Niezależnie od tego, czy wita nas złota polska jesień, czy przybijająca szaruga, jesienią łatwo popełnić błędy w pielęgnacji trawnika. Niewprawieni ogrodnicy mogą zrobić krzywdę zielonemu dywanowi i po zimie przywitać jedynie jego wyblakłe wspomnienie. Co naprawdę trzeba zrobić, by zadbać o trawnik jesienią i prawidłowo przygotować go do zimy?

„Cały sekret skutecznej pielęgnacji trawnika polega na uzyskaniu równowagi”, twierdzą specjaliści z jednej z najlepszych hodowli trawy Grassland Farms. „Warto pracować z odpowiednimi mieszankami roślin, zrozumieć ich środowisko i pozwolić, by to natura wykonała najcięższą pracę”. Grassland Farms trawnik z rolki to gwarancja gęstego zielonego dywanu, bo nad wzrostem trawy w odpowiednich warunkach czuwali profesjonalni hodowcy. Z jesienną pielęgnacją tych zrównoważonych roślin klienci nie mają zbyt wiele problemów. Trawa w rolce Poznań to ogromnie popularny zakup, jakiego dokonują rozmiłowani w ogrodnictwie Wielkopolanie. Skorzystajmy więc z rad profesjonalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w ogrodnictwie. Co robią, by oferowana przez nich trawa była tak wyjątkowym okazem zdrowej zieleni? Jak przygotowują roślinę jesienią do kolejnej pory roku?

Odpowiednie cięcie

Tu najczęściej dochodzi do poważnych błędów.

Koszenie trawnika to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu trawy; kiedy kosimy, tak naprawdę przycinamy rośliny, aby zachęcić do silniejszego wzrostu i rozprzestrzeniania się tam, gdzie chcemy. Ten prosty proces zagęszcza darń i pozostawia mniej miejsca dla chwastów i mchu.

Jednak aby właściwie przyciąć trawę, należy stosować się do dwóch wytycznych.

Po pierwsze, mieć ostre ostrza. To absolutnie kluczowe dla udanego koszenia, więc nie czekajmy, aż nadejdzie wiosna, aby naostrzyć noże kosiarki. Tępe ostrza niszczą trawę, powodując jej stres. To spowalnia zdolność rośliny do pobierania pokarmu i wody oraz osłabia kolor.

Po drugie, należy dostosować wysokość cięcia. Każdorazowe koszenie usuwa cenne substancje odżywcze zgromadzone w liściach, dlatego jesienne cięcia mają na celu przywrócenie zdrowia i wigoru trawie, która będzie rosnąć aż do najzimniejszej części zimy. Zdecydowanie lepsze jest systematycznie koszenie dłuższych źdźbeł niż bardzo rzadkie koszenie niemal do zera.

Jesienna nawożenie

Odpowiednie nawożenie jest koniecznością, gdy pielęgnuje się trawnik jesienią, ale wielofunkcyjne produkty tylko częściowo spełniają swoje zadanie. Najlepiej używać produktów naturalnych, a za wszelką cenę unikać nawozów pokrytych polimerem, które zatrują glebę plastikiem.

Zamiast tego wystarczy organiczny nawóz, który dostarczy roślinie dokładnie tego, czego będzie potrzebowała oraz wzbogaci glebę. Kompost, obornik, mulcz czy zielony nawóz można przygotować samodzielnie z odpadów naturalnych, jakimi dysponuje się podczas wiosennej i letniej pielęgnacji ogrodu. To nisko kosztowe rozwiązanie, a w dodatku najkorzystniejsze dla środowiska.

Idealny trawnik z amerykańskich filmów jest już passe

Zapomnij o koncepcji idealnego trawnika. Ikoniczny, nienagannie przycięty, uniwersalnie zielony trawnik przeszedł do lamusa. Jest całkowicie niezgodne z ekologicznym ogrodnictwem oraz najnowszymi trendami. Perfekcyjnie przycięte króciutkie trawniki zużywają ogromne ilości cennej wody, potrzebują herbicydów i chemikaliów, aby utrzymać ich wygląd, kłócący się z naturą.

Jeżeli zależy Ci na gęstym, zdrowym, mocnym i soczystym trawniku, współpracuj z przyrodą, zamiast się z nią kłócić. To najcenniejszy sekret! I najlepsze zabezpieczenie dla Twojego ogrodu, które pozwoli Ci przygotować trawnik do zimowego snu pod śnieżną pierzynką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj