kominek do domu

W wielu domach można zauważyć kominek. Jest od modny nie tylko na estetykę wykonania, ale także jako środek prowadzący do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Kupujących zwykle dzieli się na dwie grupy: tych, dla których kominek jest ozdobą pomieszczenia oraz tych, ceniących funkcjonalność takiego urządzenia. Dla tych pierwszych odpowiedni będzie kominek otwarty, a dla drugich zamknięty.

Kominki otwarte

Ten rodzaj urządzenia jest dedykowany osobom, którym zależy tylko i wyłącznie na upiększeniu miejsca zamieszkania. W takich kominkach można palić tylko od czasu do czasu. Są dużo tańsze od kominków posiadających wkład, ale spełniają swoją rolę poprzez możliwość obserwowania płomienia czy wdychania zapachu drewna. Kominek otwarty nie jest źródłem ciepła, ponieważ tylko około 10% wytwarzanej energii pozostaje w pomieszczeniu a reszta ulatuje przez komin. Płomień należy stale kontrolować. Pozostawiony kominek stwarza zagrożenie pożarem.

Kominki zamknięte

Takie kominki muszą posiadać wkład, żeby dawały odpowiednią ilość ciepła. Odpowiednio wyposażony system może grzać pomieszczenie nawet 10 godzin. Wkład kominkowy dobiera się na podstawie powierzchni ogrzewanego miejsca, ponieważ producenci określają moc na podstawie wielkości pomieszczenia lub mocy nominalnej. W ofercie znajdują się także kominki z płaszczem wodnym, gdzie, zamiast powietrza, jest ogrzewana woda. Można je połączyć z centralnym ogrzewaniem, co powoduje lepsze wykorzystanie energii wytwarzanej przez kominki.

Ograniczenie mocy kominka

Kominek, który będzie służył jako główne źródło ciepła, będzie musiał posiadać moc nominalną odpowiednią do wymaganej mocy urządzenia, określonej w projekcie budowlanym. W przypadku, gdy kominek ma za zadanie tylko doraźnie ogrzewać ogrzewać dane pomieszczenie, najlepszym wyjściem jest ograniczenie jego mocy, ponieważ wtedy będzie pochłaniał mniejsze koszty zakupu i montażu. Wtedy pełna moc byłaby włączana tylko podczas nielicznych bardzo mroźnych dni. Wtedy można korzystać ze wszystkich źródeł grzewczych jednocześnie. Kominek, jako urządzenie napędzane paliwem stałym, osiąga najlepsze parametry pracy w momencie, gdy zaczyna pracować z pełną mocą. Dławienie płomieni spowoduje, że zamiast płomienia domownicy i goście zaobserwują kłęby dymu.

Jeśli kominek ma być głównym źródłem ciepła, należy sprawdzać jego sprawność. Jednak minusem takiego rozwiązania są wysokie koszty zakupu oraz niewielka estetyka wykonania. W tym przypadku dla kupującego powinny liczyć się tylko jak najlepsze parametry urządzenia.

Więcej na stronie: https://www.dommag.pl/dom/jak-wybrac-najlepszy-kominek-do-domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj