Masa szpachlowa może mieć różne zastosowanie, jednak jest to najczęściej masa naprawcza, stosowana do wstępnego wyrównywania ścian i wypełniania różnego rodzaju ubytków. Często jest stosowana zamiennie z gładzią. Czy słusznie?

Masy szpachlowe często stosuje się jako masy naprawcze do wyrównywania ścian i wypełnienia ubytków. Przydają się również podczas budowy ścian i innych elementów konstrukcyjnych w systemach suchej zabudowy. Służą do spoinowania łączeń płyt gipsowych, maskowania użytych do montażu wkrętów czy montażu narożników aluminiowych. Masa szpachlowa jest czasem mylona z gładzią lub stosowana zamiennie. Czy to dobry pomysł?

Masa szpachlowa – czym się charakteryzuje?

Masa szpachlowa dostępna jest w postaci sproszkowanej, którą należy rozrobić z wodą, także w formie gotowej do użycia pasty. Masę można nakładać na różne podłoże, takie jak tynki cementowe czy beton, po wcześniejszym przygotowaniu ich do szpachlowania. Starsze podłoże trzeba najczęściej oczyścić i zastosować grunt do ścian. Z kolei świeże tynki cementowo-wapienne i gipsowe muszą być całkowicie suche. Masę szpachlową stosuje się do uzupełniania ubytków, spoinowania płyt gipsowo-kartonowych oraz do wyrównywania i prostowania ścian. Szpachla już po pierwszym użyciu poprawia wygląd ścian i sufitów, dzięki czemu powierzchnia jest przygotowana do malowania. Masy szpachlowe znajdziesz na stronie: dekoratorium.pl.

Masa szpachlowa a gładź szpachlowa – czym się różnią?

Choć masa szpachlowa często jest stosowana zamiennie z gładzią, jest to niestety błąd, który może prowadzić do niezadowalających efektów. Gładź gipsowa ma bowiem inne przeznaczenie niż szpachla. Jej celem jest ostateczne wykończenie powierzchni, dzięki czemu ściany uzyskują idealną gładkość. Taka ściana jest już przygotowana do malowania czy tapetowania. Gładź służy do wygładzania całych powierzchni ścian i sufitów oraz nakładana jest na ubytki, które wcześniej zostały wypełnione szpachlą. Nie jest więc tak, jak w przypadku masy szpachlowej, stosowana miejscowo. Gładź można aplikować ręcznie lub maszynowo, poprzez natrysk pistoletem hydrodynamicznym. Natomiast masę aplikuje się ręcznie przy użyciu niewielkiej szpachli.

Nie zawsze istnieje konieczność sięgania po oba produkty – gładź i szpachlę. Również niektóre gładzie można nakładać punktowo w grubszych warstwach, co sprawia, że można je wykorzystać jako materiał wyrównujący, a później dopiero wygładzający na całą powierzchnię.

Choć gładzie są mniej wytrzymałe, a pojedyncza warstwa, którą możemy nałożyć nie powinna przekraczać 2 mm, jest to bardzo ważny produkt, który nadaje ścianom gładkość, jakiej nie da się uzyskać przy użyciu szpachli. Gładź jest niezbędna między innymi pod farby satynowe, które uwypuklają nawet najmniejsze nierówności. Duży wybór gładzi, takich jak stiuk czy sztablatura sprawia, że możemy uzyskać bardzo atrakcyjny wygląd ścian i sufitów.

Produkty w proszku czy gotowe masy szpachlowe?

Przed wyborem szpachli i gładzi musimy zdecydować się na konkretny rodzaj produktu. Masa szpachlowa dostępna jest w postaci proszku lub gotowej masy. Proszek należy rozrobić z odpowiednią ilością wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Z kolei gotowe szpachle są już fabrycznie rozrobione i nadają się do natychmiastowego użycia. Podobnie jest w przypadku gładzi. Gotowa gładź szpachlowa jest dostępna w postaci fabrycznie rozrobionej masy, dzięki czemu możemy zaoszczędzić czas. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki grunt do ścian wybrać, pamiętaj, że gotowe masy pozwalają przyspieszyć pracę, z kolei produkty w proszku charakteryzują się niższą ceną, ale na ich przygotowanie potrzebujemy więcej czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj