Styl wnętrza w dużej mierze wpływa na każdego, kto znajduje się w danym pomieszczeniu czy mieszkaniu. Może on zachęcać do kontaktów międzyludzkich, ułatwiać odpoczynek czy też po prostu pozytywnie wpływać na każdego, kto znajdzie się w danym wnętrzu. Dobrze zrobiony wystrój zawsze oddziałuje na otoczenie, dlatego warto się na nim skupić. Musi być on dopracowany i dopasowany do przeznaczenia pomieszczenia bądź do jego najczęstszych użytkowników, np. do mieszkańców.

Jakie style wnętrz uwielbiają Polacy?

Polacy w ostatnich latach w dużej mierze postawili na nowoczesność. Docenili otwartość przestrzeni, ograniczoną liczbę dekoracji i stonowane kolory, które podbijane są wyjątkowymi dodatkami. Odeszliśmy w dużej mierze od stylu rustykalnego, klasycznego czy też od docenianego przez wielu glamoure. Zaczęła liczyć się prostota, która można wypełniać na różne sposoby. Warto jednak podkreślić, że w tej prostocie nie zniknęło ciepło domowe i przytulność pomieszczeń. Mało kto chce mieć w domu industrialny, surowy styl, który doceniany jest np. przez Amerykanów. Polacy chcą, aby w przejrzystych, prostych przestrzeniach była przytulność jak z wymarzonego rodzinnego domu. Dlatego w kraju przeważają style, które pozwalają na uzyskanie modnego, nowoczesnego wnętrza, ale nie kosztem wyzbycia się z domu wszystkiego do oryginalne i co ma tak zwaną duszę. Warto przyjrzeć się stylom, które lubią Polacy. Jest kilka takich, które mimo upływu lat nie tracą swojej pozycji, a tylko częściej pojawiają się w polskich domach. Poznaj najpopularniejsze style wnętrz i wybierz idealny dla siebie i swojego mieszkania.

Styl skandynawski – często spotykany w polskich domach

To, co wyróżnia najpopularniejsze style wnętrz, które spotykane są w Polsce, to połączenie delikatności, prostoty i ciepła domowego ogniska. Dzięki temu styl skandynawski przebił się do świadomości Polaków i zagościł w sercach wielu. Charakteryzuje się on naturalnym drewnem, stonowanymi kolorami, delikatnymi dekoracjami i minimalizmem pełnym delikatności. Najczęściej górują w nim kolory jasne, takie jak brązy, szarości, beże i biele. Do niego używa się tylko jasnego, naturalnego drewna, np. świerków, brzóz czy modrzewi. Poza kolorami ważna jest gra światłem. Styl skandynawski świetnie sprawdzi się w mieszkaniach z dużymi oknami, dzięki którym do pomieszczenia wpadają duże ilości światła słonecznego. Drewno i jasne kolory można łączyć z pyłkami imitującymi kamień czy z delikatnymi szklanymi, czy też metalowymi elementami. Ten styl nie toleruje dużej ilości dekoracji. Najlepiej postawić na naturalne rośliny, plecione koszyki, doniczki czy świece.

Styl boho – natura, nowoczesność i tradycja połączone w jedność

Opisując najpopularniejsze style wnętrz, nie można zapomnieć o boho. To styl, który w Polsce wyjątkowo się rozwija. Dużo osób nie wie, że nosi na sobie ubrania w stylu boho czy też ma mieszkania tworzone zgodnie z trendami tego gatunku. Boho to coś bliskiego Polakom. Ten styl pozwala wykorzystywać mnogość barw i wzorów w nowoczesnych wnętrzach. Zgodnie z jego wytycznymi trzeba trzymać się jedynie naturalności. Stawia się, więc na prawdziwe drewno, kamienie, rośliny czy na naturalne tkaniny, takiej jak skóra czy len. Kolory w stylu boho nie są istotne, chociaż najczęściej stawia się na stonowane, jasne podstawy, do których można dodawać barwne dodatki. Najlepiej wybrać białe, szare, brązowe bądź beżowe podłogi i ściany, aby do nich dodać więcej. Dekoracje w stylu boho to podstawa. Mogą być to poduszki, rośliny, pledy, dywaniki, tapicerowane meble, zegary, obrazy czy nawet stoliki wyciągnięte z domu babci. Styl boho lubi klasykę i naturalność, dlatego łatwo do niego dopasować wszystko, co wyjątkowego i co ma tak zwaną duszę.

Styl minimalistyczny – dla Polaków, którzy chcą prostoty i lekkości

Jednym z najpopularniejszych stylów, który widywany jest w polskich domach, jest minimalizm. To trend dla tych, którzy lubią prostotę. W minimalizmie nie ma miejsca na dodatki. Wystarczy zastosować oszczędność kolorów, form i dekoracji. Warto jednak pamiętać o tym, że minimalizm nie jest industrializmem. Nie mówimy o gołych ścianach i braku poczucia domowego ciepła. W minimalizmie stawia się na wysokiej jakości materiały, geometryczne kształty i małą ilość dodatków. Istotne są w nim połączenia kolorów oraz lampy, które muszą równo rozświetlać wnętrze. Minimalizm daje jednak miejsce różnym poduszkom, dywanom czy obrazom, które mają za zadanie dodać potulności do pomieszczenia czy całego mieszkania. Ten styl przeznaczony jest dla osób, które czują się dobrze w prostych wnętrzach bez dużej ilości rozpraszaczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj