optyczne powiększanie pokoju

Urządzenie niewielkich pomieszczeń to prawdziwe wyzwanie dla ich właścicieli. Odpowiednie meble i dodatki to nie wszystko. Należy zadbać przede wszystkim o jak najlepsze oświetlenie. Przebywanie w ciemnych miejscach niekorzystnie wpływa na nastrój i może być przyczyną zmęczenia. Jak zatem tego uniknąć i cieszyć się rozświetlonymi pomieszczeniami?

Optyczna głębia jasnych kolorów

Rozjaśnianie niewielkich pomieszczeń powinniśmy rozpocząć od zwrócenia uwagi na ich kolorystkę. Jak wiadomo ciemne barwy optycznie zmniejszają, za to jasne pozwolą rozświetlić nawet najciemniejszy kąt. Biel i różne jej odcienie odbijają największą ilość promieni słonecznych. Wybierając taką kolorystykę możemy także wizualnie powiększyć wnętrze. Ściany i dodatki jednak nie muszą ograniczać się jedynie do jasnych barw. Ciemniejsze wyeksponowanie wnęki czy fragmentu ściany może odwrócić uwagę od metrażu pomieszczenia. Zadziwiający efekt głębi może przynieść zastosowanie w niewielkim pokoju koloru czarnego. Takie kombinacje są niestety ryzykowne i trudne do zastosowania, dlatego w podobnych przypadkach lepiej skorzystać z pomocy dekoratorów.

optyczne powiększanie pokoju

W mniejszych pomieszczeniach idealnie sprawdzają się odcienie błękitu, dzięki którym możemy uzyskać wrażenie „cofających się ścian”, tworząc iluzję głębi. Warto także bliżej przyjrzeć się beżom, tonom écru czy zawsze modnej kości słoniowej. W ciemniejszych pomieszczeniach taki efekt tworzą połyskujące tapety lub farby z drobinkami złota i srebra.

Czytaj:   Czarno biała łazienka [inspiracje]

Odbicie słonecznego światła

Nie ma lepszego sposobu na powiększenie i rozjaśnienie niewielkiego pokoju niż lustra. Takie rozwiązanie jest jednym z najszybszych i najprostszych. To właśnie one złapią każdy promyk słońca, a odbijając go, wytworzą iluzję refleksów na ścianach. Dzięki lustrom możemy uzyskać również efekt wyższego lub dłuższego mieszkania. Wieszając je w poziomie dodamy głębi, pionowo – wydłużymy niskie wnętrze. Jedyną rzeczą o której musimy pamiętać wyposażając pokój w lustra to to, aby umieść je naprzeciwko okien. W przeciwnym wypadku nie osiągniemy zamierzonego efektu odbicia promieni słonecznych.

Najlepsze sposoby na optyczne powiększenie małych pomieszczeń pb love

Okna na świat

Jednakże najważniejszym elementem, który pozwoli rozjaśnić pomieszczenie są okna. Aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne najlepiej zrezygnować z ciężkich zasłon i zdecydować się na same firany z lekkich, jasnych materiałów. Powinny one być tak dobrane, by dopuszczały do pomieszczenia jak najwięcej naturalnego światła. Jako zwiewne dekoracje okienne sprawdzą się lekkie firanki z materiałów takich jak organza, tiul czy woal. Jednakże jeśli możemy sobie na to pozwolić dobrym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z zasłonięcia okna.

Czytaj:   Inspirująca biała kuchnia

Pomalowanie ram i parapetów na biały kolor pomoże w uzyskaniu jak najlepszego efektu rozjaśnienia niewielkiego wnętrza poprzez odbite światło. Marka Urzędowski w sprzedaży ma duży wybór okien drewnianych, które są dostępne także w jasnych kolorach. – Naturalne światło ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie – dlatego tak ważne jest, aby w naszym otoczeniu było go jak najwięcej – podkreśla Tomasz Dudziński, Dyrektor Sprzedaży BMK Europe S.A, w którego skład wchodzi marka Urzędowski. – Nie zapominajmy, że w nowoczesnym budownictwie okna nie tylko mają oświetlać pomieszczenia, ale także spełniać funkcje dekoracyjne – dodaje. Dzięki współpracy z duetem projektantów Paprocki & Brzozowski stworzono niezwykłą kolekcję, której owocem jest m. in. linia Love. Charakteryzuje się ona zdobieniami ramy i białą barwą, dzięki której uzyskamy większe odbicie światła, a jej design doda romantycznego wyrazu całej aranżacji pokoju.

Czytaj:   Garderoby walk-in marki ZAJC

Dodatki mają znaczenie

Wyposażając niewielkie pomieszczenie należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Jasna kolorystyka dodatków i mebli sprawdza się tak samo jak w przypadku ścian – najlepiej wybierać je w odcieniach pastelowych. Jeśli chcemy wzbogacić pokój w obrazy czy tapety, powinny przedstawiać one motywy przestrzenne. Na podłodze lub parkiecie dobrze będzie wyglądał dywan w spokojnym, niekrzykliwym kolorze. Najlepiej zrezygnować z intensywnych i dużych wzorów na tkaninach czy tapetach – one pasują bardziej do większych pomieszczeń. Zastosowanie ich w zbyt małym pokoju może dominować i wprowadzać poczucie chaosu. Pamiętajmy o tym, że dzięki odpowiedniej aranżacji możemy rozświetlić każde wnętrze.

Najlepsze sposoby na optyczne powiększenie małych pomieszczeń zdjecie nr. 1

Odpowiedni wystrój i oświetlenie sprawią, że będziemy czuli się bardziej komfortowo. Umiejętne operowanie światłem przede wszystkim znacznie powiększy przestrzeń, ale i nada jej nowego, wyraźniejszego stylu.

 

[g1_row]

[g1_1of1]

[g1_posts type=”recent” template=”grid_1of1″ columns=”1″ masonry=”standard” image_variant=”landscape” hide=”author,date,comments_link,summary,categories,tags” view=”standard” autoplay=”none” nav=”arrows_coins” filters=”categories,tags” load_more=”standard” term_ids=”biel” max=”2″ offset=”1″]

[/g1_posts]

[/g1_1of1]

[/g1_row]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here