Jeszcze kilkanaście lat temu oświetlenie szynowe spotykane było w większości w komercyjnych wnętrzach – gościło m. in. w biurach, lokalach usługowych, restauracjach i magazynach. Dziś jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem także do domów i mieszkań. Wszystko to przez jego wysoką funkcjonalność, nowoczesny design oraz prostotę montażu. Sprawdźmy, czym jest oświetlenie szynowe i dlaczego warto wykorzystać właśnie je do oświetlenia swojej domowej przestrzeni!

Czym jest i jak działa oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe składa się z dwóch podstawowych elementów – szyn o dowolnej długości oraz punktów świetlnych, nazywanych spotami, halogenami lub reflektorami. Punkty świetlne są zamontowane na szynie i mogą być przesuwane w jej obrębie po to, aby zapewnić jeszcze lepsze doświetlenie wybranych części wnętrza. Szyny można natomiast łączyć ze sobą w dowolny sposób, tworząc z nich pożądane kształty. W efekcie możliwe jest uzyskanie w pełni spersonalizowanej i świetnie dostosowanej do indywidualnych potrzeb instalacji świetlnej, która sprawdzi się w pomieszczeniach o dowolnej powierzchni, w tym także we wnętrzach o nieregularnych kształtach.

Oświetlenie szynowe daje bardzo szerokie możliwości w zakresie aranżacji domowej przestrzeni oraz mogą zostać idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb jej użytkowników zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i walorów wizualnych. Ze względu na swój nowoczesny, minimalistyczny design, tego typu oświetlenie najlepiej odnajduje się jednak głównie we współcześnie urządzonych wnętrzach, w tym w szczególności w mieszkaniach i domach, w których dominuje modna stylistyka loftowa i industrialna.

Oświetlenie szynowe. Czym jest i dlaczego warto je wybrać? 243 oswietlenie szynowe czym jest 02

Jakie systemy oświetlenia szynowego są dostępne w sprzedaży?

Dostępne w sprzedaży systemy oświetlenia szynowego są bardzo zróżnicowane. Klienci mogą wybierać spośród różnych długości i kolorów szyn. Możliwe jest także dokupienie do nich specjalnych łączników oraz stworzenie w ten sposób własnej, spersonalizowanej instalacji oświetleniowej. Także punkty świetlne sprzedawane są w różnych wariantach, co pozwala na dopasowanie ich stylistyki, koloru i rozmiarów do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. W większości systemów oświetlenia szynowego stosowane są energooszczędne i żywotne żarówki LED-owe, co stanowi dodatkowy argument, przemawiający za wyborem właśnie tego rozwiązania.

Oświetlenie szynowe jest dostępne w dwóch wariantach. Wyróżniamy systemy jednofazowe i trójfazowe. W przypadku tych pierwszych, wszystkie punkty świetlne są uruchamiane za pomocą jednego przycisku i nie jest możliwe włączenie tylko części z nich. Sterowanie natężeniem światła odbywa się natomiast poprzez przesuwanie poszczególnych spotów. Systemy trójfazowe pozwalają natomiast na wyłączanie wybranych reflektorów, co daje znacznie lepsze możliwości w zakresie sterowania oświetleniem. To doskonały wybór do pomieszczeń, w których mamy wydzielonych kilka odrębnych stref oraz chcemy mieć możliwość włączania oświetlenia każdej z nich niezależnie do pozostałych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj