Kanapa, narożnik, fotele – te meble wypoczynkowe to podstawa ogrodowej aranżacji. Pozwalają one stworzyć wygodny kącik do odpoczynku, a także przyjmowania gości. W zestawie tych mebli brakuje jednak jeszcze jednego ważnego elementu – stolika ogrodowego. Po co on jest potrzebny i na jaki model warto postawić?

Kawowe stoliki ogrodowe – hit czy kit?

Bez stolika kawowego nie wyobrażamy sobie salonu czy pokoju dziennego. Jest on nie tylko stylowym uzupełnieniem aranżacji, ale także praktycznym meblem. Na jego blacie postawić można nie tylko wazon z kwantami czy paterę z owocami, ale także ugościć przyjaciół filiżanką herbaty i ciastem, odłożyć czytaną książkę czy pilota do TV. Nie ma więc wątpliwości, że stolik kawowy to niezbędny element wyposażenia. Okazuje się, że potrzebny jest on nie tylko w pokoju dziennym, ale także w ogrodzie. Posiadać powinna go strefa wypoczynkowa w ogrodzie, będąca przedłużeniem domowego salonu. Małe stoliki ogrodowe będą w niej pełnić dokładnie takie same role, jak te salonowe.

Gdzie ustawić stolik ogrodowy?

Stoliki ogrodowe to podstawowe uzupełnienie strefy wypoczynkowej. Najlepiej prezentują się ustawione w towarzystwie kanapy/narożnika, foteli i puf. Mogą stać pośrodku tych mebli i stanowić centralny punkt aranżacji. Alternatywą jest ustawienie stolika po jednym z boków głównego mebla wypoczynkowego.

W większym ogrodzie, podzielonym na strefy, znajdzie się miejsce nie dla jednego, ale kilku stolików ogrodowych. Uatrakcyjnią i podwyższą wtedy funkcjonalność nie tylko strefy wypoczynkowej, ale także tej relaksacyjnej z leżakami i huśtawkami kokon. Stoliki kawowe stać mogą też w pobliżu polowej kuchni i jadalni, gdzie będą pełnić rolę dodatkowego blatu roboczego.

Jaki kawowy stolik ogrodowy wybrać?

Stoliki ogrodowe to meble występujące w wielu modelach, kształtach, formach, kolorach. Ilość opcji wyboru może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Dokonując zakupu, warto jednak pamiętać, że mebel powinien tworzyć harmonijną całość z pozostałymi elementami aranżacji. Najlepiej więc, kiedy pasuje on stylem i charakterem do sofy oraz foteli. Rozmiarami stoliki ogrodowe powinny być natomiast dopasowane do możliwości zielonej przestrzeni.

Co prawda w ogrodzie stanąć mogą stoliki kawowe dedykowane salonowym wnętrzom, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Te bowiem często wykonywane są z materiałów, które nie najlepiej reagują na ziemne warunki atmosferyczne. Pod wpływem promieni słonecznych, zwiększonej wilgotności czy zmiennych temperatur mogą blaknąć, zupełnie tracić kolor, odkształcać się, rdzewieć, gnić. Do ogrodu warto więc wybierać modele wykonane z tworzyw, którym niekorzystne i zmienne warunki atmosferyczne nie są straszne. Wysoką odporność na nie wykazują nowoczesne stoliki ogrodowe technorattanowe, a także minimalistyczne modele aluminiowe. Tradycjonaliści aranżacje uzupełnić mogą o stoliki ogrodowe drewniane lub wiklinowe – warto jednak pamiętać, że te materiały wymagają regularnej konserwacji, czyszczenia oraz pielęgnacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj