwi lub przy samym oknie. Wpłynie to pozytywnie i na kondycje materaca i komfort snu dziecka.

 

Jak dobrać wygodny materac dla dziecka ATbCViRklNouAAAAAElFTkSuQmCC Artykuł powstał we współpracy z selene.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj