Wybierając oświetlenie kuchenne, nie powinieneś się spieszyć. Mówi się bowiem, że to serce domu i właśnie tam odbywają się wszystkie najważniejsze rozmowy z bliskimi. Lampy do kuchni muszą więc być jednocześnie praktyczne i wspierające w czasie gotowania, jak i budujące odpowiednią atmosferę do prywatnych zwierzeń. Jak je dobrać, by pomieszczenie było funkcjonalne? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Lampy do kuchni nad stół

Jeśli twoja kuchnia jest połączona z jadalnią, lampa nad stół jest jedną z najważniejszych, które się w niej znajdą. To właśnie w tym miejscu będziesz w przyszłości siadać do wspólnych posiłków ze swoimi bliskimi, a nierzadko posłuży pewnie także do pracy czy odrabiania lekcji. Cały blat musi być więc skutecznie rozjaśniony. Aby to było możliwe, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów, wśród których najważniejsza wydaje się wysokość, na której znajdzie się klosz. Przyjmuje się, że optymalna odległość od blatu to ok. 55-60 cm. Właśnie tak zamontowane lampy wiszące są najbardziej funkcjonalne. Gdy ich głównym zadaniem jest natomiast ozdabianie pomieszczenia, możesz umieścić je w odległości ok. 75-90 cm ponad stołem.

Lampa nad wyspę

Co istotne, współcześnie mamy dostęp do wielu rodzajów standardowych zwisów. Możemy zdecydować się na jeden z tysięcy wzorów, które oferują obecnie producenci. Aby jednak lampy do kuchni nad stół były praktyczne, w tym miejscu warto postawić na model zamknięty górą i z delikatnym szklanym przesłonięciem na dole. Taki model generuje rozproszone światło, które rozlewa się po całym blacie i jest miłe dla oka.

Lampa do jadalni

Wybierając lampy nad stół do kuchni, koniecznie weź pod uwagę jego formę i wielkość. Nad okrągłym blatem warto jest zamontować okrągłe oświetlenie, natomiast nad kwadratowym czy prostokątnym – lampy wiszące o takim samym kształcie. Bardzo ważna jest także ich odpowiednia ilość. Pamiętaj, że jeśli jadalniany stół jest przeznaczony dla 6, 8 czy większej liczby osób, na pewno jest też spory, a więc jeden punkt świetlny to za mało. Z naszych doświadczeń wynika, że w takim przypadku najlepiej jest postawić na jednakowe klosze rozmieszczone w takich samych odległościach od siebie. W ten sposób w pomieszczeniu będzie panowała harmonia aranżacyjna. Miłośnicy odważniejszych rozwiązań mogą natomiast dowolnie bawić się formą, stylem i kolorem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy model był inny, jeśli razem prezentują się obłędnie.

Lampy nad wyspę w kuchni

Większość wysp kuchennych jest dzisiaj w kształcie prostokątna. Bezpośrednio nad nimi powinny więc pojawić się lampy wiszące rozmieszczone wzdłuż blatu. W tym przypadku możliwa jest dość swobodna zabawa formą – oświetlenie nad wyspą może być centralnym punktem pomieszczenia i jego główną ozdobą. Jeśli odpowiednio je dobierzesz, stanie się elementem aranżacyjnym przyciągającym wzrok twoich gości.

Lampy nad wyspę to jednak nie tylko tradycyjne zwisy. W tym miejscu można postawić także na lampy sufitowe z kilkoma punktami świetlnymi, które dają możliwość regulacji kąta nachylenia i kierunku padania światła. To bardzo praktyczne i jednocześnie estetyczne. Sprawdza się przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach.

lampy sufitowe

Jeśli decydujesz się na lampy wiszące, pamiętaj, że ich klosze powinny być oddalone o ok. 80-90 cm od blatu. Nawet gdy zdecydujesz się na oryginalną formę, nie przytłoczą dzięki temu całego pomieszczenia. Pozostaną jednak dostatecznie widoczną ozdobą wnętrza.

Lampy nad kuchenny blat roboczy

Ostatnią przestrzenią, która wymaga zastosowania dodatkowego oświetlenia, jest blat roboczy, na którym przygotowujesz posiłki. W tym przypadku również mamy kilka wskazówek:

  1. jeśli blat znajduje się bezpośrednio przy oknie, przez dużą część dnia nie potrzebujesz zapalać nad nim dodatkowego światła – wieczorem najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się reflektory lub kinkiety z wysięgnikami, które pozwolą ci na precyzyjne skierowanie strumienia światła w wybrane miejsce;
  2. jeśli blat roboczy zasłaniają szafki górne, warto postawić na lampy do kuchni typu LED, które można zamontować pod szafkami;
  3. pamiętaj, by ilość dodatkowych punktów świetlnych dostosować do długości samego blatu.

Lampa nad wyspę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj