Budując lub remontując dom chyba każdy stoi przed dylematem, jakie wykończenie i surowce najlepiej wybrać – okna plastikowe czy aluminiowe? Oba produkty mają inną odporność na warunki zewnętrzne, a także odmienne właściwości akustyczne czy izolacyjne. Sprawdź porównanie obu tworzyw i przekonaj się, które rozwiązanie będzie najlepsze w Twojej nieruchomości.

Okna plastikowe czy aluminiowe? Charakterystyka produktów

Rozważając za i przeciw w kwestii – okna plastikowe czy aluminiowe? Należy wziąć pod uwagę nie tylko parametry techniczne, ale również względy estetyczne oraz cenę.

Okna z plastiku kuszą niskimi cenami, przez co są najpowszechniejszym wyborem w nieruchomościach mieszkalnych jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Produkt ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością, nie wymaga tak częstej konserwacji, jak okna z drewnianymi ramami, odznacza się również bardzo dobrą izolacją akustyczną i cieplną. Nie jest jednak pozbawiony wad – plastikowa stolarka okienna jest wrażliwa na zmiany temperatur, może również żółknąć po długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne.

Okna aluminiowe, po wejściu na rynek, były wykorzystywane głównie w budynkach użyteczności publicznej, punktach usługowych czy hotelach. Obecnie są coraz częściej wybierane do inwestycji mieszkalnych, a nabywcy chwalą sobie aluminium za jego nowoczesny i stylowy wygląd. Aluminium jest niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych, ale materiał ten cechuje gorsza izolacyjność cieplna.

Współczynnik przenikania ciepła okien plastikowych i aluminiowych

Współczynnik przenikania ciepła okien oznacza stopień izolacyjności cieplnej okien, a jego maksymalna wartość jest określona w prawie budowlanym i wynosi 0,9 W/(m2·K) w oknach pionowych i 1,1 W/(m2·K) w dachowych. Okna aluminiowe ze względu na wykorzystany surowiec odznaczają się gorszymi parametrami izolacyjności termicznej, jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii można podnieść te parametry do wartości porównywalnych z oknami plastikowymi.

Na współczynnik przenikania ciepła okien wpływ ma konstrukcja okna oraz sposób montażu. Zastanawiając się jaki produkt wybrać – okna 6,7, czy 8 komorowe, warto postawić na większą ilość komór, ponieważ każda z nich stanowi przegrodę dla ciepła, które ucieka z mieszkania na zewnątrz.

Tworzywo to nie wszystko – okna z ciepłym montażem

Chcąc uchronić się przed utratą ciepła, a tym samym wyższymi rachunkami za ogrzewanie domu, warto sięgnąć po okna z ciepłym montażem. Ten sposób instalacji zapewnia precyzyjne i szczelne osadzenie okna w murze, co zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Ponadto wykorzystanie technologii warstwowej (montażu na ciepło), chroni budynek przed namnażaniem się grzybów czy pleśni.

Okna WOKA – estetyczne i wytrzymałe

Szukasz niezawodnego i doświadczonego producenta okien plastikowych oraz aluminiowych? Postaw na produkty od firmy WOKA. Marka od 17 lat specjalizuje się w tworzeniu solidnej i stylowej stolarki okiennej. Fachowcy pomogą Ci wybrać idealne rozwiązanie dla Twojego domu czy budynku usługowego. Wejdź na stronę WOKA już dziś i zapewnij sobie spójny design, który idzie w parze z funkcjonalnością.

Już dziś wejdź na stronę https://okna-bramy.com/ i zapewnij sobie bezpieczeństwo oraz komfortową codzienność dzięki roletom zewnętrznym WOKA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj