cięcie

Powszechnie wytwory z plastiku kojarzą się raczej z brakiem solidności i kruchością. Jednak jest to przekonanie, które niekoniecznie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Otóż niektóre elementy plastikowe rzeczywiście dają się łatwo złamać czy przeciąć, jednak są też takie, które wyróżniają się dużą wytrzymałością. W ich przypadku obróbka nie jest wcale taka prosta.

Cięcie plastiku, czyli czego?

Warto wyjaśnić, o jakiego typu tworzywach sztucznych tu mowa. Chodzi głównie o te najmocniejsze, z których wykonuje się na przykład rury instalacyjne. Mowa o materiałach bardzo odpornych mechanicznie, a także doskonale znoszących oddziaływanie różnych substancji chemicznych oraz skrajnych temperatur.

Wspomniany powyżej plastik wykorzystuje się między innymi do konstrukcji rur. Jednak rury instalacyjne muszą mieć określone wymiary – odmienne w zależności od konkretnej instalacji. Aby uzyskać pożądane wymiary, a także kształty, trzeba poddać rurę odpowiedniej obróbce – przede wszystkim cięciu. Do cięcia plastiku wykorzystuje się specjalne urządzenia. W dalszej części tekstu omawiamy ich specyfikę.

Piły do cięcia plastiku

Dzisiaj cięcie tworzyw sztucznych wykonuje się z użyciem specjalnych pił dedykowanych właśnie tego typu zadaniom. Urządzenie tego rodzaju składa się z układu tnącego i napędu. Układ tnący może przybierać różne rozmiary, w zależności od tego, do cięcia jakich konkretnie elementów jest przeznaczona dana piła.

Główne rozróżnienie dotyczy mobilności pił. Otóż mobilne piły do cięcia plastiku to urządzenia stosunkowo małe i lekkie, wyposażone w układ jezdny. Dzięki temu można je łatwo przemieszczać. W efekcie wystarczy jedna lub dwie takie piły nawet w dużym zakładzie, gdzie nieustannie wykonuje się cięcie na różnych stanowiskach. Niemniej cięcie plastiku z pomocą sprzętu mobilnego jest możliwe jedynie w przypadku nieco mniejszych elementów. Największe rury plastikowe wymagają stosowania pił stacjonarnych. Posiadają one większe układy tnące, a także większą moc, niezbędną do obróbki tego typu elementów.

cięcie

Co wyróżnia dobre piły?

Zastanawiasz się może, po czym poznać dobrej jakości sprzęt? Otóż polecane piły umożliwiające cięcie plastiku to urządzenia posiadające systemy wspomagające pracę operatora. Mowa tutaj między innymi o laserowej projekcji linii cięcia. Kluczowym elementem wyposażenia piły jest system odciągania wiórów działający z wysoką wydajnością. Poandto wiele urządzeń posiada obrotnice, umożliwiające precyzyjne cięcie pod kątem. Standardem stają się też stellitowane prowadnice. Trzeba również mieć na uwadze, że aby móc poddać rurę obróbce, konieczne jest jej stabilne ulokowanie. Dlatego niezbędny jest odpowiedni system, który by to umożliwiał.

Jakościowy sprzęt zaufanych marek

Na rynku dostępnych jest wiele pił do cięcia plastiku, w tym do obróbki rur z tworzyw sztucznych. Warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór odpowiedniego sprzętu. Tylko jakościowy sprzęt jest w stanie zapewnić efektywne, precyzyjne, a co najważniejsze, bezpieczne cięcie plastiku. Polecamy zatem wybierać urządzenia sprawdzonych, zaufanych marek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj