Ozdabianie ścian kadrami dawno stało się szalenie modnym i efektownym sposobem na zapełnianie pustych przestrzeni. Fotografie z osobistej kolekcji nadają wnętrzu ciepła, są obiektem zainteresowania gości i stanowią świetny wstęp do długich rozmów. Jak zaprojektować galerię, aby stanowiła spójny element aranżacji?

Przygotuj miejsce

Galeria ścienna wyraża Twoją osobowość i pokazuje, jakim człowiekiem jesteś. Z tego właśnie względu wybór miejsca na zdjęcia nie może być przypadkowy. Wybierając odpowiednią ścianę, zwróć uwagę na to, czy fotograficzna kompozycja będzie współgrać z sąsiadującymi meblami, i czy nie przytłoczy wystroju wnętrza. Najlepiej wybierać powierzchnie, przy których nie dzieje się wizualnie zbyt wiele. Gładka, jednolita ściana bardzo dobrze podkreśli charakter Twoich zdjęć.

Najczęściej wybieranym miejscem na zdjęcia w ramkach jest ściana nad sofą w salonie. Jeśli to właśnie ten punkt stał się Twoim celem, postaraj się rozłożyć całą kompozycję równomiernie. Jeśli skupiasz wszystkie kadry w jednym miejscu, zwróć uwagę na równy margines między krawędziami mebla. Gdy natomiast Twoja galeria wychodzi rozmiarem poza sofę, zadbaj o to, by działo się to w równych dostępach po obu stronach kanapy. W ten sposób stworzysz projekt, który będzie spójny i przyjemny dla oczu.

Wywołaj zdjęcia

Gromadzenie materiałów jest jedną z najciekawszych części Twojego projektu. Na tym etapie musisz zdecydować, jaki format będzie mieć galeria, i czy znajdą się w niej zdjęcia w standardowym rozmiarze, czy może także odbitki XXL. Tu masz pełną dowolność, ale zanim przejdziesz do komponowania fotograficznej aranżacji, pora na wybór i wywoływanie zdjęć.

Gdzie tego dokonać? Najlepiej tam, gdzie możesz wywołać popularne formaty odbitek, a także zdjęcia w dużym formacie. Sprawdź ofertę uwolnijkolory.pl – marki, której zespół z pasją pomaga utrwalać najpiękniejsze wspomnienia. Możesz szybko przenieść cyfrowe kadry na papier, bo wywoływanie zdjęć online to jedna z opcji marki. Na stronie możesz także skomponować osobistą fotoksiążkę czy zaprojektować personalizowany kubek ze zdjęciem. Wszystkiego dokonasz kilkoma kliknięciami, siedząc wygodnie w miękkim fotelu.

Zacznij swój projekt

Pora przekształcić serię własnych zdjęć w dekoracyjne dzieło sztuki. Zanim całość pojawi się na ścianie, spróbuj ułożyć ciekawą kompozycję na stole lub podłodze. Masz zdjęcia w różnym formacie? Zacznij układać je od największego, które będzie centralnym elementem kompozycji. Mogą to być zdjęcia A4, wokół których pojawią się mniejsze. Pamiętaj, aby między każdym zdjęciem zachować równy odstęp – wówczas całość będzie prezentować się estetycznie.

Stawiasz na symetrię? Wywołaj nieparzystą liczbę zdjęć w tym samym rozmiarze i powieś je na ścianie w jednej linii. Twoja galeria będzie skromna, ale kadry zastąpią każde słowo. Wybierz te, które zachwycają pięknem, odbierają mowę i sprawiają, że myśli na moment zastygają w miejscu.

Obecnie bardzo modne jest łączenie zdjęć ze złotymi myślami. Nie wahaj się zastosować takiego trendu w swoim projekcie. Wśród zdjęć niech znajdzie się ciekawy cytat, motywująca sentencja lub głęboka maksyma. Najlepiej wykonana ozdobną czcionką i wydrukowana na białym tle. Wprowadzi to nieco świeżości i doda elegancji Twojej galerii. Takie dodatki zazwyczaj znajdują się na środkowym miejscu kompozycji i są nieco większych rozmiarów niż tradycyjne zdjęcia 10 × 15.

Jakie ramki na zdjęcia kupić?

Jeśli chcesz utrzymać spójność aranżacji wnętrza, wybierz ramki w tym samym kolorze. Wiele zależy też od pomieszczenia, w którym docelowo znajdzie się galeria ścienna.

W niemowlęcym pokoju świetnie sprawdzają się pastelowe róże i błękity, w przedpokoju czy salonie zazwyczaj dominuje klasyka – czerń, biel, złoto, mosiądz lub srebro. Wybierając ramki do sypialni, możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa – to przecież prywatna strefa, do której wstęp mają nieliczni. Postaw na ramki w kolorze, który kontrastuje z powierzchnią ściany. Lubisz różnorodność? Zdecyduj się na barwny miszmasz, który podkreśli cechy Twojej osobowości. Taka galeria ścienna z pewnością ożywi wnętrze i będzie piękną dekoracją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj