Ciepło ucieka z domu na trzy sposoby – przez dach, przegrody zewnętrzne budynku (okna, ściany, drzwi) oraz fundamenty. Eliminując te nieszczelności, można obniżyć koszty ogrzewania o 30-40 proc. A jeśli zdecydujesz się na budowę dobrze zaprojektowanego domu pasywnego, liczba ta może osiągnąć 85-90 proc.
Co to jest dom pasywny?
Dom pasywny jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologii masowego budownictwa indywidualnego. Jest to sposób budowania zamkniętych systemów, w których możliwe jest wygodne życie przy minimalnym zużyciu energii.
Koncepcja domu pasywnego została opracowana w latach 90. przez Niemiecki Instytut Mieszkalnictwa i Środowiska. Jego celem było stworzenie domu, który nie potrzebuje żadnych urządzeń grzewczych. Dom wykorzystuje do ogrzewania wystarczającą ilość energii pochodzącej ze słońca, urządzeń domowych i ciepła wytwarzanego przez mieszkańców.
Dom pasywny to złożony technologicznie projekt, który wymaga spełnienia szeregu warunków.
- Właściwy wybór strony. Dom powinien być ustawiony w kierunku południowym, w dobrze oświetlonym miejscu, w pewnej odległości od drzew i konstrukcji, które mogą go zacieniać.
- Ciepły podkład. Jako podstawę należy stosować płytę podstawy z izolacją termiczną, która nie pozwala na przenikanie ciepła do gruntu.
- Ciepłe ściany, dach, okna. Można stosować różne materiały pod warunkiem wykluczenia szczelin i mostków termicznych w złączach, a całkowity współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 0,15 W/m2
- W domach pasywnych szeroko stosowane są systemy wentylacji mechanicznej z mechanizmami odzysku ciepła. Tak więc, przy minimalnym zużyciu energii, chłodne powietrze dostaje się do domu latem, a zimą ogrzewa się do około +17 st. Celsjusza.
Jednak nawet jeśli wszystkie te warunki są spełnione, okna do domów pasywnych odgrywają największą rolę w osiąganiu energooszczędności. Szeroki wybór okien do domów pasywnych można znaleźć na stronie https://okna-internorm.com.pl.
Okna energooszczędne do domów pasywnych
Charakterystycznym niuansem przeszklenia domu pasywnego jest potrzeba szklenia wielkogabarytowego oraz zasady montażu okien. Światło słoneczne jest jednym z głównych źródeł ogrzewania domu pasywnego. W takim przypadku otwory okienne zwykle dają największe straty ciepła. Tylko w oknach pasywnych można uzyskać niezbędną równowagę. Tego typu okna mają następujące zalety:
- doskonale przepuszczają światło słoneczne i ciepło,
- utrzymują ciepło w pomieszczeniu,
- utrzymują komfortowy mikroklimat wewnątrz domu,
- chronią wnętrze przed złą pogodą, hałasem i włamaniem,
- wyglądają estetycznie, są wystarczająco szczelne i niezawodne.
Istnieje kilka wymagań dotyczących takich okien. Muszą one posiadać specjalne, energooszczędne szyby zespolone z odpornym na uderzenia szkłem i natryskiem metalu, który zapobiega wydostawaniu się ciepła z wnętrza, zapewniając jednostronną przepuszczalność. Wypełnienie wewnętrznych komór szyby dodatkowo zmniejsza straty ciepła poprzez eliminację procesów konwekcyjnych. Kolejnym ważnym detalem jest wielokomorowy profil o wysokim współczynniku odporności na przenikanie ciepła i dużej głębokości zabudowy.